Drömjobbet – en chans för unga entreprenörer

Bergslagens Sparbank genomför för andra året sitt entreprenörs- och ungdomsprojekt, Drömjobbet. För något år sedan föddes idén med att låta ungdomar i åldern 18 – 20 få möjlighet att pröva på sina färdigheter som entreprenörer. Syftet är att skapa förutsättningar för ungdomar att utveckla sig själva och sin affärsidé, samtidigt som man får ersättning av banken. – Av alla samhällsprojekt vi tagit initiativ till under mina år som VD, så är Drömjobbet det jag är mest stolt över, säger Christer Trägårdh.

Tio ungdomar av trettiofem sökande har i år fått möjligheten att starta upp sitt egna företag. Den unge entreprenören behöver inte ha en färdig affärsidé från början. Det räcker med att en tanke eller enkel idé om vad man vill utveckla under sommaren. Istället har valet av drömjobbare skett utifrån drivkraft, attityd och framtidsplaner. 

Projektet leds av Klas Brynte och Johanna Berg som till vardags också ansvarar för Entreprenörskap i skolan.
– Drömjobbet ska träna ungdomarna i att vara entreprenörer. Och förhoppningen är att man fortsätter att driva företag i Bergslagen, även i framtiden, säger Klas Brynte.
Drömjobbet inleds med en introduktionsutbildning på två dagar där ungdomarna tränas i entreprenörskap och företagande. Varje drömjobbare deltar också på fyra seminarier under sommaren, där man får möjlighet att träffa och ta del av erfarenheter från redan etablerade företagare och entreprenörer samt diskutera entreprenörskap. Den unge entreprenören får också en mentor som ger stöd och råd under tiden. Banken betalar dessutom en ersättning till var och en på 10 000 kronor. 
Verksamhet i bygden
Orterna inom bankens verksamhetsområde brottas alla med ungefär samma problematik med ett sviktande befolkningsunderlag, svag tillväxt och hög ungdomsarbetslöshet. 
Christer Trägårdh menar att de bygder där banken är verksam är starkt beroende av en positiv utveckling. Under flera år har banken tagit initiativ till flera olika projekt där syftet varit att påverka ungdomar att stanna kvar i sin hembygd. Och samtidigt öka möjligheterna till fler verksamma småföretag. Att erbjuda ungdomar praktikplatser och att samtidigt påverka andra företag att göra det samma, är ett av initiativen. Drömjobbet är ett annat.
– Vi behöver tillväxt mer än på många andra platser. Detta är ett sätt för oss att ge tillbaka till bygden där banken också verkar. Vi måste ha bra kunder för att överleva. Där i ligger symbiosen, säger Christer Trägårdh.
Positiva erfarenheter
Syftet med sommarjobbet är att ge unga entreprenörer en möjlighet att arbeta med det de brinner för och att lära mer om företagande. Sommaren ger också ungdomarna möjlighet att skapa bra och viktiga kontakter inför framtiden. Självklart är ett av målen att få fler unga att starta och driva företag i Bergslagen. Av de sex som var drömjobbare förra året driver fyra företag, varav två gör det på heltid. Men det är också viktigt att drivkraften och engagemanget från ungdomarna får möjlighet att utvecklas och växa.
– Erfarenheterna från ifjol är att tiden som drömjobbare får ungdomarna att utvecklas snabbt och stärker bland annat självförtroendet, säger Trägårdh. 
Christer Trägård anser det också viktigt med ett positivt entreprenörstänk också om man tänker sig en anställning i framtiden. Framgångsrika företag behöver alltid personer med driv, kreativitet och framåtanda. 
– Visst vore det fantastiskt om alla startade egna företag, men det är inte ett måste. Att det kommer in rätt personer i de företag som redan finns är minst lika viktigt, betonar Trägårdh. 
Bankens ambition är att Drömjobbet återkommer även nästa år, och då hoppas Christer Trägårdh att tre, fyra andra företag i Bergslagen följt banken initiativ och stöttar tio drömjobbare var. 
– Då skulle ytterligare trettio–fyrtio ungdomar få chansen att utveckla sig som entreprenörer. 
Entreprenörer i arbete
Under sommaren kommer nu de unga entreprenörerna att utveckla sin idé och förhoppningsvis också starta ett företag och börja tjäna pengar. 
Jenny Fredriksson från Storfors i Värmland är tydlig med sina ambitioner. Hon kallar sitt företag för Alltjänst, och som namnet antyder ska hon kunna serva med det mesta ett hushåll har behov av. 
– I framtiden vill jag vill utveckla mig till en bra entreprenör. Jag ska bli kvar i Storfors och var med och driva på utvecklingen framåt. I Storfors finns det potential.
Också Mane Nersisyan från Lindesberg är tydlig med sina framtidsplaner. Idén hon ska bygga sitt drömjobb kring handlar om nagelvård och smink. Men hennes framtidsmål är betydligt större.
– Jag har en dröm att starta en hjälporganisation i någon storstad i ett annat land, där jag kan hjälpa fattiga till ett bra liv.
Publicerad 26 juni 2013 klockan 16:43

Christer Karlsson , 070-598 80 08

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Det blev en festlig invigning när Rusta öppnade i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Rustas premiär lockade hundratals

Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.

