Idag, torsdag, anordnas en heldag för så kallade demoband här i Lindesberg. 20 personer från det lokala musiklivet har blivit inbjudna att delta i arrangemanget som Studiefrämjandet och KulturCompagniet står bakom. Tanken med det hela är att hjälpa musiker ta ett stort kliv framåt i musikkarriären.
Har man kommit så långt att man har spelat in en demo, då är det bara att köra vidare. Men för vissa blir det inte så. Det är med anledning av detta som Studiefrämjandet och KulturCompagniet nu arrangerat en heldag för ett gäng utvalda demoband i trakten.
-Vi vill hjälpa våra lokala band att komma vidare och få lära sig mer om hur branschen fungerar, förklarar arrangörerna.
Under dagen kommer man att hålla tre olika seminarier där deltagarna bland annat får träffa en musikjournalist, en fotograf och naturligtvis också en livepublik.
-Musikerna kommer att bli intervjuade av Close Up Magazine och få lära sig hur man ska svara på frågorna på bästa sätt, så att intervjun blir intressant och bra.
-Vi kommer även prata om begreppet ”image” och vad som är bra eller mindre bra i sammanhanget.
I attitydbutiken Styx kommer man även att hålla en fotosession så banden får ett bra material att använda i sin marknadsföring. Fotograf Patric Hellström har fått nöjet att plåta banden.
-Vi kommer att avsluta dagen med en öppen konsert på Musikhuset. Alla är välkomna dit att lyssna och det är helt gratis, förklarar arrangörerna.
Fotnot: Konserten öppnar kl 20:00.
Jag måste få börja denna veckas fotokrönika med att önska er alla en Glad Påsk. Just idag är det självaste långfredagen och vad passar du inte bättre än att temat för krönikan får bli långa exponeringstider (långa slutartider).
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på Brasserie All In och gästas av kultbandet Drängarna. Nu har två av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till eventet, genom att svara rätt på tävlingsfrågan.
INSÄNDARE/DEBATT: Att den kvarvarande minoriteten i Lindesbergs kommun redan från början kändes skakig i sitt styre har vi redan sagt. Det tog inte mer än knappt ett och ett halvt år innan Lpo lämnade samarbetet och sedan även Liberalerna några månader senare. Är Sverigedemokraterna näst på tur att lämna?
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa en blandning bilder som jag fotograferat under den gångna veckan. Det börjar röra på sig ute i naturen. Fåglar har börjat bygga bon och skyddar sina revir. Däggdjuren har börjat visa sig ute på öppna marker för att äta upp sig efter vintern. Det är en väldigt fin tid ute i naturen nu. Högtid för mig som naturfotograf.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
UPPDATERAD KL. 14.08: Det brinner just nu i området Östra Hagen, Gusselby/Aspa, utanför Lindesberg. Enligt polisen skall det röra sig om en kontrollerad eldning som har spridit sig till terrängen.
– Det blåser ganska kraftigt på platsen och elden sprider sig snabbt, uppger operatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.