Med pappa Bobby som huvudmekaniker, har Philip Gehrman en klippa som ger honom 100-procentigt stöd i hans motorsportintresse. 16-årige Philip, som kör för MK Kopparberg, har kört folkrace i knappt två år – men har kommit mycket långt på den korta tiden.-Det roligaste är att få köra och samtidigt träffa kompisarna man har fått genom sporten, kommenterar Philip som nyligen körde hem segerbucklan i Finnskogafestivalen.
Även om folkracebanan i Lindesberg sedan länge är nedlagd, finns det fortfarande ett intresse för sporten kvar i bygden. Familjen Gehrman är en av de aktiva som far land och rike runt på olika folkracetävlingar. Och framgångarna har inte uteblivit direkt.
-Så länge bilen håller ihop, så brukar det alltid bli bra placeringar för grabben, konstaterar Bobby stolt.
Förra helgen var Team Gehrman i norra värmlandsskogarna för att delta i det mycket stora slaget Finnskogafestivalen som arrangeras i Höljes. Philip hade en kanonhelg och körde hem segern i juniorklassen. När LindeNytt får chansen att prata med duon är det inte många timmar kvar till nästa start. I helgen tävlar man i Laxå. Det blir många mil avverkade utanför banan, men far och son tycks trivas med tillvaron och det gemensamma intresset.
-Jag tycker det är jättekul att hålla på, även om jag bara står vid sidan av banan, säger Bobby.
Philip själv menar att det naturligtvis är kul att köra och vinna race, men gemenskapen vid tävlingarna är också roligt.
-Det roligaste med folkrace är att köra tävlingar och samtidigt få träffa alla kompisar man har fått genom sporten. Det är ju på tävlingarna man får chansen att träffa dem, förklarar Philip Gehrman.
Även om den unge Philip tidigt visade talang att köra folkrace, så tror duon inte att den karriären sträcker sig så väldigt mycket längre än där man är idag. Team Gehrman har nämligen funderingar på att ge sig in i sporten rallycross istället. Att utvecklas inom motorsporten.
-Vi har tänkt tanken men inte fattat något beslut. Det hänger mest på om Philip vill fortsätta att tävla, vilket jag tror att han vill, säger Bobby och ler när Philip nickar instämmande.
För en vecka sedan så fick jag syn på ett par rävvalpar som sprang ute på en åkermark. Jag har alltid velat ha bilder på rävvalpar så jag kontaktade omedelbart markägaren och frågade om tillstånd att sätta mig på span där – och det gick bra. De var bara glada över informationen och tacksamma över att jag frågade.
Det är nu klart vilka som kommer att få chansen att fiska kräftor i slutet av sommaren, när allmänhetens kräftfiske arrangeras i Bottenån, Lindessjön och Dalkarlshytteån. Kolla i vinnarlistan om just ditt namn finns med.
Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.
Åtta band, en stor scen, mat och merch – så ser det ut när Lindesberg får en ny utomhusfestival med premiär den 26 juli som fått namnet Solsting. Bakom festivalen står ett gäng musikintresserade ungdomar från Hillstreet, som siktar på att blåsa liv i en gammal tradition i musikstaden Lindesberg.
– Det här är startskottet. Kanske kan det bli som ett nytt Augustibuller, säger Malte Nilsson från festivalgruppen.
För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.
Förra året firade jag min midsommar i de värmländska skogarna i hopp om att få se en vit älg. Men ingen framgång den resan. Under årets midsommarhelg gjordes en nytt försök då jag återvände till de värmländska skogarna i min fortsatta jakt efter mitt första möte med en vit älg. Hur det gick berättar jag i denna veckas fotokrönika.
För många barn och ungdomar är fiske en favoritsysselsättning på sommarlovet. Just denna sommar gör Lindesbergs kommun en satsning för att krydda till det lite extra för sommarlediga barn – detta tillsammans med Lindessjöns FVO.
– Vi har satt ut 200 kilo regnbåge i ån och det är riktigt fina bitar dessutom, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Jag börjar denna veckas fotokrönika med att önska er alla en glad midsommar. Mitt midsommarfirande startade faktiskt redan klockan 01.30 i natt. Då var det nämligen dags att åka iväg på en fotoresa med min kompis. På vägen till slutdestinationen så hade jag planerat in ett stopp som bara var ett måste. Det är nämligen så att för tredje gången någonsin så har en Wilsonbeckasin (Amerikansk Beckasin) observerats i Sverige. Jag ville försöka fotografera denna fågel.