Nu till helgen arrangeras Linde Stadsfest i dagarna två och idag meddelar arrangören att två mycket starka föreningar har klivit fram för att göra festen än ”fylligare”. Det är Musik Över Gränserna (M.Ö.G.) och LIF Lindesberg som står för den extra krutladdningen.-Vi kommer låta ett tiotal band spela på dagarna, berättar Christer Pilblad, M.Ö.G.
Musikföreningen står för fiolerna, så att säga, medan LIF Lindesberg väljer ett lekfullare upplägg för deras medverkan. Enligt LIF´s marknadsansvarige, Richard Träff, kommer folket få chansen att mingla med en handfull spelare.
-Vi behöver komma ut och träffa folket mycket mer än vi gjort tidigare. Det är viktigt för såväl fansen som spelarna att få den kontakten, kommenterar Richard.
Men naturligtvis handlar det inte bara om mingel. Det blir en del ”sport” också.
-De något yngre besökarna kommer att få chansen att vinna godis, genom att sätta straffar på ett handbollsmål som vi tar med oss till festplatsen, säger Richard Träff.
LIF Lindesberg kommer att infinna sig på Linde Stadsfest under fredagen med start kl. 16:00.
Musik i massor
Linde Stadsfest har visserligen redan mycket musik inbokat – men det är i huvudsak på kvällstid det. Arrangören har dock tillstånd för musikuppträdanden på dagarna också och detta tillfälle har Musik Över Gränserna fångat upp. Nu fyller man på med ett tiotal band.
-Vi har plats för totalt 13 band under de två dagarna och vi har redan klart med 10. Det blir mycket lokalt men även instick från Nora och Örebro, berättar Christer Pilblad.
Banden spelar enligt följande: Fredag 1 juli kl. 14-18. Lördag 2 juli kl. 12-18.
Föreningarnas medverkan är något som arrangören ser mycket positivt på. Det skapar mer bredd på det hela, menar Håkan Einarsson.
-Eftersom föreningarna ställer upp på det här, så kommer det inte att vara någon entréavgift på dagarna. Det är bara efter klockan 18:00 som vi tar entré, kommenterar Håkan.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.