– Lindesberg är en traditionell landsbygdskommun med en svag branschbalans. Ni måste få de små företagen att anställa fler och betydligt fler företag som erbjuder företagstjänster. Det var analysföretaget Bisnode´s råd till företagare och kommun på ett förmiddagsmöte idag.
Bisnode har tagit reda på ”hur företagen i Lindesbergs kommun mår”. De har kollat på olika branscher, på stora och små företag – hur länge har de funnits, hur många anställda har de och hur går det för dem ekonomiskt.
– Här har vi företaget som tjänar sex miljoner mer än vad ett genomsnittsföretag tjänar. De skulle kunna anställa nio personer ! Här skulle de kunna ta in en, här två, här en..,säger Håkan Wolgast när han går igenom företag för företag.

Håkan Wolgast vet hur Lindesbergs företag mår. Foto: Hans Andersson
– Det är någonting som inte stämmer här, när företag inte anställer fastän de är överlönsamma eller om man uttrycker det så har en utvecklingskraft. Är de fega eller är de försiktiga, funderade han.
Han och kollegan Jan Fineman visade cirkeldiagrammet över den perfekta branschblandningen: en tredjedel industriproduktion, en tredjedel ortsbunden verksamhet och en tredjedel företagstjänster. Lindesbergs kommun har nära nog tre fjärdedelar av sin företagsamhet inom industrin medan det finns väldigt, väldigt litet av företagstjänster. Men här finns enligt dem en potential och de talade om att försöka få hit filialetableringar av konsultföretag med kontor på andra håll – t ex i Örebro.
– Det har diagrammet är ju rena annonsen för min dotter som är industridesigner. Det finns ett utrymme här för företag som erbjuder Lindesbergs-företag tjänster. Det kan vara IT, telekom – eller bemanningsföretag, sade Håkan Wolgast, som också talade om vikten av stöd från kommunen, något som han noterade hade blivit bättre än när de för några år sedan ”tog tempen” på näringslivet här.
Lindesbergs näringsliv har ju tre ”jättar”: Billerud/Korsnäs, Meritor och Rockhammar. Kommunen har ”tur” att fabriken i Frövisfors tillverkar produkter som efterfrågas och kan hålla en stabil personalstyrka samtidigt som pappersbranschen överlag har det tuffare. Men de stora företagen som har många anställda står inte för jobb-tillväxten. Bisnodes siffror visade att inte heller de mellanstora är några jobbskapande motorer. Och de riktigt små företagarna – upp till tio anställda borde vara fler, menade Håkan Wolgast.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.