Årets antagningsstatistik för gymnasiet har sammanställts. Även om det sedan kan ske några få justeringar fram till skolstarten kan man ändå se att naturprogrammet är en uppåtgående trend, medan estetprogrammet dalar.
Alla program som Lindeskolan erbjuder kommer att köras i år, utan undantag.
– Vi har varit tydliga med att alla program ska köras. Alla startar men sedan kan man ha samläsningar med andra program, säger Linda Svahn (S), BUN:s ordförande.
Utifrån den preliminära antagningen i april i år kunde man se att elevantalet på Lindeskolan ska komma att öka med ungefär 40 elever.
– Det är glädjande siffror för Lindeskolan, det känns som att man nu är på väg uppåt, kommenterar Henrik Arenvang, förvaltningschef för BUN.
Flest sökande har byggprogrammet, 37 stycken, Barn- och fritidsprogrammet 31 sökande. Ekonomiprogrammet toppar med hela 38 sökande, tätt följt av Naturvetenskapsprogrammet samt Samhällsvetenskapsprogrammet som landar på 35 sökande var.
– Trenden är att fler väljer studieförberedande program, vi kan bara spekulera i varför det är så, säger Arenvang.
Minst sökande har humanistiska programmet där den senaste antagningsstatistiken visar på en enda person. Restaurang- och livsmedelsprogrammet har fått fyra sökande, och estetprogrammet inte fler än sju: fyra som valt estetisk och media, tre som önskar gå musik. Estetprogrammet har i år inte några treor som tar studenten, då man valde att lägga den årgången på is på grund av få sökande. Årskurs två däremot är en välfylld klass på 27 stycken, medan årskurs ett dippar ner på 13 stycken.
Från El- och energiprogrammet tar i år 20 elever studenten. Sökande till hösten är inte fler än 10.
– Och då skriker man ändå efter elektriker, säger Henrik.
– Kanske har man valt bygg i första hand, men även byggen behöver ju elektriker.
17% av de gymnasiesökande är inte från Lindesbergs kommun.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.