Ett lika säkert vårtecken som tussilagon, är när det börjar sållas bland alla intressenter som ansökt om att få driva Café Oscar under den kommande säsongen. Nu är det tydligen vår igen.
Vem eller vilka kommer att driva Café Oscar i sommar? På Lindesbergs Kommuns utvecklingsenhet, berättar man att det finns en handfull aktörer som anmält sitt intresse om att driva det lilla sjökaféet i år. Men det är fortfarande ett helt öppet race då det återstår fem arbetsdagar innan man stänger för nya intresseanmälningar.
Anne Resare, utvecklingsenheten, summerar att intresset för att driva verksamheten är relativt stort.
-Ja, jag tycker det har kommit in bra med anmälningar hittills, men det återstår ju fem dagar innan vi sammanställer allt och av erfarenhet vet vi att en och annan drar sig ur i slutskedet, förklarar Resare.
Lindesbergs kommun kommer inte ställa några särskilda krav på den entreprenör som driver kaféet beträffande öppettider.
-Nej, vi har provat det tidigare men känner att det inte är något som kommunen kan ställa som krav på en entreprenör. Det är upp till var och en att själva bestämma hur de vill jobba, poängterar Anne Resare.
Intresserad av Café Oscar?
På följande e-postadress kan du anmäla ditt intresse för att driva Café Oscar i sommar: utveckling@lindesberg.se
Det går även bra att ringa Anne Resare på tel 0581-811 62
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.