Etableringen av hamburgerkedjan Frasses kommer att ske något senare än beräknat. Detta meddelar franchisetagaren Christer Sahlsten idag.-Det är tråkigt men dessvärre inget vi kan påverka, kommenterar han.
Kedjans målsättning var att kunna servera den första burgaren i Lindesberg redan i juni i år. Frasses VD, Åke Morén, berättade för LindeNytt i november 2012 att etableringen anses viktig i deras strategi att expandera i landets södra och mellersta delar, ett led i företagets ambition att öka tillgängligheten och förstärka deras position på marknaden. Platsen man skall bygga restaurangen på är rastplatsen vid mellersta infarten.
Dessvärre har projektet smågrusats något sedan man offentliggjorde etableringsplanen. Istället för premiär till sommaren har man fått skjuta på det hela till höstkanten.
Frasses i Lindesberg kommer att drivas av franchisetagaren Christer Sahlsten. Han betonar att det är ett mycket tråkigt besked som han dessvärre inte kan göra något åt.
-Jag har gjort vad jag kan för att den ursprungliga planen skall hålla, men tyvärr får vi sikta på september. Jag har fått mycket stöd och hjälp från kommunens näringslivsavdelning och det är mycket tack vare dem jag kan se fram emot hösten istället, säger Christer Sahlsten.
Orsaken till förseningen är att många olika parter är involverade i projektet och samtliga har inte kunnat leverera enligt tidsplanen. För franchisetagaren innebär detta ett något sämre utgångsläge, men han är ändå hoppfull.
-Ja, nu missar vi ju sommarförsäljningen och den hade varit bra att ha med oss i år. Men vi kan ju inte göra så mycket mer än acceptera situationen och se fram emot att komma igång till hösten istället. Jag tror det blir bra ändå, säger Christer Sahlsten.
Vid en pressträff på fredagsmorgonen presenterade Lindesbergs kommun artisterna till Strålande Jul, som spelas in i Lindesberg arena 25 november. Bland dessa finns både mellovinnare, barnfavoriter och Lindesbergs egen Martin Almgren. Texten uppdateras.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Vedevågsbaserade Backa Studios bjuder nu in till en exklusiv förhandsvisning av sin nya film ”Må Du Leva” på Lindesbergs Bio. Torsdag 2 oktober får alla Lindesbergare en unik chans att se det stämningsfulla zombiedramat före resten av landet. Filmen är den senaste produktionen från filmmakarna i Vedevåg och visas exklusivt i Lindesberg innan den har premiär i övriga Sverige.
– Lindesbergs Bio är ”vår bio” så känns det jätteroligt att ha en förhandsvisning här, säger regissören Malin Dahl.
Under måndagens sena timmar bjöds stora delar av landet på en mäktig uppvisning över himlavalvet, när norrskenets gröna skimmer dansade över skyarna. LindeNytt efterlyste läsarbilder, och vilken respons det blev! Av bilderna att döma kunde det färgsprakande fenomenet ses över hela kommunen, och även en bit utanför, och många var snabba med kameran.
På många platser i Mellansverige, kunde man under den sena måndagskvällen skåda norrsken. Så även i våra trakter, där man nu på sociala medier flitigt postar bilder på fenomenet man fick beskåda. Är du en av de som fångade norrskenet med kameran? Skicka då gärna bilderna till oss och skriv på vilken plats bilden är tagen. Samtliga läsarbilder kommer att publiceras. Skicka till camilla@lindenytt.com
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
Lindemarken är tillbaka i centrum för andra året i rad, och denna gången välkomnades både knallar och besökare av ett strålande vackert höstväder med varma vindar. I myllret längs Kungsgatan var det bitvis mycket trångt mellan knallarna, vilket gav en känsla av marknaden som den var förr. LindeNytt gjorde ett besök vid lunchtid för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
INSÄNDARE/DEBATT: Maten har blivit dyr och hushållen pressas hårt. Därför sänker vi nu både matmomsen och skatterna så att svenska familjer, pensionärer och ensamstående får mer kvar i plånboken varje månad.