Foto: Victor Friberg/Svensk Ultimate

Dubbla USM-guld i Ultimate Frisbee för Frövi IK!

I den gångna helgen avgjordes Ungdoms-SM i Ultimate Frisbee i skånska Kävlinge. Frövi IK deltog med lag i samtliga fyra klasser, där föreningen blev turneringens framgångsrikaste. Två SM-guld och ett silver blev resultatet, vilket är Frövi IKs framgångsrikaste USM någonsin!
– Att åka hem med två guld och ett silver är verkligen inte fy skam, säger Tim Tegin.

USM i Ultimate Frisbee avgjordes under den gångna helgen i den skånska orten Kävlinge. Frövi IK försöker varje år att delta med lag i SM-sammanhangen, där man i år ställde upp med fem lag. Samtliga med hoppfulla förväntningar om en SM-final.

– Det kändes som att det fanns stora förhoppningar i de olika lagen. Även om det inte var något uttalat, så tror jag att många hade planer på att gå ganska långt. Samtidigt vet man aldrig på förhand med sådana här tuffa turneringar, ibland är det några som skräller och överraskar, berättar Tim Tegin som är coach till Frövilaget i U21-klassen.

Och visst kom framgångarna i Skåne. Frövi IKs lag hittades som finalister i tre av de fyra tävlingsklasserna, där lagen i U21- och U14-klasserna fick med sig varsina SM-guld efter att besegrat Malmö respektive Stenungsund FC.

Även i U17-klassen tog man sig till final, men fick efter en jämn match se sig slagna av Kockums Ultimate. Något som gav laget ett SM-silver.

Ett av Frövi IKs USM-lag. Foto: Frövi IK

Föreningen var även nära att få med sig en fjärde medalj, då man ställde upp med ett ungt damlag i U17-klassen. Laget slutade på fjärde plats, precis utanför bronsmedaljen.

– Även om det fanns vissa förväntningar så fick jag känslan från lagen att det blev väldigt överraskande att det skulle gå så bra som det gjorde. Jag tycker alla lagen vi deltog med visade potential för medaljer, där jag personligen tycker att det har varit väldigt kul att se utvecklingen i alla spelare. Vi är alla otroligt nöjda och att åka hem med två guld och ett silver är verkligen inte fy skam, säger Tim.

I U14-klassen deltog Frövi IK med ytterligare ett lag. Ett yngre lag som missade en medaljplats, men fick istället det fina fair play-priset, Spirit Of The Game.

Att lagen får med sig tre medaljer till föreningen, varav två av dem är guldmedaljer, gör helgens USM till Frövi IKs mest framgångsrika någonsin. Något som lagens coacher och föreningsmedlemmar såklart är stolta över.

– Jag tycker att det är stort! Man har följt många i lagen under en riktigt lång tid, så det är kul att se deras utveckling och allt därtill. Det betalar som av sig.

– Jag kan ju säga att det har blivit en lång bussresa hem, där samtliga deltagande fick ett fint mottagande när de kom hem mitt i natten. Nu ska vi försöka smälta det här, så får vi se vart vi laddar vidare, avslutar Tim.

Resultat USM i Ultimate Frisbee:
U14-klassen
1. Frövi IK 7
2. Stenungsund FC
3. Mölnlycke FC
4. Kockums Ultimate
5. Frövi IK 4-6

U17-klassen
1. Kockums Ultimate
2. Frövi IK
3. KFUM Örebro
4. Göteborgs Ultimate
5. Köbenhavn FK

U17 Dam-klassen
1. Stenungsund FC
2. Kävlinge Ultimate
3. Malmö Ultimate
4. Frövi IK

U21-klassen
1. Frövi IK
2. Malmö Ultimate
3. Stenungsund FC
4. Akka UC

Publicerad 23 september 2021 klockan 13:13

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Yasmine Svartling, rektor på Brotorpsskolan. Foto: Camilla Lagerman

Nu hävs inrymningen – eleverna slussas ut

Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.

15 oktober 2025 klockan 14:15 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Läge grönt”

Brotorpsskolan i Lindesberg undersöks av polis sedan skolans inrymningslarm har gått. Polisen vet ännu inte vad som har orsakat larmet. Man har dock klargjort att ingen person skall ha skadats eller anträffats skadad i lokalerna eller utanför.
– Det är läge grönt och vi fortsätter arbeta med detta för att få klarhet i vad som har hänt, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

15 oktober 2025 klockan 13:21 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Trafikolycka i Storå: ”Klagar på smärtor i nacken”

Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens...

Rektorn dementerar uppgifter om utrymning

Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som ...

Polisen om ”hotet” på skolan: ”Saknar bäring”

Polisen har kommit fram till att den hotbild som tidigare skapat oro på Lindbackaskolan ...

