En bilist som har blivit bötfälld för fortkörning på Järnvägsgatan, har valt att bestrida anklagelsen och hävdar att han enligt lag inte har gjort något fel. Och rent teoretiskt kan han faktiskt ha rätt i sin sak – även om polisen tycker att bortförklaringen är väldigt långsökt och påhittad.-På grund av hastighetsskyltarnas placering finns ett kryphål som denne man nu försöker att utnyttja, kommenterar Pekka Kirsijärvi, trafikpolisen.
Häromveckan körde den bötfällde bilisten fortare än de tillåtna 30 km/h på Järnvägsgatan och fastnade i polisens hastighetskontroll. Mannen bestrider nu böterna med stöd om att han aldrig passerat en 30-skylt då han körde in i centrum den aktuella dagen. Polisen bekräftar att hans påstådda färdväg faktiskt innebär att han lyckats undvika alla 30-skyltar och därmed har rätt att ifrågasätta ärendet.
-Men det är helt klart en efterhandskonstruktion och det är också vad åklagaren fått höra från oss. Den här bilisten har kört bil i Lindesberg under många år och vet mycket väl att det är 30 km/h som gäller, säger Pekka Kirsijärvi.
Polisen hävdar att mannen i efterhand har försökt att komma på ett sätt att undvika böterna.
Kryphål skall täppas igen
Enligt mannens utsago har hans färdväg gått via Köpingsvägen från Kåfallahållet. Innan järnvägsövergången vid Statoil har han tagit till höger upp mot Hermanstorpsområdet – och där följt Hermanstorpsvägen ner mot den mellersta järnvägsövergången, tagit höger och följt Banvägen.
Vid nästa järnvägsövergång körde mannen över och tog direkt till höger in på Lidls parkering och vidare ner till trafikljusen. Resan har sedan gått in mot stan via Kristinavägen. I korsningen Kristinavägen/Skolgatan svängde mannen vänster och kom således in på Järnvägsgatan där han ertappades med tung högerfot.
-Det stämmer att han under denna färdväg har lyckats undvika alla 30-skyltar, men det är som sagt en historia som troligtvis inte håller i domstol. Vi kommer dock att påtala detta problem för Lindesbergs kommun, så att de får rätta till saken. Vi kommer bland annat föreslå att två påminnelseskyltar sätts upp på Järnvägsgatan snarast, säger Pekka Kirsijärvi.










































