Tomma butikslokaler riskerar i längden att anpassas för andra verksamheter än handel – alternativt byggas om till bostäder. Det har centrala Lindesberg sett exempel på tidigare. I ett led att försöka stoppa denna utveckling, har det lokala fastighetsbolaget Lindesbergs Fastigheter AB förvärvat tre fastigheter i centrum, som man nu vill ”rädda” från ett sådant eventuellt framtida öde.
– Vi tycker det är synd att Lindesbergs centrum tappar butiker och att butikslokaler blir till bostäder istället. Vi vill se handel i centrum och vill samtidigt göra vad vi kan för att bevara handeln, förklarar Per Sander på Lindesbergs Fastigheter AB.
För en vecka sedan kunde LindeNytt rapportera om den aktuella fastighetsaffären mellan parterna AKKA Egendom och Lindesbergs Fastigheter. De tre fastigheterna köpte AKKA Egendom för knappt två år sedan i samband med att företaget köpte större delen av Egeryds Fastigheters bestånd i Lindesberg. Det rörde sig om totalt 24 fastigheter med 270 lägenheter och ett 30-tal verksamhetslokaler. Då företagets kärnverksamhet är att äga och förvalta bostäder, har beståndet av verksamhetslokaler nu börjat säljas av.
Lindesbergs Fastigheters målsättning är att bevara dessa fastigheter (se tidigare artikel) i deras nuvarande form med butikslokaler och hyresrätter. Man ser affären som ett sätt att rädda en del av centrums fastigheter från att bli en bidragande faktor till att handeln avvecklas.
– Vi vill inte att Lindesbergs centrum skall bli ett bostadsområde, vi vill se handel i centrum. Därför ser vi dessa fastigheter som intressanta för oss, att bevara de möjligheter som finns kvar att bedriva butiksverksamhet, säger Per Sander på Lindesbergs Fastigheter.
Han är dock medveten om att handlarnas situation är svår då mycket av handeln idag sker via de digitala alternativen istället.
– Det här blir en utmaning, det blir inte lätt. Men vi tycker det här är väldigt viktigt för Lindesberg, så vi tar oss gärna an utmaningen och försöker att göra vad vi kan för vårt centrum och de butiker som finns där, avslutar Per Sander, Lindesbergs Fastigheter.
Om handeln inte blir starkare på sikt och förfrågningar på butikslokaler upphör helt, så kan den nya fastighetsägaren ändå tvingas vidta sådana åtgärder, som man just nu hoppas kunna undvika. Per Sander menar att om antalet tomma lokaler blir för många, så är lägenheter en absolut sista lösning för att fylla fastigheterna med hyresgäster.
Tidigare artikel: Stockholmsägda fastigheter blir Lindeägda igen
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.