Familjen Nielsens ”Walk of Hope” blev en stor succé

På söndagsförmiddagen gick Lindesberg man ur huse för att delta i Walk of Hope, insamlingen till Barncancerfonden som blev en stor succé. Det sågs inget slut på kön fram till anmälan och nya deltagare fyllde ständigt på. Alla mot det gemensamma målet; alla ville vara med och stötta i kampen mot cancer.- STORT tack, vi kan inte säga tack nog, det går inte att beskriva, säger en överväldigad Micke Nielsen som arrangerade Walk of Hope med övriga i familjen samt Friluftsfrämjandet.

Walk of Hope, som tidigare omnämnts i ett par artiklar under veckan, anordnades idag till förmån för Barncancerfonden. Målet för insamlingen i Lindesberg var 10 000 kronor, men den gränsen sprängdes redan i början av veckan. Under söndagsmorgonen passerades 100 000 kronor och Lindesberg låg överlägset i topp i Sverige, och då hade ännu inte de många efteranmälningarna räknats med.

Det var en otrolig tillströmning på Hemköps parkering under förmiddagens timmar. Den första anmälan gjordes redan klockan nio på morgonen och halv tio var kön lång. Familjen Nielsen hjälptes åt att ta emot alla de människor som kom, delade ut lappar inför den kommande tipspromenaden och pins i olika färger och med texten ”Walk of Hope”. De 650 broscherna tog dock slut vid 10.15, det vill säga, en kvart efter evenemangets egentliga start.
Närmare 800 hade anmält sig till Walk of Hope via insamlingssidan.

– Det är ett behjärtansvärt ändamål, det är klart man ställer upp. Vi känner Micke och han är en sådan rar och ödmjuk person, säger Alexandra Carlsson som tillsammans med familjen är på plats för att gå den sex kilometer långa slingan.


Oscar Nielsens kamp mot cancer har berört hela Lindesberg – och fick många att stötta hans och andra barns kamp mot sjukdomen. Foto: Ida Lindkvist
Lindlövens IF utmanade andra föreningar att delta, och Nice Car gjorde detsamma för att uppmana fler företag att vara med.
– Allihop ville vara med, klart vi ska hjälpa till, det är ju för en bra sak, säger Joakim Olsson Fromell som talar för hela Lindlövens A-lag.

Och deras engagemang gav tveklöst resultat. Bland andra började LIF:s flickor -02 sin kickoff med att tillsammans delta i promenaden och samtidigt får vara med och stödja.

Även medlemmar från Lions var där och berättade att också de har arbetat i många år för att stödja kampen mot sjukdomen.
– Så det står oss varmt om hjärtat”, säger Agneta Andersson leende.

Ett stort gäng från WSK Lindesberg var samlade och gick tillsammans runt.
– Vi vill hjälpa familjen Nielsen och det här är det minsta man kan göra, säger Kent Svensson som var den som drog med klubben från början.

Det var många berörda på plats, var och en som vill ge sitt bidrag och deltagande.
– Det kan hända vem som helst. Det hade lika gärna kunnat vara vi och våra barn och då hade man ju varit väldigt tacksam för människors hjälp, säger Camilla Larsson som tillsammans med en vän var redo att gå promenaden.

Längs med Strandpromenaden var det tjockt med folk som skrattade, pratade och försökte bestämma sig för ett alternativ på den kluriga tipspromenaden. Barnvagnar, vuxna, tonåringar, hundar och familjer tog sig runt och bjöds på Festis när de kom åter till parkeringen.
– Det var jättebra, lagom långt och lätt att ta sig fram med barnvagn. Och vilken bra uppslutning, säger Malin Hall som tillsammans med familjen just kommit tillbaka.

Familjen Nielsen är glatt överraskade och väldigt tacksamma över dagen som blivit så fin.
– STORT tack, vi kan inte säga tack nog, det går inte att beskriva, säger en överväldigad Micke och fortsätter:
– Alla som finns bakom det här, företag, föreningar och privatpersoner… Då är det skönt att bo i lilla Lindesberg, det finns ett engagemang och man bryr sig om varandra.

Text och bild: Ida Lindkvist

Publicerad 31 augusti 2014 klockan 15:18

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Tom Persson (SD). Foto: Camilla Lagerman. Per Söderlund (SD). Foto: Riksdagen

Replik till Tom Persson och Per Söderlund

REPLIK: Frågor till Tom Persson och Per Söderlund med anledning av debattartikeln ”Äldreomsorgen är inget integrationsverktyg” i Lindenytt 18 augusti.

