Förlust mot tabellsexan Karlskrona

Med lagets största målskyttar skadade så var det en tuff uppgift som väntade när Karlskrona gästade arenan under lördagen. Trots ny målvakt i kassen och en återkommande Fabian Wallouch Lindholm så kunde man, med ett tidigt rött kort och en stark bortamålvakt inte åka hem med segern.

Det var på förhand ingen lätt uppgift som väntade LIF Lindesberg i arenan. Tabellsexan HIF Karlskrona har siktet att ta sig tillbaka till Handbollsligan, efter att åkt ner till sin nuvarande position i Allsvenskan under säsongen 2018/2019.

Nyheter fanns i hemmalaget där man tidigare meddelat att man har lånat in målvakten Simon Ongeri från elitlaget Aranäs. Den nya målvakten agerade andrahandare i målet efter ordinarie Robert Mjörnander, men fick trots detta fin speltid i den andra halvleken.

Fler positiva nyheter i truppen kom inför lördagens match, där man åter fick se Fabian Wallouch Lindholm tillbaka på planen efter skada.

Trots nyheter i truppen så blev det ett tufft spel för LIF. Efter en småseg inledning från båda lagen, kunde hemmalaget ta för sig av ledningen men fick samtidigt med sig flera missade skott i de inledande anfallen som var behövande för att sätta tidig press på gästande Karlskrona.
Ett tidigt rött kort på Joel Karlström i matchens trettonde minut förbättrade knappast situationen.

LIF gjorde det bästa av situationen och trots ett stort poängtapp i den andra halvleken, kom man starkt tillbaka och höll trepoängsunderläget när matchtiden väl gick ut.

Thomas Einarsson fick däremot chansen på planen och visade upp utveckling i sitt spel. Kantspelaren blev 75%-ig i den första halvleken där han på sina fyra skott på mål, lyckades att spela in tre triumfer efter snygga inspel från Joakim Bååk som även han visade fin klass på sitt spel. Einarsson belönades senare med titeln ”Matchens Lirare”.

– Det är klart att det är kul att få ta emot ett sådant pris, samtidigt hade det såklart varit roligare om det hade varit under andra omständigheter. Jag hade nog hellre tagit en vinst än ”Matchens Lirare”, men man får såklart vara glad för det lilla, berättar Thomas om sin första ”Matchens Lirare”-titel.

Matchreferat: ”Sju minuter gick innan LIF spelade in sitt femte mål”
Det blev en blandad inledning för LIF Lindesberg. Med ett starkt spel genom duon Fatlum Ahmeti och Joakim Bååk kunde hemmalaget snabbt spela in två mål, samtidigt inledde Karlskrona matchen mållöst med en spelare mindre på planen under de första två minuterna.

LIF hade tidigt kontroll på matchen men fick i ett tidigt skede ett problem med skotten där man missade bortamålet med minst tre bollar. Karlskrona kunde därefter återhämta sig efter en seg inledning, efter en varning på hemmalagets Joakim Bååk lyckades de även att kvittera ställningen till 3-3.

Med sitt fjärde mål i nätet stötte LIF på stora problem i sitt spel. Karlskrona bjöd på allt annat än ett mjukt försvar där även lagets målvakt lyckades att rädda de bollar som inte sköts utanför stolparna, även lagets framåtspel visade sig starkt vilket gav bortalaget tre raka mål och en ledning med 4-7.

Sju minuter gick innan LIF kunde spela in sitt femte mål där man en och en halv minut senare fick nya problem. Joel Karlström var på fel ställe vid fel tidpunkt, vilket resulterade i en smäll i ansiktet på en motståndarspelare som direkt gav Karlström ett rött kort.

Hemmalaget försökte spela sig tillbaka där man via Axel Magnusson, Fatlum Ahmeti och tre mål på kanten från Thomas Einarsson minskade det stora poänggapet till 10-11. Bortalaget märkte av skillnaden och tog direkt time-out.
Fyra minuter återstod av halvleken där Karlskrona höll upp sitt starka spel och kunde avsluta med två raka mål.

