Björkhagaskolans ettor luciafirar. Foto: Ida Lindkvist
Förstaklassare smög igång luciafirandet
Ikväll fylldes Björkhagaskolans matsal av toner från sånger såsom Lusse Lelle, Santa Lucia och Staffan var en stalledräng. Det var förstaklassarna som klätt sig i långa, vita linnen, och tågade in för föräldrar, syskon och andra släktingar.
Idag smygstartade Björkhagaskolans ettor luciafirandet, och efter att ha tränat mycket på alla sånger var familj och släktingar välkomna att inta plats framför luciatågets scen. Ljuset i matsalen släcks ner och det blir alldeles tyst. Keyboarden får ljud och spelar Santa Lucia, samtidigt som barnen skrider in i ett långsamt, ringlande tåg av vita lucialinnen som snuddar i golvet, glitter knutet runt midjan, elektriska ljus i händerna på tärnorna, och guldstjärnor och hattstrutar till stjärngossarna. Och allra längst fram går lucian Lara.
– Det kändes bra, och kul, men det var lite nervöst, berättar Lara, som glömt sitt efternamn, om sin spännande insats med ljuskrona som toppen på verket över det böljande håret.
– Fröken drog en lapp ur burken, och då blev det jag, förklarar Lara som blev väldigt glad över att hon fick vara ettans lucia.
De hjälper varandra att ställa sig i den planerade ordningen, och någon gestikulerar febrilt för att under största möjliga tystnad få klasskamraten att ställa sig mer åt höger. När sången fortsätter sprider sig genast stämningen ytterligare och de är välövade och lite småfnittriga. Det är ju faktiskt lite pirrigt i magen att stå såhär inför familj och syskon och uppträda.
– Jag var ganska nervös, jag ville inte le, så jag håller tungan på ett sätt. Jag vill inte le för att jag ser för konstigt ut, man måste vara allvarlig när man sjunger. Men det var roligt!, berättar Bahiya Läckbyr när luciaframförandet är över för den här gången.
Foto: Ida Lindkvist
– Det där gick jättebra, ler klassens lärare Sonia Norling nöjt och ber barnen att byta tillbaka till sina vanliga kläder, så väntar sedan lussebullar och pepparkakor ute hos föräldrarna.
Alice Larsson och Vilma Mossbäck berättar att de övat väldigt mycket inför kvällen, och de är rätt säkra på att det måste vara närmare 100 gånger.
– Det var jätteroligt, att man får stå och sjunga och sådär tycker jag. Jag tyckte att det var roligt, men nervöst. Inte jättenervöst, men lite nervöst. Jag var nervös för att jag kanske skulle börja att skratta, säger Vilma.
– Min mamma och min syster var här och tittade på mig, min pappa jobbar ikväll för han kör lastbil.
Och tur är det att de hunnit öva sådär många gånger, för Vilma intygar att det inte är helt lätt att lära sig hela den långa låtlistan.
– Det är faktiskt lite svårt att komma ihåg, men man måste träna och träna. Vi har tränat i flera veckor, och min favoritsång är Julen är här, berättar Vilma.
– Min favorit är Staffan var en stalledräng, berättar Alice.
– Det är kul att vara tärna, men det bästa är ändå att få vara lucia, tillägger Alica.
Och lucian Lara avslutar:
– Jag har tränat jättemycket, och min favorit är också Staffan var en stalledräng.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
Den 11 april 1869 utbröt en fasansfull brand, som ödelade hela 27 gårdar i Lindesberg, däribland kyrkan, rådhuset, stadshotellet och tingshuset. En brand som startade till följd av en rad olyckliga omständigheter, vars människoöden man snart kan få uppleva genom Spektakelteaterns nya uppsättning som fått namnet Stadsbranden.
– Det är ju en hemsk berättelse på alla sätt, med rättsliga efterföljder, om skuld och att leva med elden som skugga. Men det är också en hoppfull berättelse, om en vilja att inte ge sig, att tro på att man kan bli fri från saker, förklarar regissör Stefan Jansson.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, överväger han att behålla hotellet – men med hjälp av en ny aktör som kan ta över restaurangen.
– Jag söker efter en utomstående aktör som kan ta över restaurangdelen för en eventuell fortsatt drift av hotellet, förklarar Daniel Andersson.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Fotomontage Lindesberg: Ungefär så här vill de placera vindkraftverken. Bilden är tagen från Kyrkberget i Lindesberg. Placeringen är likt den Cloudberry själva har i sitt samrådsmaterial.
INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora – men Lindesbergsborna får ingen möjlighet att påverka beslutet.
Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra till sina hemländer. I Lindesberg håller man dock dörren öppen för dialog med regeringens samordnare i den här frågan.
– Jag menar att demokratin stärks när vi lyssnar, inte när vi stänger dörrar. Regeringens samordnare har bjudit in till dialog och jag ser inga problem med att lyssna samt framföra vårt perspektiv, kommenterar kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars, i ett pressmeddelande på torsdagen.
Fler biljetter släpps till Strålande Jul
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa ...