Efter drygt hundra dagar på plats som kommunens näringslivschef har Merit Israelsson satt flera bollar i rullning. Nu undersöks möjligheten att till våren öppna ett nytt Nyföretagarcentrum och en handlingsplan för att utveckla företagarklimatet ska antas. Men med drygt åttio inplanerade företagsbesök av Utvecklingsenheten är den prioriterade uppgiften just nu att lyssna och samtala med representanter för Lindesbergs näringsliv.- Företagen i kommunen visar ett ovanligt stort engagemang för Lindesbergs framtid, menar Merit Israelsson. Det är oerhört positivt och detta är den bästa grogrunden för att alla parter ska lyckas i ett samarbete för att får en god näringslivsutveckling.
Det var i september som Merit Israelsson började sin tjänstgöring som Lindesbergs näringslivschef. Hon lämnade en lång karriär bakom sig med arbeta med näringslivsfrågor på regional nivå till att nu sätta tänderna i Lindesbergs lokala företagsliv. En resa som bara börjat.
– Här får jag en helt annan direktkontakt med människor än tidigare och det är lättare att se resultat, säger Merit Israelsson. Jag kan också, än så länge, se kommunen med nya glasögon och komma med nya intryck vilket förhoppningsvis gagnar arbetet.
Ett positivt första intryck av jobbet är Lindeföretagens stora ideella engagemang i ortens utveckling. Här handlar det om företagens omsorg för en bra skola, ungdomarnas framtid men också samarbetet mellan kommunen och näringslivet.
– En av de viktigaste frågorna är förstås att det ska finnas ett gott klimat mellan i Lindesbergs mellan företag och kommunen, menar Merit Israelsson. Kommunens service ska vara snabb och rättsäker och avgörande är att båda parter har förståelse för varandras villkor.
Redan till våren kommer därför en handlingsplan att antas som ska konkret ge vägledning till hur företagsklimatet i kommunen kan fördjupas och hur kommunen kan jobba för att bredda företagsstrukturen. Planen bygger på en genomlysning som Örebro Business Region tagit fram. Men innan dess kommer Utvecklingsenheten att vara fullt sysselsatta med att besöka företag i kommunen för samtala och lyssna in.
– Vi har bokat in drygt 80 företagsbesök under 2014, berättar Merit Israelsson. Att träffas och samtala är en av nycklarna för att skapa en bra grund för gemensam målbild.
Lika viktigt som det är att befintliga företag har en bra plattform att verka från i kommunen, är det också att det ska finnas stöd för entreprenörer som vill starta nya. Nu planeras för att öppna ett nytt Nyföretagarcentrum, vars uppgift blir att ge rådgivning och utbildning till nyblivna företagare.
-Tidigare har vi varit bra på att ge råd och stöd i inledningsskedet av nyföretagandet, säger Merit Israelsson. Nu vill vi utöka detta genom till att finnas till hands under en längre period.
Merit Israelssons vision är att om tre till fyra år ska Lindesbergs kommun ha en hög placering på Svenskt näringslivs företagsranking samt Sveriges kommuner- och landstings undersökning ”Insikt”.
– Man ska komma ihåg att det tar tid med förändringsarbete. Men i Lindesbergs kommun finns en unik grund att jobba ifrån då vi har så många företag som vill vara med i en förändringsprocess.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.