Det var i februari månad som man började planera för den omfattande insamlingen till Syrien. Och idag fylldes en container på 68 kubikmeter med förnödenheter som ska skeppas vidare dit behovet är som störst. Containern är stor, men de kartonger och säckar som ska rymmas är många till antalet och tar mycket plats.
Killarna som jobbar har fullt sjå med att pussla in alla kartonger och plastsäckar med saker och mat i den stora containern. Men man har tagit beslutet att klara sig med en container, istället för två som det var tänkt från början, och även om det är en fyrtiofots stor koloss som står utanför Café Lyktan, är det ett gediget jobb att lyckas få in allt.
– Vi är 20 stycken som arbetar och jag är stressad, säger startskottet till hela insamlingen, Muhammed Moh, med andan i halsen.
Men mitt i all stress och allt slit är Muhammed glad och tacksam för det otroliga resultatet av insamlingen.
– Det är bra, det är jättebra, säger han med ett stort leende samtidigt som han skyndar för att organisera packningen, det är en stor resväska som är på väg ut genom dörren som han vill att de ska vänta med.
Muhammed rabblar upp allt som man fått in under de dagarna som insamlingen varit öppen. Listan kan göras lång och det är alltifrån blöjor, skor, mat och kläder till medicinska hjälpmedel, barnmat, hygienartiklar som schampo, tandkräm och tvål, madrasser, mattor och sängkläder.
– Det är ungefär 100 plastsäckar, berättar han.
Anders Svensson, Rotary, är också på plats och bevakar pålastningen som sker smidigt. Man står uppradade inifrån lokalen och ut till containern och skickar sedan kartongerna vidare till varandra. Det går fort och det är tungt, svetten lackar men man skrattar och pratar under tiden. Stämningen är god.
– Det är fantastiskt, hela insamlingen, det är ett lyckat exempel på hur man jobbar tillsammans och åstadkommer resultat. Det är verkligen kul. Nu går det åt lite folk och de lastar effektivt, säger Anders.
Rotary är en stöttepelare och hjälpare till insamlingen, så även Lions Kristna, Röda Korset, Kristinakyrkan, syriska Rahma Relief Roundation, och Svenska kyrkan Linde bergslags församling.
Containern kommer under dagen att påbörja sin långa resa. Först med lastbil till Örebro där den får byta transportmedel till tåg och åka längs med rälsen till Göteborg. På fredag blir det vidare med båt och så ut på haven under två, tre veckors tid. I slutet av maj beräknas containern vara framme i Mersin i Turkiet.
– I Mersin kommer det tas emot av organisationen som kommer se till att det kommer till olika flyktingläger i Syrien. De kommer att dela upp det där behoven är störst, berättar Anders.
Att fyllnaden av containern är ett tungt precisionsarbete är givetvis angenämt, och det är tack vare alla människor som velat bidra till den här insamlingen. Det har varit många som kommit förbi för att på ett eller annat sätt vara med och bidra för den goda saken.
– Det har varit ett väldigt fint gehör, verkligen lyckat!, avslutar Anders.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.