Foto: Ida Lindkvist

Dansbandsduo i Vasselhyttans rampljus

Den här lördagskvällen till ära landade dansbandsprofilerna Ann-Cathrine Wiklander och Erik Lihm i Vasselhyttans bygdegård. I en härlig blandning av musik, skratt och anekdoter bjöd de den fullsatta publiken på högklassig underhållning.

Ljuset släcks ner i Vasselhyttans bygdegård och publiken tystnar. Ut på scenen kliver den välkända dansbandssångaren Ann-Cathrine Wiklander i sällskap av Erik Lihm som ägnade 20 av sina år åt att spela i bandet Vikingarna. Ann-Cathrine greppar mikrofonen och Erik slår sig ned bakom keyboarden och passande nog inleder de med sången ”Äntligen är vi tillsammans”.

– Det känns jättebra att få vara här i Vasselhyttan och Lindesbergtrakten. Jag har inte varit här i närheten sedan 90-talet, kommenterar Ann-Cathrine.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Inför publiken erkänner Erik att det där dansbandslivet, man kan minsann tro att det är glamoröst och fantastiskt, men egentligen så är det visst ett riktigt elände.
– När man spelar i ett dansband som Vikingarna så är det alltid någon bredaxlad framför som skymmer sikten, någon Sjögren tror jag att han hette… Så man försvinner därbakom och jag vill ju också vara en stjärna! Så nu när det bara är vi två, jag och Ann-Cathrine, kan inte jag också få uppleva det då?, ber Erik, tar av sig in kavaj och kliver av scenen.

Ann-Cathrine räknar upp Eriks meriter, såsom en gigantisk skivsamling, när han spelade för drottningen på hennes 50-årsdag, var med på TV i Elviskören. Sedan välkomnar hon honom återigen in på scenen, under rungande applåder och fötter som stampar i marken. På sig har han en ny, grå kavaj som ser en aning trång ut.
– Är man en stjärna ska man ha en riktigt dyr kavaj på sig, och den här var riktigt dyr, men visserligen köpt 1966, konstaterar Erik en aning nedslaget.

– Ja, och den har tydligen krympt eller så är det något som har expanderat, skojar Ann-Cathrine och lockar publiken till skratt.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Sedan bjuder de på en stilla vals, vars musik är skriven Erik och texten skapad av Ann-Cathrine.

– När man varit ute på scenerna i så många år som vi har så har det hunnit hända mycket roligt. Men Vikingarna var inte med om några större skandaler, inleder Erik och avslöjar att under den tidiga Viking-tiden fanns det en saxofonist i bandet som listade ut hur de skulle få lite längre pauser när de hamnade på tråkiga, dåliga spelställen, då innan de blev kända. Han plockade ihop en kontakt som, när den placerades i uttaget, släckte lokalen och slog ur propparna.
– Så när de spelade på ett tråkigt ställe sa de andra ”Tony, stoppa i kontakten”, och så fick de en extrapaus för bandet.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Ann-Cathrine berättar att hon även, förutom sjungandet och turnerandet med Erik, jobbar som diabetessköterska på ett hälsohem i Skellefteå. Hon vet hur viktig musiken kan vara för människor som inte mår bra, vilken stor tröst och hjälp det är.
– Den här texten bär hopp, när det känns som att alla dina dörrar är stängda så kanske något väntar dig precis runt hörnet, säger Ann-Cathrine och låter sedan ”Se din dag” ljuda.

Publicerad 8 augusti 2015 klockan 21:53

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.

25 januari 2026 klockan 19:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.

24 januari 2026 klockan 10:50 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara ...

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken...

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de ...

Arkivfoto: Hasse Persson

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.

21 januari 2026 klockan 22:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Timmy Lundegård

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”

I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en kroggäst drabbats av akut sjukdom och blivit medvetslös utan att varken polis eller personal tagit något ansvar i händelsen. Ett inlägg som inte bara är fyllt med desinformation om vad som hände, utan som också har orsakat stort obehag i personalstyrkan, menar krogens ägare.
– Det är otroligt onödigt att vi alla ska lägga en sådan energi för att någon vill ha status, säger Oliver Lindberg.

21 januari 2026 klockan 19:10 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg
En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat fö...
21 januari 2026 av Anna Fryxell
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg

Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.

20 januari 2026 klockan 15:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Moderaterna

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring

I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.

20 januari 2026 klockan 12:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. ...

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang...

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”

Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.

16 januari 2026 klockan 21:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det ...

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns ...

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en...

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning

Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter...

Gul varning för plötslig ishalka. Grafik: SMHI

Varnar för plötslig ishalka

Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra kommundelen som varningen gäller, enligt den varning SMHI utfärdat på torsdagsförmiddagen.

15 januari 2026 klockan 12:12 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
14 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln


Snö och kyla orsakar störningar i tågtrafiken
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på ...
14 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-12

2026-01-10

2026-01-09

2026-01-09

2026-01-08

2026-01-07

2026-01-07

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-26 03:01