20 augusti 2025 klockan 10:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Bilden är tagen i samband med det senaste provfisket. Foto: Lindessjöns FVO

Gott hopp inför fisket: ”Ser bra ut”

Nu på fredag arrangeras sensommarens höjdpunkt för många. Det har blivit dags att ladda burarna och bege sig ut för allmänhetens kräftfiske – om man nu haft glädjen att tilldelas ett fiskeland. Men även om man deltagit i utlottningen och då missat chansen – så finns det en ny chans nu.
– Det finns cirka 15 land kvar, som de som har lottats inte har löst ut. Den som så vill kan höra av sig till oss, så ordnar vi ett land, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

19 augusti 2025 klockan 13:23 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Äldreomsorgen är inget integrationsverktyg

INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom ä...

Man anhållen – misstänks ha misshandlat sin partner

En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin ...

bildspel Hemlig gäst dök upp på Almgrens sjökonsert

Ett hundratal båtar och flottar lade ankare utanför Lövåsen på lördagskvällen för att höra Martin ...

Ann-Lis Karlsson och Tomas Viberg visar upp en klassisk tradarmacka. Foto: Jennie Einarsson

Truckercafé öppnar på industriområdet i Lindesberg

Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.

15 augusti 2025 klockan 15:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Mitt möte med den ovanliga stäpphöken

Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.

15 augusti 2025 klockan 14:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Slöjdfestivalen tillbaka i Siggebohyttans bergsmansmiljö
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spä...
14 augusti 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Engagerade medborgare – kontakta mig
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla...
14 augusti 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Kristinavägen ska asfalteras – kvällar och nätter
Ett planerat underhåll av Kristinavägen i centrala Lindesberg kommer utföras vid två tillfällen under augusti månad. Arbetet kommer ske kvälls...
14 augusti 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Charlotte Lundell och Lisa Alvbåge framför det som blir Kotten & Co nya lokal. Foto: Camilla Lagerman

De flyttar till handelsområdet – öppnar lagom till julhandeln

I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.

13 augusti 2025 klockan 12:26 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Här stängs vattnet av

På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.

13 augusti 2025 klockan 08:53 av Fredrik Norman Visa hela artikeln


Glada jubileumsfirare passerade Norsviken på väg mot Linde Båtklubbs jubileumsfest vid Ånäs. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Linde Båtklubb inledde 30-årsdagen med samlad kortege

Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.

9 augusti 2025 klockan 20:42 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Lycka hos familjen Ormvråk

Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags ...

Vem tycker du skall få årets kulturpris?

Med bara dagar kvar uppmanar Manskören Harmoni att det är hög tid att nominera kandidater till årets kulturpris ...

Bil krockade med älg – orsakade stopp på R50

En viltolycka med älg har inträffat på riksväg 50 i höjd med Dalskogen utanför Lindesberg. Enligt ...

bildspel Fyrbent parad skänkte glädje i centrum

En parad, bestående av ett 70-tal tvåbenta tillsammans med 60-talet hundar av rasen Chodský pes, promenerade under ...

Lindesberg behöver ett nytt handslag

INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det ...

Lindesbergs centrum. Foto: Fredrik Stenfelt

Fortsatt butiksdöd eller inte: Hur vill vi leva med och utveckla vårt centrum?

INSÄNDARE/DEBATT: Den 2 juli presenterades den årliga rankningen från Nyhetsmagasinet Fokus där man listat värdet av att leva i landets olika kommuner. Siffrorna hämtas från analysföretaget Infostat som följer de svenska medborgarnas uppfattning i olika frågor. Lindesberg kommer på plats 109 av Sveriges 290 kommuner.

6 augusti 2025 klockan 10:55 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Nya sopbilar rullar in när kommunen anlitar ny avfallsentreprenör
Vid månadsskiftet augusti–september byter Lindesbergs kommun entreprenör för avfallsinsamlingen – från tidigare NordRen AB till Allmiljö i ...
5 augusti 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jättekö när Bokhandelns konkursutförsäljning startade
På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i Lindesberg. Utförsäljningen som lovade halva priset...
5 augusti 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Båtklubben firar 30 år – med kortege och fest: ”Fira med oss”
Lördag den 9 augusti arrangerar Linde Båtklubb det årliga eventet ”Båtens dag” – en dag då båtentusiaster samlas för den traditionella b...
4 augusti 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-08-01

2025-08-01

2025-07-31

2025-07-31

2025-07-30

2025-07-30

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-29

2025-07-28

2025-07-25

2025-07-25

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-08-20 12:08