Arkivfoto: Timmy Lundegård

Förlust efter en seg inledning

Efter två långväga resor till Hudiksvall och Östersund under föregående vecka så var det äntligen dags för Lindesbergs hockeyälskare att få återse Lindlöven på hemmaplan, det bjöds på ett segt spel från Linde inledningsvis vilket kom till att straffa sig när slutet av den sista perioden närmade sig.

Med tre raka segrar bakom sig stod Lindlöven beredda att ta emot AllEttans ledande lag Hudiksvall HC på hemmaplan, ett lag som Linde-laget redan under förra onsdagen vann över efter stått starkast under straffläggning.

Med matchen igång så inledde inte hemmalaget så starkt som man hoppades på, redan efter 3 minuter kom första utvisningen för Lindlöven vilket var något som Hudiksvall utnyttjade där de lyckades att spela in matchens första mål.

Trots att Hudiksvall stod för matchens första mål så fortsatte det sega spelet hos hemmalaget vilket inte förbättrades när Lindlöven tilldelades två raka utvisningar bara någon minut efter att första målet gjorts, väl i boxplay lyckades hemmalaget att hålla nollan men stötte bara någon minut på nya problem då lagets Alexander Kovalonok tilldömdes en utvisning efter en incident med en av sina motspelare.

Med en spelare kort så lyckades Hudiksvall med flera snabba passningar att ta sig förbi Lindlövens försvar där de med minsta marginal lyckades få skjuta in pucken över mållinjen, ett mål som blev periodens sista.

– Det blev en riktig dålig start från våran sida, med den här inledningen är jag glad att det bara står 2-0 efter 20 minuter, menar lagets tränare Jonas Dufåker och utvecklar sina tankar om den första perioden:

– Hela laget sitter och väntar på att någon annan ska göra jobbet och vi är helt enkelt inte med i matchen vilket skapar frustration hos oss som leder till onödiga utvisningar och gnäll på domaren.

Efter några minuters vila så var det dags för den andra perioden att ta sin början, bortalaget inledde med att få grepp om pucken för att därifrån bege sig bakom Lindes mål där man efter en snabb passning lyckades få pucken att flyga förbi Lindlövens försvar och ändra målsiffrorna till 0-3 efter 21 sekunder i den andra perioden.

Med åtta och en halv minut in i perioden började hemmalaget att få upp sitt spel och trots att Lindlöven låg i boxplay efter 8 minuter så lyckades den 22-åriga forwarden Wincent Blomdahl att avbryta en passning hos bortalaget och stjäla pucken, detta gav Wincent en straffliknande situation då målvakten var enda hindret som kvarstod vilket inte blev något problem och Lindlöven fick inleda sin målskörd.

Trots att Hudiksvall gjorde ett mål kort därefter inom sitt powerplay så kom Lindlöven tillbaka där hemmalagets Jesper Broeng gjorde ett långskott och satte in 2-4 på poängtavlan, detta efter inspel av Wilson Johansson och Alexander Kovalonok.

Med den 3:e och sista perioden i spel så inleder Lindlöven ett mål där Lukas Henze serverar ett långskott som överraskar bortalagets målvakt som inte hinner rädda upp målet vilket ändrar siffrorna till 3-5.

Med Lindes 3:e mål fullbordat så håller Hudiksvall upp sitt försvar samtidigt som Lindlöven försöker att öka sitt anfall, under de tre sista minuterna byter de även ut målvakten Daniel Eriksson för att ha en extra utespelare.

– Utbytet gjorde att vi skulle öka fler skott på mål men jag tyckte inte att det blev så många skott som vi hade hoppats på, menar Jonas Dufåker.

Efter utbytet tog matchen sitt slut där bortalaget Hudiksvall stod som segrare, efter ett spel från Lindes sida som Lindlövens tränare Jonas inte var helt nöjd med.

– Det var inte den rätta gnistan i killarna ikväll, det saknas de där sista 10 procenten som vi måste ha för att kunna vinna, menar Jonas direkt efter matchen.

– Vi hade två tuffa och långväga matcher senast och jag förstår om man är trött efter sådana resor men det handlar mycket om att nollställa och ladda om efter matcher, det är bara 4 veckor kvar av serien och alla veckor kommer att se ut såhär, förklarar Jonas och ger en snabb sammanfattning av kvällens match:

– Jag är lite besviken på hur vi kommer ut i matchen, det är svårt att komma tillbaka efter den inledningen och det känns som att det är vårat spel i den första perioden som gör att vi förlorar den här matchen.

Resultat Lindlöven-Hudiksvall HC
Slutresultat: 3-5 (0-2, 2-3, 1-0)
Publik: 432 personer

Målgörare: 1-3 Wincent Blomdahl, 2-4 Jesper Broeng (Wilson Johansson, Alexander Kovalonok), 3-5 Lukas Henze (Anton Björkman, Wilson Johansson)

Matchens Lirare: Wilson Johansson

Nästa hemmamatch: Lördagen 25:e januari vs Tegs SK Hockey med matchstart kl. 16.00

Publicerad 16 januari 2020 klockan 00:18

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.

2 december 2025 klockan 14:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

20-årige Artin Ahmeti satsar på fastighetsskötsel. Foto: Jennie Einarsson

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.

2 december 2025 klockan 11:30 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att ...

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.

1 december 2025 klockan 09:16 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

extra

Denna artikel innehåller annonslänkar
Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

29 november 2025 klockan 11:02 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad ...
27 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.

27 november 2025 klockan 12:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

27 november 2025 klockan 10:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Foto: Jennie Einarsson

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.
22 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen...
21 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
21 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-21

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-12-02 23:40