– Lindesberg är en traditionell landsbygdskommun med en svag branschbalans. Ni måste få de små företagen att anställa fler och betydligt fler företag som erbjuder företagstjänster. Det var analysföretaget Bisnode´s råd till företagare och kommun på ett förmiddagsmöte idag.
Bisnode har tagit reda på ”hur företagen i Lindesbergs kommun mår”. De har kollat på olika branscher, på stora och små företag – hur länge har de funnits, hur många anställda har de och hur går det för dem ekonomiskt.
– Här har vi företaget som tjänar sex miljoner mer än vad ett genomsnittsföretag tjänar. De skulle kunna anställa nio personer ! Här skulle de kunna ta in en, här två, här en..,säger Håkan Wolgast när han går igenom företag för företag.

Håkan Wolgast vet hur Lindesbergs företag mår. Foto: Hans Andersson
– Det är någonting som inte stämmer här, när företag inte anställer fastän de är överlönsamma eller om man uttrycker det så har en utvecklingskraft. Är de fega eller är de försiktiga, funderade han.
Han och kollegan Jan Fineman visade cirkeldiagrammet över den perfekta branschblandningen: en tredjedel industriproduktion, en tredjedel ortsbunden verksamhet och en tredjedel företagstjänster. Lindesbergs kommun har nära nog tre fjärdedelar av sin företagsamhet inom industrin medan det finns väldigt, väldigt litet av företagstjänster. Men här finns enligt dem en potential och de talade om att försöka få hit filialetableringar av konsultföretag med kontor på andra håll – t ex i Örebro.
– Det har diagrammet är ju rena annonsen för min dotter som är industridesigner. Det finns ett utrymme här för företag som erbjuder Lindesbergs-företag tjänster. Det kan vara IT, telekom – eller bemanningsföretag, sade Håkan Wolgast, som också talade om vikten av stöd från kommunen, något som han noterade hade blivit bättre än när de för några år sedan ”tog tempen” på näringslivet här.
Lindesbergs näringsliv har ju tre ”jättar”: Billerud/Korsnäs, Meritor och Rockhammar. Kommunen har ”tur” att fabriken i Frövisfors tillverkar produkter som efterfrågas och kan hålla en stabil personalstyrka samtidigt som pappersbranschen överlag har det tuffare. Men de stora företagen som har många anställda står inte för jobb-tillväxten. Bisnodes siffror visade att inte heller de mellanstora är några jobbskapande motorer. Och de riktigt små företagarna – upp till tio anställda borde vara fler, menade Håkan Wolgast.
Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.
På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många tagit sig till Charlottenlunds Handelsområde för att invänta att portarna premiäröppnades. LindeNytt följer invigningen på plats.
För två år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det igen, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det handlar inte om att vi ska tjäna pengar eller få mer kunder, utan vi vill hjälpa barnen, förklarar Walat Dino.
Under torsdagen förra veckan meddelade Baettr att man kommer att avveckla sin verksamhet i Guldsmedshyttan i oktober. Det kommunala elbolaget Linde energi har nu påbörjat en analys av konsekvenserna. Även om man redan nu vet att fjärrvärmeleveranserna till kunderna kan säkras med hjälp av andra bränslen – är mycket fortfarande oklart. Beskedet att produktionen på Guldsmedshytte bruk upphör, menar Linde energis VD, Joakim Johansson, är ett oerhört slag mot såväl kommunen som tätorten.
– Fy fasen, vad tråkigt. Vi har en del frågor att reda ut framöver. Vi har ännu inte fått tag i Baettr, men förhoppningen är att vi ska kunna ha ett möte tillsammans i slutet av veckan, säger Joakim Johansson, vd för Linde Energi AB.
Baettr i Guldsmedshyttan skall avveckla sin verksamhet på orten. Detta meddelades på torsdagen.
– Det här är ett mycket svårt beslut, särskilt med tanke på det starka engagemang och den unika kompetens som finns i Guldsmedshyttan, säger fabrikschef Torbjörn Lantz i ett pressmeddelade.
Efter att ha kammat hem guldmedaljen i yrket frisör vid Yrkes-SM, och en ”Medallion for Excellence” vid Yrkes-VM, står nu lindetjejen Maja Svensson inför nästa stora utmaning. I början av september bär det av till Danmark, där hon ska representera Sverige i Yrkes-EM.
– Det ska bli otroligt kul, det är en ära att få vara med och representera Sverige, säger Maja Svensson.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.