En A-traktor som går fortare än tillåtna 30 km/h utsätter inte bara den unga föraren för ökad olycksrisk – utan kan också innebära att en förälder blir misstänkt för brott. Detta informerar polisen.
Det är inte ovanligt att en förälder står som ägare till sonens eller dotterns A-traktor. Det här innebär att föräldern kan bli misstänkt för brott om polisen stoppar A-traktorn på allmän väg och finner att fordonet inte är i föreskrivet skick, det vill säga inte är byggd så att dess högsta konstruktiva hastighet uppgår till max 30 km/h på horisontell väg. Om fordonet står skrivet på en förälder, kan denna bli misstänkt för ”tillåtande av olovlig körning” med dagsböter och spärrtid på körkortet. Man kan även få ett handledartillstånd indraget, uppger polisen i en publicering rörande problemet med A-traktorer som inte är just A-traktorer.
I Lindesberg upplever polisen att problemet med olagliga A-traktorer har minskat den senaste tiden. Förutom att man haft fler kontroller av misstänkta A-traktorer, tror trafikpolis Thomas Ingvarsson att det ganska nyligen införda besiktningskravet på dessa fordon har bidragit till färre olagliga fordon.
– Sedan det infördes besiktningskrav, så har det naturligtvis blivit svårare att köra olagligt. Men det förekommer ändå. Den som kan skruva vet hur man kringgår det här och därför åker det fortfarande omkring ungdomar i A-traktorer som går runt 100 km/h, förklarar Ingvarsson.
En bidragande orsak till problemet, ser Thomas Ingvarsson i fordonet i sig. Han tycker A-traktorn är olämplig för stadstrafik.
– A-traktorn hör mer hemma på en åker än på våra vägar på grund av hur de är konstruerade. För att uppnå maxhastighet krävs att man håller mycket högt varvtal och det innebär ju att färden blir ganska otrevlig. Det för mycket oväsen och drar massor av bränsle.
Han ser dock ett annat värde i A-traktorerna.
– Som fordon är traktorn inget vidare, men den har betydelse för många ungdomar. Den skapar en gemenskap, man skruvar och intresserar sig för motorer. Där har A-traktorn något riktigt bra att bidra med, tycker Thomas Ingvarsson.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.