Björkhagaskolans ettor luciafirar. Foto: Ida Lindkvist
Förstaklassare smög igång luciafirandet
Ikväll fylldes Björkhagaskolans matsal av toner från sånger såsom Lusse Lelle, Santa Lucia och Staffan var en stalledräng. Det var förstaklassarna som klätt sig i långa, vita linnen, och tågade in för föräldrar, syskon och andra släktingar.
Idag smygstartade Björkhagaskolans ettor luciafirandet, och efter att ha tränat mycket på alla sånger var familj och släktingar välkomna att inta plats framför luciatågets scen. Ljuset i matsalen släcks ner och det blir alldeles tyst. Keyboarden får ljud och spelar Santa Lucia, samtidigt som barnen skrider in i ett långsamt, ringlande tåg av vita lucialinnen som snuddar i golvet, glitter knutet runt midjan, elektriska ljus i händerna på tärnorna, och guldstjärnor och hattstrutar till stjärngossarna. Och allra längst fram går lucian Lara.
– Det kändes bra, och kul, men det var lite nervöst, berättar Lara, som glömt sitt efternamn, om sin spännande insats med ljuskrona som toppen på verket över det böljande håret.
– Fröken drog en lapp ur burken, och då blev det jag, förklarar Lara som blev väldigt glad över att hon fick vara ettans lucia.
De hjälper varandra att ställa sig i den planerade ordningen, och någon gestikulerar febrilt för att under största möjliga tystnad få klasskamraten att ställa sig mer åt höger. När sången fortsätter sprider sig genast stämningen ytterligare och de är välövade och lite småfnittriga. Det är ju faktiskt lite pirrigt i magen att stå såhär inför familj och syskon och uppträda.
– Jag var ganska nervös, jag ville inte le, så jag håller tungan på ett sätt. Jag vill inte le för att jag ser för konstigt ut, man måste vara allvarlig när man sjunger. Men det var roligt!, berättar Bahiya Läckbyr när luciaframförandet är över för den här gången.
Foto: Ida Lindkvist
– Det där gick jättebra, ler klassens lärare Sonia Norling nöjt och ber barnen att byta tillbaka till sina vanliga kläder, så väntar sedan lussebullar och pepparkakor ute hos föräldrarna.
Alice Larsson och Vilma Mossbäck berättar att de övat väldigt mycket inför kvällen, och de är rätt säkra på att det måste vara närmare 100 gånger.
– Det var jätteroligt, att man får stå och sjunga och sådär tycker jag. Jag tyckte att det var roligt, men nervöst. Inte jättenervöst, men lite nervöst. Jag var nervös för att jag kanske skulle börja att skratta, säger Vilma.
– Min mamma och min syster var här och tittade på mig, min pappa jobbar ikväll för han kör lastbil.
Och tur är det att de hunnit öva sådär många gånger, för Vilma intygar att det inte är helt lätt att lära sig hela den långa låtlistan.
– Det är faktiskt lite svårt att komma ihåg, men man måste träna och träna. Vi har tränat i flera veckor, och min favoritsång är Julen är här, berättar Vilma.
– Min favorit är Staffan var en stalledräng, berättar Alice.
– Det är kul att vara tärna, men det bästa är ändå att få vara lucia, tillägger Alica.
Och lucian Lara avslutar:
– Jag har tränat jättemycket, och min favorit är också Staffan var en stalledräng.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Philip Lundqvist och William Klockars använder sina A-traktorer till att göra nytta och hjälpa andra. Foto: Jennie Einarsson
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...