Under söndagens stormöte i Ramsberg gällande Ramshyttans skolas omdebatterade framtid, delades ett brev ut till politikerna som närvarade. Brevet är skrivet av en tidigare elev på skolan, som vill framföra sina åsikter om skillnaden mellan en liten och en stor skola. Eleven har valt att vara anonym inför publiceringen, därför har vi tagit bort namnet på brevskrivaren.
Låt skolan vara kvar
Jag heter NN och är 12 år och jag har gått på Ramshyttans skola under hela min skoltid fram till årskurs 6 nu har jag börjat i Storåskolan. Det har varit väldigt bra för mig att gå i ramsberskolan, jag kan hålla med om att det kan vara bra att gå på en större skola med flera möjligheter men fördelarna med dena lilla skolan är fler och större.
Jag har alltid haft svårt att koncentrera mig i skolan men i Ramshyttan fick jag till exempel ett eget arbetsrum där jag kunde få lugn och ro. När jag gick i årskurs 3 hade jag svårt i skolan och låg efter i böckerna specielt matteboken där jag låg ungefär en hel bok efter mina klasskompisar. Mina föräldrar och lärare såg det och blev oroliga att jag inte skulle klara nationalaproven för årskurs 3. Under den perioden fick jag mycket hjälp av min lärare och eftersom vi inte hade olika lärare i alla ämnen som i en stor skola så kunde mina föreldrar och min lärare hjälpa mig i alla ämnen. Jag fick toppresultat på alla delarna på nationelaproven tack vare all specialhjälp jag fick. Eftersom vi var en liten grupp så hade lärarna mycket tid för mig och jag vågade berätta vad som var svårt för mig.
Eftersom jag har haft problen med migrän har jag varit känslig för intryck såsom ljud ljus och rörelser omkring mig. Tack vare att vi va så få i gruppen så blev det inte lika mycket intryck som om jag hade gått på en stor skola med många elever.
Eftersom Ramshyttansskola är en liten skola där alla känner alla så var det en allmän trygghet i gruppen och inte lika mycket drama som på den skolan jag går på nu, i Ramsberg kunde vi ängna oss åt skolarbetet. På den nya skolan som är mycket större, är många otrygga och det går åt mycket energi på konflikter och fejder istället för studierna. Eftersom vi är så många på skolan och i koridorerna ser inte lärarna allt som pågår. Men det gjorde dom alltid i ramsberg.
Det finns barn som bor långt ifrån Ramsberg som får åka skolbuss till skolan varje dag och det är ganska långt tänk om dom skulle gå på tillexempel Hagabacken eller Lindesberg då skulle dom behöva åka ungefär dubelt så långt utan en vuxen som dom känner, det är inte kul om man är fem sex år.
Nu har jag gått sex år på Ramshyttansskola och det är jag väldigt glad för. Jag känner att jag har en bra grund. Jag vill att mina yngre syskon och andra barn ska få samma chans på en bra och trygg grund som jag, så låt skolan vara kvar!
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.