Den här lördagskvällen till ära landade dansbandsprofilerna Ann-Cathrine Wiklander och Erik Lihm i Vasselhyttans bygdegård. I en härlig blandning av musik, skratt och anekdoter bjöd de den fullsatta publiken på högklassig underhållning.
Ljuset släcks ner i Vasselhyttans bygdegård och publiken tystnar. Ut på scenen kliver den välkända dansbandssångaren Ann-Cathrine Wiklander i sällskap av Erik Lihm som ägnade 20 av sina år åt att spela i bandet Vikingarna. Ann-Cathrine greppar mikrofonen och Erik slår sig ned bakom keyboarden och passande nog inleder de med sången ”Äntligen är vi tillsammans”.
– Det känns jättebra att få vara här i Vasselhyttan och Lindesbergtrakten. Jag har inte varit här i närheten sedan 90-talet, kommenterar Ann-Cathrine.
Foto: Ida Lindkvist
Inför publiken erkänner Erik att det där dansbandslivet, man kan minsann tro att det är glamoröst och fantastiskt, men egentligen så är det visst ett riktigt elände.
– När man spelar i ett dansband som Vikingarna så är det alltid någon bredaxlad framför som skymmer sikten, någon Sjögren tror jag att han hette… Så man försvinner därbakom och jag vill ju också vara en stjärna! Så nu när det bara är vi två, jag och Ann-Cathrine, kan inte jag också få uppleva det då?, ber Erik, tar av sig in kavaj och kliver av scenen.
Ann-Cathrine räknar upp Eriks meriter, såsom en gigantisk skivsamling, när han spelade för drottningen på hennes 50-årsdag, var med på TV i Elviskören. Sedan välkomnar hon honom återigen in på scenen, under rungande applåder och fötter som stampar i marken. På sig har han en ny, grå kavaj som ser en aning trång ut.
– Är man en stjärna ska man ha en riktigt dyr kavaj på sig, och den här var riktigt dyr, men visserligen köpt 1966, konstaterar Erik en aning nedslaget.
– Ja, och den har tydligen krympt eller så är det något som har expanderat, skojar Ann-Cathrine och lockar publiken till skratt.
Foto: Ida Lindkvist
Sedan bjuder de på en stilla vals, vars musik är skriven Erik och texten skapad av Ann-Cathrine.
– När man varit ute på scenerna i så många år som vi har så har det hunnit hända mycket roligt. Men Vikingarna var inte med om några större skandaler, inleder Erik och avslöjar att under den tidiga Viking-tiden fanns det en saxofonist i bandet som listade ut hur de skulle få lite längre pauser när de hamnade på tråkiga, dåliga spelställen, då innan de blev kända. Han plockade ihop en kontakt som, när den placerades i uttaget, släckte lokalen och slog ur propparna.
– Så när de spelade på ett tråkigt ställe sa de andra ”Tony, stoppa i kontakten”, och så fick de en extrapaus för bandet.
Foto: Ida Lindkvist
Ann-Cathrine berättar att hon även, förutom sjungandet och turnerandet med Erik, jobbar som diabetessköterska på ett hälsohem i Skellefteå. Hon vet hur viktig musiken kan vara för människor som inte mår bra, vilken stor tröst och hjälp det är.
– Den här texten bär hopp, när det känns som att alla dina dörrar är stängda så kanske något väntar dig precis runt hörnet, säger Ann-Cathrine och låter sedan ”Se din dag” ljuda.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...