Kommunledningen bör ta sig en fundering på hur man gör Lindesberg till en mer företagsvänlig plats på kartan. Det anser regionchef Karl Hulterström, Svenskt Näringsliv, efter att ha synat hur företagare svarat på hur man upplever det lokala företagsklimatet.
På tisdagsförmiddagen släpptes 2018 års riksomfattande undersökning med över 30 000 företagares syn på hur man upplever den egna kommunen och att driva företag i densamma. Enligt Svenskt Näringsliv, som varje år låter Demoskop göra undersökningen, är prognosen i norra länsdelen både sol och aprilväder. Dessvärre hamnar Lindesberg i det sistnämnda klimatet medan exempelvis en tidigare bottenskrapare – Hällefors – nu ses som en förebild i sammanhanget.
-Den positiva utvecklingen i Hällefors fortsätter. Det sammanfattande omdömet ökar markant även i år och detsamma gäller när företagen tycker till om kommunpolitikernas attityd till företagande och hur de tycker att kommunens service gentemot företagen fungerar. Hällefors är ett bevis på att det går att få till en positiv utveckling om både politiker, tjänstemän och företagare engagerar sig för att få till en förändring, säger Karl Hulterström på Svenskt Näringsliv i Örebro.
I Lindesberg råder inte samma positiva utveckling. Det är bland annat hur företagare upplever kommunala tjänstemäns attityder, serviceanda och information, som Svenskt Näringsliv ser en tydlig markering, att något måste göras. Efter några års uppgång, har det störtdykt rejält nu. (Se kurva i bilden ovan).
– I vår undersökning är det en rad faktorer som berör den kommunala organisationen och dess relation till företagare. I flera av dem sätter de 100-talet företagarna som besvarat enkäten i Lindesbergs kommun riktigt låga betyg så det finns anledning för kommunledningen att fundera på hur de ska agera framöver för att förändra situationen. I Hällefors har de gemensamt lyckats få till en positiv utveckling och även om de har långt kvar så finns det säkert mycket att ta tillvara från det som gjorts där, säger Karl Hulterström.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.