Under Radiohjälpens pågående kampanj för Världens Barn är det många som vill vara med och hjälpa till. Imorgon, lördag, gör Erikshjälpen en storsatsning och skänker hela dagskassan till Världens Barn. Och personalen som finns på plats har hatten på, för att visa sitt engagemang för barn från hela världen.
Från klockan tio är alla välkomna till Erikshjälpen för att fynda, stödja, delta och varför inte också passa på att ta en kopp kaffe i deras café.
– Här uppe försöker vi pynta lite för fest. Temafärgen är orange så det blir bland annat orangea ballonger. Man kommer att kunna vinna korgar fyllda med godis och för barn kommer det att finnas roliga upplevelser, säger Rikard Kanlén vid Erikshjälpen i Lindesberg.
Personalen, som kommer att vara fler än i vanliga fall, har bestämt sig för att bära hatt. Rikard berättar varför:
– Vi klär ut oss i olika hattar för att symbolisera länderna i världen. Det är för barnens skull men vi vill också påvisa några av de olika länderna som kampanjen är för och påminna våra kunder om det.
Personalen ser fram emot en fartfylld lördag, just morgondagen brukar vara den bästa säljdagen på hela året.
– Det är vår stora helg. Det är jobbigt men väldigt roligt. Vi har mycket personal imorgon för att hinna med alla kunder. Det blir fyra intensiva timmar. Det är så många som vill vara med och hjälpa till, lindesbergarna har stora, varma hjärtan.
Allt överskott går till bistånd i vanliga fall också, men eftersom Erikshjälpen samarbetar med Pingstkyrkan och Kristinakyrkan delas det då upp, men inte imorgon.
– Allt vi får in imorgon går till kampanjen. Når vi dessutom upp i femtiotusen så kommer vi att synas i TV på söndag när det ska redovisas.
Och på tal om TV så är kommer Erikshjälpens Ninni Fahlgren att under kvällen finnas med på galan ”Tillsammans för Världens Barn” som sänds på SVT.
– Ninni ska vara med i publiken och sedan på tisdag tävlar hon i ”Vem Vet Mest”, så det blir TV två gånger inom en vecka. Det är roligt att ha så kunniga medarbetare, avslutar Rikard.
Erikshjälpen i Lindesberg har imorgon öppet mellan klockan 10-14.
Under åtta månaders tid har kyrkan i Lindesberg varit stängd. Anledningen är installationen av bergvärme i kombination med en lättare restaurering av interiören. Nu meddelar församlingen att arbetet är klart och att en efterlängtad återinvigning väntar.
– Jag tror att vi är många som har längtat efter att vara i kyrkorummet, säger kyrkoherde Matilda Hedrén.
Under en och samma helg beslagtog polisen i Lindesberg fem knivar – något som ledde till att man via sociala medier påminde allmänheten om att det enligt svensk lag är förbjudet att bära kniv på allmän plats. Detta väckte frågor om vad som egentligen gäller för hantverkare, som ofta bär kniv i sin yrkesroll. Kommissarie Stefan Toll och polisassistent Nicole Mitakidou hjälper till att reda ut saken.
– Det handlar om sunt förnuft, vi gör självklart alltid en bedömning av omständigheterna, säger Nicole Mitakidou.
De tre unga män i 20-årsåldern hemmahörande i Lindesberg som häktades den 28 februari, misstänkta för bland annat våldtäkt mot barn, åtalas nu vid Örebro tingsrätt. Bland annat ska två av männen utsatt ett barn för gruppvåldtäkt, medan den tredje mannen följde övergreppet via ett Facetime-samtal.
Under tisdagen väckte åklagare åtal mot Billerud Skog & Industri Aktiebolag, gällande arbetsmiljöbrott genom grovt vållande till annans död. Detta efter att en anställd man avlidit av svavelväteförgiftning på bolagets anläggning den 30 april 2023. Åklagaren yrkar på en företagsbot på 17,4 miljoner kronor.
– Det höga beloppet beror på att det är ett allvarligt brott som ligger bakom företagsboten och på att brottet begåtts i ett företag med högt eget kapital, säger chefsåklagare Carl-Gunnar Fridolfsson.
Extra allt. Så har Manskören Harmoni beskrivit showen man skulle sätta upp när Capricen firade 40 år. När man på lördagen skulle leva upp till detta, var det nog ingen som kände sig besviken.
Det blev onekligen ett storslaget och stjärnspäckat firande av Harmonis Caprice under deras 40-årsjubileum på lördagen. Hela tre hemliga artister anslöt till manskören och den på förhand aviserade Molly Hammar, som tillsammans fick Lindesberg arena att fullkomligt koka.
– Jag är lite småkär i er, Lindesberg, sade Molly från scenen.
INSÄNDARE: Det finns två partier i Sverige som kallar sig liberala. Vårt Liberala parti och Centerpartiet. Jag, och sannolikt de flesta, har svårt att för sig själv visualisera en bild av de bägge partiernas program och vad de står för. Liberalerna lägger stor vikt vid utbildningsfrågor och Centerpartiet betonar klimat och miljö. Så sägs det.
Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.