– Jag tycker att vi står rätt bra i första halvlek, vi låter dem skjuta i de lägena vi vill där Robert tar flera fina räddningar. Vi är bra i början, vi hänger med som vi ska, säjer Thomas Einarsson om matchens första halvlek.

Foto: Hasse Persson

Med den andra halvleken igång tog det trettio sekunder innan bortalaget kunde utöka målskörden via ett straffmål. Efter ett målbyte mellan lagen som sedan bröts av ett nytt straffkast från bortalaget som sattes.

Karlskrona fortsatte att öka målsiffrorna och såg ut att ha segern säkrad med tio minuter kvar. LIF hade inte gett upp och trots 18-24 med sju och en halv minut kvar av matchtid kom en time-out i ett försök att minska ett stort poänggap.

Man kom tillbaka starkt genom ett straffmål från Axel Magnusson men även från Fatlum Ahmeti och Algot Hane som lade tillbaka underläget till tre mål, något som även avslutade matchen.

– Deras målvakt gör det bra och tar flera bollar samtidigt som deras utespelare också gör det bra med välgjorda lägen, medan vi skjuter lite för tidiga avslut och det är nog det som skiljer oss idag. Vi fick med oss för många tekniska fel medan deras målvakt tog för mycket, säjer Thomas Einarsson.

Resultat LIF Lindesberg-HIF Karlskrona
Slutresultat: 23-26 (10-13)
Matchvärd: TAB (Tommy Allström Byggproduktion AB)

Målgörare: Fatlum Ahmeti (7), Algot Hane (3), Axel Magnusson (3), Thomas Einarsson (3), Joakim Bååk (3), Daniel Björk (2), Joel Karlström (1), Fabian Wallouch Lindholm (1)

Matchens Lirare: Thomas Einarsson

Läget i tabellen: Med varje förlust blir varje uppkommande match viktigare för LIF Lindesberg. Förlusten mot Karlskrona placerar LIF som 11:a i tabellen vilket är en av de två platserna för ett negativt kval, medan placeringen under LIF är en automatisk nedflyttning till Division 1.
Rimbo innehar placeringen ovanför det negativa strecket och har bara en poäng mer än LIF medan steget ner ligger på målskillnad.
Vill man nå ett positivt kval behövs i skrivandes stund minst nio poäng.

Nästa match: Söndag 24:e januari vs Anderstorp i Lindesberg Arena med matchstart kl. 17.00

Publicerad 16 januari 2021 klockan 18:50

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Björn Johansson gör segergest efter bronset. Foto: privat

Björns pistageglass kammade hem SM-brons: ”Väldigt roligt”

På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”. 
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.

28 mars 2025 klockan 19:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Arkivbild. Foto: Bob Linger

Manskören öppnar läktare för att undvika lapp på luckan

Biljettförsäljningen till 2025 års Caprice med Manskören Harmoni har rusat ända sedan plåtarna släpptes vid månadsskiftet november/december. För att ingen skall behöva vända i dörren på grund av lapp på luckan, öppnar man nu ännu en sidoläktare för att försäkra sig om att alla som vill ska få chansen att se showen – som i år kommer med en extra krydda.

28 mars 2025 klockan 15:07 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Ugglornas högtid är här!

De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ...

VVS-företag varnar för telefonbluff: ”Jättetråkigt”

Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för ...

Spårspring skapar oro och förseningar i tågtrafiken

Under 2024 rapporterades 370 incidenter där obehöriga befunnit sig på spårområdet inom Tåg i ...

Årets glada vinnare och nominerade. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Årets unga företagare prisades på Lindeskolans pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

26 mars 2025 klockan 17:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pressbild. Foto: Magnus Pehrsson

Hejda centraliseringen i tid – NU!

INSÄNDARE/DEBATT: Ytterligare försämring för människor, ekonomi och miljö i Bergslagen är aktuellt I Lindesberg har Staten centralt ett servicecenter. Där erbjuds vägledning och service för Arbetsförmedlingen, Försäkringskassan, Migrationsverket, Pensionsmyndigheten och Skatteverket.

