I söndags ljöd åter Janne Olssons ”ljuva” stämma utöver vidderna i Gusselby. Det var nämligen premiärdagen för de populära sommarauktionerna, en premiär som blev bättre än väntat. Fint auktionsväder och mycket folk bäddade för en kanondag vid den vackra auktionsplatsen som ligger inbäddad i skogen med en porlande bäck som slingrar sig genom området. Ja, inte behöver man vara intresserad av gamla prylar för att trivas i en sådan miljö, det räcker fint med en kopp kaffe och ljudet från bäcken så är dagen gjord. Att årets första utomhusauktion blev så lyckad tror Janne beror på utbudet.
Två konkurser i form av vapen- och blomsteraffärer stod på utropslistan.
–Det var en hel del jaktutrustning, kamouflagekläder och blommor som gick iväg, det är ju sådana varor som går hem hos folket så det var inga som helst problem att bli av med grejerna, säger Janne. Nu till helgen krockar auktionen med Mors dag, men man har ändå tänkt att köra på som vanligt. –Vi är helt enkelt tvungna att prova. Vi har nästa hela ladan i Fornaboda fylld med saker som vi måste bli av med inför årets säsong.
Gyllene regel
Sommarauktionerna brukar vara som bäst när semestern kommer igång. Men redan i juni kommer första stöten och i regel brukar det vara mycket folk på plats i Gusselby. –En gyllene regel är att det efter skolavslutningen brukar sätta fart. När skolan har slutat är det mycket lokalt folk som letar sig hit. Sen har vi semestermånaden juli som brukar vara en kanonfin period med mycket turister och då brukar auktionerna innehålla mycket fina antikviteter, berättar Janne Olsson, Linde Auktionstjänst.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.