Även om årets upplaga av Augustibuller fått bra betyg av ordningsmakten, så visar polisens jämförelse att det varit mycket mer våldsinslag i år jämfört med förra årets festivalhelg. Men det finns även glädjande besked i sammanställningen. Det är att antalet stölder halverats – som det ser ut just nu åtminstone.
Närpolisen i Lindesberg har gjort en jämförelse av årets och fjolårets Augustibuller gällande antalet anmälningar. Sammanställningen visar att våldsbrotten ökat samtidigt som stölderna minskat. Antalet skadegörelser ser dock ut att vara ungefär lika många. Förra året hade sex anmälningar om skadegörelse gjorts, i år har sju stycken inkommit.
Mest allvarligt ser polisen på att antalet fall av misshandel har ökat från fjolårets sju till nästan det dubbla.
-Ja, hittills har vi skrivit 13 anmälningar gällande misshandel, så det är en rejäl ökning jämfört med förra året, säger Anders Nohlgren.
En liten tröst är att antalet stölder istället har halverats.
-Det är glädjande, i år har endast 14 stöldanmälningar gjorts, vilket alltså är en halvering.
Fotnot: Statistiken bygger på anmälningar som gjorts mellan den 5 augusti till 10 augusti.
Den kraftiga villabrand som utbröt under söndagskvällen i Storå ser nu ut att vara under kontroll. Enligt SOS Alarm har man släckt det mesta och arbetar sig nu igenom fastigheten för att släcka glödbränder.
Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset färdigt och fylls just nu på med varor inför den kommande premiäröppningen 10 september.
– Kunderna kommer få ett fint varuhus, kanske Sveriges finaste Rusta-butik. Vi tror att lindeborna är redo för Rusta, säger varuhuschef Anna Du.
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan 13.57 på torsdagen och gäller mellan klockan 10-21 kommande dygn.
Gång- och cykeltunneln under Bergslagsvägen i norra delen av Lindesberg, kommer att vara avstängd under perioden 8-12 september. Anledningen är ett planerat underhållsarbete, meddelar Lindesbergs kommun.
Efter en turbulent tid för Lindesbergs vårdcentral med förändringar och stor omsättning av personal meddelar Region Örebro län att man inom kort kommer att få förstärkning av fem nya läkare. Under hösten kliver en allmännspecialist, tre ST-läkare och en underläkare in för att förstärka bemanningen.
– Som patient kommer man att märka det i form av bättre kontinuitet och kvalitet, säger vårdcentralschef Maria Gunnarsson i ett pressmeddelande.
REPLIK: Socialdemokraterna i Lindesberg verkar vara oförmögna att samordna sina åsikter och därför skriver de två svar på samma debattartikel. Vi väljer att svara på dem båda samtidigt.
Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.