Skådespelaren Björn Gustafson, som kanske gjort sig mest känd som Dynamit-Harry i Jönssonligan-filmerna, kommer i januari att besöka Lindesberg för att genom sin fantastiska talang ge oss en annorlunda tolkning av William Shakespeares ”Macbeth”. Det är en så att säga bearbetad version där Björn använder sig av dockor som markörer. Han är både berättare och gestaltar själv de olika rollerna. Idén kommer från den nu bortgånge Allan Edwall. Allan satte upp föreställningar på klassiska texter, men gjorde det på ett annorlunda sätt. Texterna bearbetades så att föreställningen kunde genomföras med endast en skådespelare.
-Allan använde sig mycket elegant av masker för att gestalta de olika rollerna. Det blev en fascinerande och säregen form av berättarteater där man kom själva fabeln nära. Jag ville inte vara sämre, säger Björn Gustafson.
Riksteaterns uppsättning Shakespeare & Beckett tar sig an två stora pjäser. Även den andra föreställningen framförs av en stor skådis – Thomas Hellberg. Efter att publiken fått en dos av Shakespeare är det alltså dags för ännu en enaktare genom Hellbergs skådespelartalanger. Samuel Becketts ”Krapps sista band”. En berättelse om ensamhet, lidande, åtrå, förtvivlan och längtan. Krapp firar varje år sin födelsedag med att på sin gamla bandspelare spela in en återblick på det år som har gått och passar också på att slumpmässigt lyssna på tidigare inspelningar. På sin sextionde födelsedag bestämmer han sig för att lyssna på ett band som han spelat in trettio år tidigare.
-Beckett visar hur tidens tand omärkligt gnager på Krapp. När han hittar rätt på det band han vill lyssna till är det många saker han först inte känner igen eller förstår. Saker som kommer tillbaka med stor kraft litet senare, berättar Thomas Hellberg.
Föreställningen Shakespeare & Beckett visas fredag 24 januari kl 19:30 i Folkets Hus i Lindesberg.
På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”.
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.
Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.
En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg.
– Mannen var vaken och talbar, men skadeläget är fortfarande oklart, uppger Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.
Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare – men bara på avstånd.
Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.