Arkivfoto: Timmy Lundegård

Förlust efter en seg inledning

Efter två långväga resor till Hudiksvall och Östersund under föregående vecka så var det äntligen dags för Lindesbergs hockeyälskare att få återse Lindlöven på hemmaplan, det bjöds på ett segt spel från Linde inledningsvis vilket kom till att straffa sig när slutet av den sista perioden närmade sig.

Med tre raka segrar bakom sig stod Lindlöven beredda att ta emot AllEttans ledande lag Hudiksvall HC på hemmaplan, ett lag som Linde-laget redan under förra onsdagen vann över efter stått starkast under straffläggning.

Med matchen igång så inledde inte hemmalaget så starkt som man hoppades på, redan efter 3 minuter kom första utvisningen för Lindlöven vilket var något som Hudiksvall utnyttjade där de lyckades att spela in matchens första mål.

Trots att Hudiksvall stod för matchens första mål så fortsatte det sega spelet hos hemmalaget vilket inte förbättrades när Lindlöven tilldelades två raka utvisningar bara någon minut efter att första målet gjorts, väl i boxplay lyckades hemmalaget att hålla nollan men stötte bara någon minut på nya problem då lagets Alexander Kovalonok tilldömdes en utvisning efter en incident med en av sina motspelare.

Med en spelare kort så lyckades Hudiksvall med flera snabba passningar att ta sig förbi Lindlövens försvar där de med minsta marginal lyckades få skjuta in pucken över mållinjen, ett mål som blev periodens sista.

– Det blev en riktig dålig start från våran sida, med den här inledningen är jag glad att det bara står 2-0 efter 20 minuter, menar lagets tränare Jonas Dufåker och utvecklar sina tankar om den första perioden:

– Hela laget sitter och väntar på att någon annan ska göra jobbet och vi är helt enkelt inte med i matchen vilket skapar frustration hos oss som leder till onödiga utvisningar och gnäll på domaren.

Efter några minuters vila så var det dags för den andra perioden att ta sin början, bortalaget inledde med att få grepp om pucken för att därifrån bege sig bakom Lindes mål där man efter en snabb passning lyckades få pucken att flyga förbi Lindlövens försvar och ändra målsiffrorna till 0-3 efter 21 sekunder i den andra perioden.

Med åtta och en halv minut in i perioden började hemmalaget att få upp sitt spel och trots att Lindlöven låg i boxplay efter 8 minuter så lyckades den 22-åriga forwarden Wincent Blomdahl att avbryta en passning hos bortalaget och stjäla pucken, detta gav Wincent en straffliknande situation då målvakten var enda hindret som kvarstod vilket inte blev något problem och Lindlöven fick inleda sin målskörd.

Trots att Hudiksvall gjorde ett mål kort därefter inom sitt powerplay så kom Lindlöven tillbaka där hemmalagets Jesper Broeng gjorde ett långskott och satte in 2-4 på poängtavlan, detta efter inspel av Wilson Johansson och Alexander Kovalonok.

Med den 3:e och sista perioden i spel så inleder Lindlöven ett mål där Lukas Henze serverar ett långskott som överraskar bortalagets målvakt som inte hinner rädda upp målet vilket ändrar siffrorna till 3-5.

Med Lindes 3:e mål fullbordat så håller Hudiksvall upp sitt försvar samtidigt som Lindlöven försöker att öka sitt anfall, under de tre sista minuterna byter de även ut målvakten Daniel Eriksson för att ha en extra utespelare.

– Utbytet gjorde att vi skulle öka fler skott på mål men jag tyckte inte att det blev så många skott som vi hade hoppats på, menar Jonas Dufåker.

Efter utbytet tog matchen sitt slut där bortalaget Hudiksvall stod som segrare, efter ett spel från Lindes sida som Lindlövens tränare Jonas inte var helt nöjd med.

– Det var inte den rätta gnistan i killarna ikväll, det saknas de där sista 10 procenten som vi måste ha för att kunna vinna, menar Jonas direkt efter matchen.

– Vi hade två tuffa och långväga matcher senast och jag förstår om man är trött efter sådana resor men det handlar mycket om att nollställa och ladda om efter matcher, det är bara 4 veckor kvar av serien och alla veckor kommer att se ut såhär, förklarar Jonas och ger en snabb sammanfattning av kvällens match:

– Jag är lite besviken på hur vi kommer ut i matchen, det är svårt att komma tillbaka efter den inledningen och det känns som att det är vårat spel i den första perioden som gör att vi förlorar den här matchen.

Resultat Lindlöven-Hudiksvall HC
Slutresultat: 3-5 (0-2, 2-3, 1-0)
Publik: 432 personer

Målgörare: 1-3 Wincent Blomdahl, 2-4 Jesper Broeng (Wilson Johansson, Alexander Kovalonok), 3-5 Lukas Henze (Anton Björkman, Wilson Johansson)

Matchens Lirare: Wilson Johansson

Nästa hemmamatch: Lördagen 25:e januari vs Tegs SK Hockey med matchstart kl. 16.00

Publicerad 16 januari 2020 klockan 00:18

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Linde Volley avstår frivilligt sin plats i elitserien inför den kommande säsongen. I höst spelar laget i division 1. Foto: Hasse Persson.

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”

Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.

16 januari 2026 klockan 21:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.

16 januari 2026 klockan 18:17 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns ...

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Genrebild. Foto: LindeNytt

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.

15 januari 2026 klockan 15:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning

Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.

15 januari 2026 klockan 12:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
15 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
14 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln


Arkivfoto: Fredrik Norman

Snö och kyla orsakar störningar i tågtrafiken

Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.

14 januari 2026 klockan 09:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bild: Backa Studios

Artikel innehåller bildspel Backa Studios nya film belyser konsekvenserna av psykisk ohälsa

Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.

13 januari 2026 klockan 12:58 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Trafikolycka vid mellersta infarten till Lindesberg

UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten ...

Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”

Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul ...

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en ...

Foto: Jennie Einarsson

Primärvården måste utvecklas under år 2026

INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.

13 januari 2026 klockan 09:32 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

JO kritiserar socialnämnden i Lindesbergs kommun: ”Olämpligt och osakligt”

Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, ...

Örebropartiets ”riksdagsturné” gjorde stopp i Lindesberg

Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 ...

FotoFredag: Snöstorm och kungsörnar ringde in 2026

Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ...

Många drabbade av vattenläcka i Storå

Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenl...

Trafikstörningar att vänta när dikeskörd lastbil bärgas

Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr ...

Nytt snöoväder på väg

SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordv...

Drabbade hänvisas till kommunens nödvattensläp. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Vattenläcka i bostadsområde

Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.

7 januari 2026 klockan 09:03 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan n...
6 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 ...
4 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30...
2 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-02

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-31

2025-12-30

2025-12-30

2025-12-29

2025-12-29

2025-12-29

2025-12-26

2025-12-23

2025-12-22

2025-12-22

2025-12-19

2026-01-17 03:32