När LindeNytt träffade Martin Eriksson i början av året var han nytillträdd tränare för GSBK/IFK Lindesbergs damlag. Målsättningen var redan då tydlig, att laget skulle vara med och slåss om en topplacering i serien för att kunna flytta upp till division 3. I söndags blev visionen verklighet, då laget vann serien och nu flyttas upp.
– Det var lite nervöst under matchen, men efter ett tidigt mål släppte det, och vi gjorde vår absolut bästa match under säsongen, berättar Martin.
Tisdagskvällens träning för damlaget på Fritidsbyn i Lindesberg blev en något annorlunda sådan. I söndags stod de som slutsegrare av serien, och kommer till nästa år att flyttas upp till division 3. Därför ägnade man säsongens sista utomhusträning åt lek och bus, något som uppskattades av såväl tränare som spelare.
Efter en otroligt fin höstsäsong, där man vunnit samtliga matcher utom en, som man spelade oavgjord, hade laget ett guldläge inför det sista avgörandet. Men det var speciellt en insats under den oavgjorda matchen som gjorde att laget lyckades hålla sig kvar i toppen och slåss om seriesegern.
– Vi hade fått målvakten skadad, och låg under med 2-1, när Julia fick hoppa in i kassen. Hon gjorde några riktiga superräddningar, bland annat räddade hon ett skott med huvudet, så hon tappade helt minnet och kommer inte ihåg något alls av matchen. Men den insatsen gjorde att vi lyckades kvittera och hålla ut, det gjorde att vi fick den här chansen, berättar Martin.

Förutsättningarna inför den avgörande matchen, som spelades i söndags, var att om man vann så skulle man även kamma hem hela serien. Om inte BK Forward skulle lyckas med konststycket att slå Kumla med hela 15-0.
– Det var lite nervöst under matchen, men efter ett tidigt mål släppte det, och vi gjorde vår absolut bästa match under säsongen. Vi vann tillslut med 7-0. Det var riktigt mycket publik från Linde också, så det blev verkligen en höjdpunkt, berättar Martin Eriksson.
Hur går tankarna inför nästa år?
– Eventuellt blir det två lag nästa år, ett i division 3 och ett i division 4. Men vi vill försöka behålla laget vi har nu, och sedan toppa med lite hemvändare. Därför var det extra viktigt att vi gick upp en division, för att kunna locka hem spelare, berättar Martin.









































