Arkivfoto: Fredrik Norman

Flytt av förskolebarn får kritik

Enligt ett förslag från barn- och utbildningsförvaltningen föreslås förskolan Haga i Lindesberg slås ihop med Grönsiskans förskola redan från och med i sommar, något som nu kritiseras kraftigt av pedagogerna på Haga.

Förskolan Haga i Lindesberg har idag 22 barn inskrivna där samtliga går på en och samma avdelning. Efter sommaren är det dock tänkt att hela barngruppen tillsammans med sina pedagoger ska flytta in på förskolan Grönsiskan istället, där det sedan innan går 84 barn fördelat på fem avdelningar.

– Vi i arbetslaget funderar på hur de ser till barnens bästa, med tanke på att barnkonventionen numera är lag. Med så kort varsel får vi ingen möjlighet att kunna förbereda varken barnen eller deras föräldrar på en flytt. Dessutom finns det ju planer på att bygga en helt ny förskola i området, vilket skulle innebära att det blir två flyttar på lika många år för de här barnen. Förskolan ska vara en trygg miljö, men med så här stora omställningar har vi svårt att se att man tar barnens bästa i beaktande, säger Carolina Sixtensson som arbetar på Haga.

Förvaltningschef Tomas Lindberg understryker att förskolan Haga var en provisorisk lösning när den öppnades. En lösning man idag ser svagheter i.

– Vi arbetar nu med en lokalförsörjningsplan för att se till att vi har så bra lokaler som möjligt för våra barn och elever i kommunen. Ibland uppstår det ”pucklar” i antal födda barn och det tillsammans med en stor migrationsvåg gjorde att vi öppnade förskolan Haga som ett provisorium från början. En liten förskola med endast en avdelning är dessutom mer sårbar när det kommer till personalbortfall och liknande, säger barn- och utbildningsförvaltningens chef, Tomas Lindberg.

Förskolan Haga ligger mitt i bostadsområdet Hagaberg. Foto: Lindesbergs kommun

Kristina Örn är verksamhetschef för förskolorna och ser positiva saker att vinna på den planerade flytten.

– Nu såg vi att vi inte hade tillräckligt många barn i kö för att fylla alla platser, så vi fyllde de permanenta förskolorna först och sedan stod Haga med tomma platser. Kön kan naturligtvis förändras över tiden, men just nu ser det ut så här. Dessutom finns det flera samordningsvinster med att flytta till Grönsiskan, personalen får bland annat fler kollegor att arbeta med, berättar Kristina Örn.

– Det som är unikt är att vi lyckas hålla ihop hela barngruppen och att de även får med sig pedagogerna, något vi är väldigt glada över. Det finns flera perspektiv på vad som är barnens bästa, men vi tycker att det är personalen som är tryggheten, inte lokalen, flikar Lindberg in.

Om förslaget går igenom beräknas förskolan Hagas lokaler stå tomma från och med hösten 2020, men man kommer trots det inte att säga upp hyresavtalet, något som förbryllar personalen på Haga.

– Om man ändå ska behålla lokalerna förstår vi inte varför vi inte kan vara kvar tills den nya förskolan är byggs, säger Carolina uppgivet.
– Vi kommer att behålla lokalerna som en säkerhet ifall att kön ändras, vilket kan den så klart kan göra, säger Kristina Örn.

Även Grönsiskan ligger mitt i bostadsområdet. Foto: Lindesbergs kommun

En annan aspekt som Hagas pedagoger ställer sig starkt frågande till är varför man väljer att flytta en hel barngrupp mitt under en pågående pandemi.

– I dagsläget får vi inte ens arbeta tillsammans med Grönsiskan på grund av corona, men om två månader går det bra att flytta en hel förskola dit? Folkhälsomyndigheten har gått ut och sagt att detta inte kommer att försvinna hux flux, och deras riktlinjer gäller ända fram till december. Vi vet inte allt om den här sjukdomen, och trots att man endast ska vara på förskolan om man är symptomfri är detta en medvetet ökad smittorisk, säger Carolina.

Verksamhetschef Kristina Örn menar att Hagas barn ändå kommer att vara på Grönsiskan under sommaren, och att det då blir en bra lösning att barnen stannar kvar även till hösten.

– Vi har tittat noggrant på det, och barnen kommer vara åtskilda på olika avdelningar. Under sommaren kommer vi att ha fler förskolor än vanligt öppna, men det kommer ändå att bli sammanslagningar för att personalen ska kunna få semester. Hagas barn kommer då att vara på Grönsiskan, och det bästa hade då varit om de efter sommaren stannade kvar där, menar Kristina.

Dock är det endast 2 av de 22 barnen som under sommaren kommer att vara på Grönsiskan.

– Vi känner oss förbryllade, vi har inte haft en chans att påverka och vi får inget gehör för vår oro. Vi känner oss överkörda helt enkelt, men vi kommer stå upp för barnens bästa, avslutar Carolina.

Publicerad 27 maj 2020 klockan 10:47

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Varför göra det enkelt när man kan göra det så underbart komplicerat?

INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.

16 februari 2026 klockan 15:47 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Veronica och Alex skickar kärlek och kramar till föräldrarna. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar

14 februari 2026 klockan 15:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Fågelmix

FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här ...

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer

För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de å...

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra ...

Foto: Region Örebro län

Hur ska vi göra med vården?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.

13 februari 2026 klockan 10:25 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Jessica Roch driver det nystartade cateringföretaget "Mat på fat". Barnen William och Lina är två av Jessicas största supporters. Foto: Jennie Einarsson

Jessicas ”Mat på fat” startades i det egna köket

Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.

12 februari 2026 klockan 10:46 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Hos Hanna går vovvarna på dagis medan husse och matte jobbar
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, ...
11 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Visa din kärlek – bli fotad av LindeNytt
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kä...
10 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Så mycket kostade Strålande Jul: ”Minus 800 000 kronor”
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun ...
10 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ett glatt gäng på Linde energi som fått högsta betyg i kundnöjdhetsundersökningen. Foto: Camilla Lagerman

Här överraskas personalen: ”Ni är bäst i landet”

Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.

10 februari 2026 klockan 09:05 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kvinna döms till fängelse för mordbrand

I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.

9 februari 2026 klockan 19:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Busschaufför misstänks för brott efter krock

Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

Nora kyrka omfamnad av Bergslagens natur. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Med kyrkan i fokus

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.

6 februari 2026 klockan 18:22 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Världsklass när frisörduon öppnar egen salong

En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisö...

Arbetsmiljöverket riktar kritik mot Hemtjänsten Kärnan i Lindesberg

I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Eleverna fyller Tant Agatas tallrikar med fantasivärldar och mystiska varelser

Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning...

Hon blir Lindesbergs nya kulturchef: ”En viktig motor i samhällsutvecklingen”

Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första ...

Norska storsuccén Kuselofte gästar Vårfesten

Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år ...

Ridde Demiri. Foto: Camilla Lagerman

Ridde klippte till och öppnade ny barbershop i Frövi

Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.

3 februari 2026 klockan 11:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Vem tycker du förtjänar årets pedagogiska pris?
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I...
2 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Brand i flerfamiljshus: ”Kontrollerar eventuell spridning”
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett ...
2 februari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans...
1 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-30

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-29

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-28

2026-01-27

2026-01-26

2026-01-26

2026-01-25

2026-02-16 21:13