26 mars 2025 klockan 15:01 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Därför lyser det rött
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken ...
26 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Framgångar för lokalt metalband: ”Häftig upplevelse”
Det var kärleken till hårdrock som förde de fyra bandmedlemmarna i Frövi/Örebro-bandet SITURE samman. Hösten 2022 påbörjade de sin resa ...
26 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Minus 100 miljoner blev noll: ”Inte läge att andas ut”
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor blev tillslut ett nollresultat när man under tisdagen redovisade resultatet för 2024. Tack ...
25 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

En singelolycka har inträffat på länsväg 249 i Vedevåg. Foto: Camilla Lagerman

En till sjukhus efter singelolycka i Vedevåg

En äldre man är avförd med ambulans till sjukhus efter en singelolycka i Vedevåg.
– Mannen var vaken och talbar, men skadeläget är fortfarande oklart, uppger Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

25 mars 2025 klockan 15:10 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

TV: Se Saras film på lodjuret

I skogarna vid Resta, strax utanför Ramsberg, fick Sara Lindlöf i förra veckan syn på ett lodjur som lugnt spatserade bland träden.
– Jag hade ju bara sett lodjur på djurpark innan, så det var jättehäftigt att få se på riktigt! säger hon till LindeNytt.

25 mars 2025 klockan 12:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Skräcklopp i Gammelbo tog form när ”Draculas likvagn” hittades i byn

För fjärde året i rad arrangeras den populära och festliga gå- eller lö...

Efter förvirringen – åter tillåtet att elda trädgårdsavfall

Förra året skapade förändringarna i avfallsförordningen stor förvirring, särskilt n...

Misstänkt ”zombiekalv” har repat sig: ”Stora framsteg”

Det blev en tuff start i livet för en liten kalv från Harparboda Gård i ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Den lilla färgglada

Förra veckan var jag ute på en promenad vid ett vattendrag där jag tidigare har sett en kungsfiskare – men bara på avstånd.

21 mars 2025 klockan 14:24 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Valet mellan ”tegel eller undervisning”

REPLIK: Man kan ju undra vad som menas? Som politiker i Lindesbergs kommun och med särskilt ansvar för barn och ...

Vedbod i lågor – spred sig till garage

På fredagen larmades Nerikes Brandkår ut till en adress i Storå där en brand uppstått i en vedbod och utgjorde...

Angående vindkraftsplan i Lindesbergs kommun

I Sverige har vi tidigare varit självförsörjande på el och därtill varit stora exportörer! Den inhemska ...

Uthus i lågor utanför Linde: ”Får brinna ner”

En brand har utbrutit i ett uthus på en gård i området Hult strax utanför Lindesberg. Enligt SOS...

bildspel Linda öppnade butik där prislappen alltid är 10 kronor

En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller ...

Eldade rishög – orsakade gräsbrand: ”Under kontroll”

Räddningstjänsten släcker just nu en gräsbrand utanför Frövi. Enligt SOS Alarm kan...

Trion bakom Linde Sjökrog. Shavan Zakholi, Selçuk Nar och Tjodolf Sommestad. Foto: Camilla Lagerman

Café Oscar blir Linde Sjökrog: ”Våga knuffa ambitionsnivån”

Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.

19 mars 2025 klockan 12:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Låt inte Vedevågs skola offras på effektiviseringens altare
INSÄNDARE: Lillemor Bodman (M) säger i P4 Örebro (17/3-25); ”Om man måste välja mellan undervisning och tegel, så måste ju undervisning vara ...
19 mars 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Djurägare varnas för lågt flygande helikopter
Under vecka 14 kommer en besiktning av Linde energis ledningsnät i Lindesberg och Närkes Kil genomföras - och som vanligt sker detta från ...
19 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Gräsbrand med snabb spridning i norr
En gräsbrand har blossat upp i området Torrbråten, Ramsberg. Larmet inkom strax före lunchtid på onsdagen. - Vi har personal från fyra ...
19 mars 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-18

2025-03-18

2025-03-18

2025-03-17

2025-03-17

2025-03-17

2025-03-14

2025-03-14

2025-03-14

2025-03-14

2025-03-13

2025-03-13

2025-03-13

2025-03-12

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-03-31 07:15