10 september 2025 klockan 12:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

En lååång kö bildades utanför Rusta i samband med att varuhuset öppnades på onsdagen. Foto: Camilla Lagerman

JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag

På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.

10 september 2025 klockan 10:15 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

bildspel Rustar för köpfest – häng med in i nya varuhuset

I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, ...

Risk att kompetens och invånare lämnar kommunen efter nedläggningen av bruket

I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed ...

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för tredje året i rad

För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.

1 september 2025 klockan 16:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Linde energi analyserar konsekvenserna av Baettrs nedläggning i Guldsmedshyttan

Under torsdagen förra veckan meddelade Baettr att man kommer att avveckla sin verksamhet i Guldsmedshyttan i oktober. Det kommunala elbolaget Linde energi har nu påbörjat en analys av konsekvenserna. Även om man redan nu vet att fjärrvärmeleveranserna till kunderna kan säkras med hjälp av andra bränslen – är mycket fortfarande oklart. Beskedet att produktionen på Guldsmedshytte bruk upphör, menar Linde energis VD, Joakim Johansson, är ett oerhört slag mot såväl kommunen som tätorten.
– Fy fasen, vad tråkigt. Vi har en del frågor att reda ut framöver. Vi har ännu inte fått tag i Baettr, men förhoppningen är att vi ska kunna ha ett möte tillsammans i slutet av veckan, säger Joakim Johansson, vd för Linde Energi AB.

1 september 2025 klockan 15:31 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Fjärrvärmekunder kommer inte att påverkas när spillvärmen från bruket upphör
Under torsdagseftermiddagen kom beskedet att Baettr lägger ner sin verksamhet i Guldsmedshyttan. Med anledning av detta meddelar Linde energi att ...
29 augusti 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Premiär för Elon i ny kostym: ”Lite mer av allt”
På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik - i större kostym. Den här gången flyttade man dock inte så l...
29 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Klockars om nedläggningen av Guldsmedshytte Bruk: ”Stor chock”
När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin verksamhet, var det många som chockades av beskedet. ...
28 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Jennie Einarsson

Hårt slag mot Guldsmedshyttan – bruket läggs ner: ”Mycket svårt beslut”

Baettr i Guldsmedshyttan skall avveckla sin verksamhet på orten. Detta meddelades på torsdagen.
– Det här är ett mycket svårt beslut, särskilt med tanke på det starka engagemang och den unika kompetens som finns i Guldsmedshyttan, säger fabrikschef Torbjörn Lantz i ett pressmeddelade.

28 augusti 2025 klockan 15:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Maja Svensson kommer representera Sverige i Yrkes-EM i Danmark. Foto: Viktor Fremling

Maja tar sikte på att klippa till igen – denna gång i Yrkes-EM

Efter att ha kammat hem guldmedaljen i yrket frisör vid Yrkes-SM, och en ”Medallion for Excellence” vid Yrkes-VM, står nu lindetjejen Maja Svensson inför nästa stora utmaning. I början av september bär det av till Danmark, där hon ska representera Sverige i Yrkes-EM.
– Det ska bli otroligt kul, det är en ära att få vara med och representera Sverige, säger Maja Svensson.

27 augusti 2025 klockan 12:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Drömmen om en egen gårdsbutik blev verklighet

Efter många års funderande startade Monica Karlsson upp sin efterlängtade gårdsbutik Kvarna no113 i Grimsö. ...

Truckercafé öppnar på industriområdet i Lindesberg

Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i ...

De flyttar till handelsområdet – öppnar lagom till julhandeln

I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess ...

Förskolan blev en pizzeria. Foto: Camilla Lagerman

Nostalgiska minnen när personalen besökte sin gamla arbetsplats – som blivit pizzeria

I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.

11 augusti 2025 klockan 14:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Jättekö när Bokhandelns konkursutförsäljning startade

På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i ...

bildspel Gruvstrejken i Stripa väcks till liv 100 år senare – med hjälp av Spektakelteatern

100 år efter att gruvstrejken i Stripa bröt ut, sätter Bergslagens...

Bokhandeln begärs i konkurs: ”Vi är otroligt ledsna”

Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala nä...

Här får Hagaberg sin första pizzeria – premiär på torsdag

När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, på...

Sommarsuccén Martin på sjön tillbaka i augusti

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt ...

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe...

Tormek bjuder på en sommarutställning utöver det vanliga. Foto: Jennie Einarsson

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.

30 juni 2025 klockan 09:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg
Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när företaget Mobil Outlet öppnar på Kristinavä...
28 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av ...
27 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-06-26

2025-06-24

2025-06-03

2025-05-30

2025-05-28

2025-05-23

2025-05-23

2025-05-20

2025-05-20

2025-05-19

2025-05-13

2025-05-11

2025-05-11

2025-05-09

2025-09-16 12:27