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar hämtade hem elever efter hotfullt budskap

Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.

14 oktober 2025 klockan 13:00 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Pappersbruket blir maträtt – orkestrerat av stjärnkocken Paul Svensson

Frövifors får en ny smakprofil när studenter vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan – under ledning av stjärnkocken Paul Svensson – skapar en måltidsupplevelse som speglar platsens själ och historia.
– Du kan servera en mycket mer engagerande och spännande historia på tallriken om maten har förankring i den plats du verkar på, säger Annika Göran Rodell, lärare vid Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan.

14 oktober 2025 klockan 10:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hovrätten ger avslag för tortyrmördaren från Aspa
Kjell-Åke Johansson, som i november 2002 dömdes till livstids fängelse vid Lindesbergs Tingsrätt för mordet på tvåbarnsmamman Birgitta Lö...
13 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under s...
12 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen grep misstänkt kvinnomisshandlare

En man i 35-årsåldern greps på lördagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en kvinna han har en nära relation med.
– Mannen blev senare anhållen misstänkt för misshandel, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

12 oktober 2025 klockan 11:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Man misshandlad i natt

En man i 25-årsåldern blev under natten till söndag misshandlad i en bostad i norra kommundelen. Polisen har inlett en förundersökning – ingen misstänkt gärningsperson har identifierats eller frihetsberövats.

12 oktober 2025 klockan 11:26 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

Stöldgods anträffat i Fellingsbro – stals i Örebro

Tidigare i veckan stals ett släp i Örebro. Nu har man hittat det - i Fellingsbro.

Efter flytten – Lindesnickar’ns nya kurs kräver rejäla tag

I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Tretåig skogsjuvel

FOTOKRÖNIKA: När jag nyligen var ute och åkte en vända, så kom jag fram till en plats där jag hörde väldigt mycket aktivitet bland småfåglar. Intressant, tänkte jag och parkerade bilen och bara njöt av alla fåglar och ljud.

10 oktober 2025 klockan 13:16 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

JUST NU: Trafikolycka med flera fordon inblandade

UPPDATERAD KL. 13.40: Två personbilar var inblandade i en trafikolycka under fredagsförmiddagen. Olyckan ...

Smygpremiär för actionthriller som spelades in i Rockhammar – se trailern här

Under hösten 2024 spelades thrillerfilmen "Vi dör i natt" in på Nisses ...

Lindeföretaget ska bygga ett jättelager i Dalarna: ”Otroligt kul”

Det som började som en lokal byggfirma har vuxit till ett etablerat bolag med ...

Köttstöld stoppades – polisen ger personalen en eloge: ”Bra gjort”

Två personer försökte på torsdagen att stjäla kött från en ...

Här har räddningstjänsten stängt riksvägen efter kilometerlångt oljeutsläpp

Nerikes Brandkår har larmats ut till riksväg 50 där ett oljeutsläpp har ...

Nu öppnas fritidsgård för unga med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar

Med start tisdag 14 oktober får Lindesberg en ny fritidsgård som är anpassad f...

Ardalan Shekarabi (S) och Elin Axelsson (S) besökte Baettr. Foto: Socialdemokraterna

Arbetslösheten i fokus när S-topp kom på besök

Örebro län har under hösten drabbats hårt av flera stora varsel, vilket nu hotar hundratals arbetstillfällen i länet. Situationen är särskilt oroande på mindre orter som exempelvis Guldsmedshyttan, där en nedläggning påverkar hela lokalsamhället. Tisdagen den 7 oktober besökte Ardalan Shekarabi, Socialdemokraternas arbetsmarknadspolitiska talesperson, företagsledningen på Baettr, för att lyssna till de lokala rösterna som nu står mitt i krisen.
– Det är människor med vanliga inkomster som får betala priset när regeringen saknar en plan för fler jobb och starkare tillväxt, säger han i ett pressmeddelande.

9 oktober 2025 klockan 11:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Soldoktorn om Säpo-dramat i Lindesberg: ”Var skitsura”
Mikael "Soldoktorn" Sandström berättar i sin nya bok "Mot Alla Odds" om ett minst sagt ovanligt drama som utspelade sig på Lindesbergs lasarett i ...
8 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Charlotte utbildar hundar till Hemvärnet
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje...
8 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Dyra droppar i Lindesberg enligt ny rapport
Det har blivit markant mycket dyrare att tappa upp glas vatten i Lindesberg i jämförelse med föregående år. Prisökningen mellan 2024 och 2025 ä...
8 oktober 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-07

2025-10-07

2025-10-07

2025-10-07

2025-10-06

2025-10-06

2025-10-06

2025-10-06

2025-10-06

2025-10-06

2025-10-05

2025-10-05

2025-10-05

2025-10-03

2025-10-15 15:48