Sedan Lindesbergs kommun avsatt 100 000 kronor i syfte att utreda vad som skall göras åt Kristinavägen, så har många invånare upprörts över att kommunen slösar ytterligare skattemedel istället för att lägga pengarna på direkta åtgärder. Åtgärder som man faktiskt redan har diskuterat under en längre tid.
Sedan vi uppmärksammade de öronmärkta pengarna för en utredning – eller förstudie som man kallar det – så har många läsare reagerat mycket kritiskt. Detta eftersom trafikanterna redan har svar på vad som bör åtgärdas, varför man från politiskt håll istället borde lyssna på dem som redan sitter med svaret.
Dock har begreppet ”återställa” visat sig mycket luddigt. Kristinavägen har nämligen genomgått flera större förändringar under hela 1900-talet – och därför kan man inte bara säga: ”återställ till hur det var tidigare”. Tidigare i detta fall torde ändå kunna begränsas till 50-talet samt 90-talet. Det senare är modellen ”bred väg utan hinder”. 50-talsmodellen ger ett tämligen skönare intryck och påminner om dagens utformning men med mer utrymme åt trafiken och utan parkeringsfickor och gupp. Och ändå tillräckligt med utrymme åt fotgängare och cyklister.
Vi har rotat i arkivet och funnit en rad bilder tagna på olika platser på Kristinavägen, både på söder i norrgående riktning och tvärtom. På länken längst ner finner ni dessa bilder.
Hur önskar du att Kristinavägen skall se ut? Svara i kommentartråden nedan.
• Enligt 2000-talets modell, det vill säga den nuvarande.
• Enligt 90-talet, bred väg, goda parkeringsmöjligheter på båda sidor, ingen trädplantering och ingen cykelbana, endast trottoarer. Guppen och tuttarna / parkeringsfickorna bort. Trafikljus vid Nordeakorsningen och väl markerade övergångsställen.
• Enligt 50-talet (innan lindarna sågades ner -59). En något bredare väg och med utrymme för parkering på båda sidor, med trädplantering och bra utrymme för fotgängare/cyklister alt. uteserveringar. Även här förekommer ej gupp och tuttar.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.