Boken ”Banken som berikar Bergslagen” blev ikväll premiärvisad vid Bergslagens Sparbanks årssammanträde. En bok där mycket jobb ligger bakom, och resultatet skildrar bankens historiska utveckling ända fram till nutid.
I den norra delen av Örebro län är Bergslagens Sparbank dominerande inom sitt område. Det här resultatet uppnåddes inte under en natt, utan påbörjades redan i mitten av 1800-talet. För att man ska kunna läsa om den här resan har banken nu sponsrat boken som fick titeln ”Banken som berikar Bergslagen”.
Bokens författare är Göran Karlsson, tidigare chef vid Bergslagsposten. Boken har 144 sidor och innehåller mycket fakta om de händelser och personer som gjort Bergslagens Sparbank till vad det är idag. Boken innehåller bland annat 400 namn över bankernas styrelseledamöter.
– Det är roligt att bergslagsborna nu får ta del av sin banks historia. När sparbankerna grundades var Sverige ett underutvecklat land med många fattiga människor. Sparbankerna gjorde en stor insats genom att låta vem som helst sätta in sina tillgångar på räntebärande sparkonton. På så sätt kunde arbetare, tjänstefolk och andra mindre bemedlade personer spara pengar för kommande behov, kommenterar Cecilia Jeffner, Bergslagens Sparbanks VD.
– De ursprungliga idéerna från sparbankernas barndom är lika aktuella idag. Bergslagens Sparbank är fortfarande en lokal bank utan privata vinstintressen och vi fortsätter att främja sparsamhet, bland annat genom ekonomiutbildning i skolorna, påpekar Cecilia Jeffner.
– Det har varit ett mödosamt arbete under många, många år. Den här boken kan därför ses som en hyllning till de personer – huvudmän, styrelseledamöter, bankanställda och inte minst alla kunder – som hjälpt till att bygga upp det som idag är Bergslagens Sparbank, förklarar Oa Holfve, Sparbanksstiftelsens ordförande.
– Det har varit jätteintressant och lärorikt att göra det här bokprojektet. Fantastiska människoöden finns med här, säger bokens författare.
INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.
En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin partner.
– Kvinnan kontaktade polisen när mannen lämnade bostaden, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla åldrar – och inte minst många engagerade invånare som kommer med idéer och synpunkter på hur vår kommun kan bli ännu bättre. Det såg vi tydligt när den nya Visionen togs fram i våras, då drygt 900 personer bidrog med sina tankar.
Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
Med bara dagar kvar uppmanar Manskören Harmoni att det är hög tid att nominera kandidater till årets kulturpris till Gudrun Perssons minne. Den 15:e augusti är sista dagen att skicka in förslagen.
På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i Lindesberg. Utförsäljningen som lovade halva priset på allt, fick lindesbergarna att gå man ur huse, och redan långt innan butiken öppnade sina dörrar ringlade kön lång utanför.