Linde Maskiner är ett av de äldsta industriföretagen i Lindesberg med anor från mitten av 1800-talet. Grunden för dagens industri lades av gruvbyggmästare Erik Jansson, som började det hela med ett konstruktionskontor för att år 1853 utöka rörelsen med tillverkning av maskingods. Detta var början på historien om Linde Maskiner, som på den tiden bar namnet Erik Jansson & CO.
Idag heter Linde Maskiners verkställande direktör Jan Emander. Årligen produceras bildelar till stora företag som Volvo lastvagnar, Scania och Autoliv. Företaget har 125 anställda och omsätter årligen cirka 115 miljoner kronor. 20 procent av produktionen går till länder och företag i Europa. Nu inför valet i september har frågorna om euron kommit på tal. Och det är inte första gången industrin i Dalkarshyttan får vara med om ett valutabyte om så sker. Under de första åren Erik Jansson & CO verkade var det t ex riksdaler man skramlade med i fickan.
Få fördelar
Jan Emander ser inte något negativt med euron, men samtidigt inte heller några stora positiva effekter av ett eventuellt inträde i EMU – åtminstone inte omgående.
– Personligen tycker jag att vi ska gå med, men för Linde Maskiners del ser jag inte några jättestora fördelar, inte som det ser ut just idag i alla fall. Det kan visserligen underlätta en del vid vissa utlandsaffärer, men det är en liten del i vårt fall, kommenterar Jan.
Färre risker
Som många andra företag som arbetar med import och export innebär det vissa risker när man handlar med annan valuta. Jan Emander berättar att det är en risktagning som till stor del försvinner om Sverige går med i valutaunionen.
– Och ser vi framåt i tiden kan det underlätta om vi får euron. Vi har alltid gjort våra affärer på kundernas svenskkontor, vilket alltså betyder att vi kunnat använda svensk valuta. Men det är inte säkert att det i framtiden ser ut som det gör idag.
Det finns redan nu vissa ute i Europa som ställt krav på att till exempel inköp enbart ska betalas med euron, säger Jan Emander.
Med andra ord kan svenska företag bli påtvingade att handla med euron oavsett hur det går i valet i höst.
Att det innebär risker att göra affärer i annan valuta är Jan Emander långt ifrån ensam att konstatera. Senast, och även först ut, i vår ”låt företagen tycka till om euro”-serie pratade vi med Torgny Jansson, Tormek. Läs här>>
Ja till EMU?>>
Nej till EMU?>>
Läs mer om Linde Maskiner>>
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.