På lördag går den första av tre parkfester av stapeln vid Lindesbergs Stadshotell. Samtidigt laddar Folkan #13 med en världskänd DJ. Tillsammans skapar dessa två nöjesaktörer högtryck i stan. Dessutom lovar väderprognosen detsamma, varför man förväntar en riktigt stor publik på båda ställena.
Förköpen till sommarens första parkfest har kommit igång ganska bra och ökar för varje dag som går. På Lindesbergs Stadshotell räknar man med att publiksiffran uppnår cirka 1000 ”parkfestlingar”.
Även om det är nya människor bakom hotellverksamheten, så har de inte gjort några förändringar i konceptet. Parkfesten är en tradition och sådant håller man gärna fast vid, förklarar Lisa Ardesjö.
-Det är samma upplägg eftersom det inte finns någon anledning till förändringar. Vi kör alltså livemusik på scen samt DJ på dansgolvet som vanligt, berättar hon.
Livemusiken står Örebrobandet Playhouse för. Deras repertoar innefattar en rad klassiska coverlåtar.
Ett stenkast därifrån kör Folkan #13 en riktig höjdarkväll för dem som gillar technomusik och rave. Nyligen hemkommen från Brasilien, mellanlandar DJ Anneli i Lindesberg.
-Gillar man den här typen av musik så förstår man att detta är mycket stort, att hon kommer och lirar i Linde. Anneli är hur stor som helst inom genren och har en enorm publik i bland annat Australien, Tyskland, Ibiza, Brasilien – och även här i Sverige så klart, säger Besim Celik på Folkan #13.
Fotnot: Utdrag från DJ Annelis turnéschema: Frankrike, Grekland, Japan, Marocko, Holland, Portugal, Danmark, Norge, Spanien, USA med flera platser. Mer info finns på: www.djanneli.com
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.