Björkhagaskolans ettor luciafirar. Foto: Ida Lindkvist
Förstaklassare smög igång luciafirandet
Ikväll fylldes Björkhagaskolans matsal av toner från sånger såsom Lusse Lelle, Santa Lucia och Staffan var en stalledräng. Det var förstaklassarna som klätt sig i långa, vita linnen, och tågade in för föräldrar, syskon och andra släktingar.
Idag smygstartade Björkhagaskolans ettor luciafirandet, och efter att ha tränat mycket på alla sånger var familj och släktingar välkomna att inta plats framför luciatågets scen. Ljuset i matsalen släcks ner och det blir alldeles tyst. Keyboarden får ljud och spelar Santa Lucia, samtidigt som barnen skrider in i ett långsamt, ringlande tåg av vita lucialinnen som snuddar i golvet, glitter knutet runt midjan, elektriska ljus i händerna på tärnorna, och guldstjärnor och hattstrutar till stjärngossarna. Och allra längst fram går lucian Lara.
– Det kändes bra, och kul, men det var lite nervöst, berättar Lara, som glömt sitt efternamn, om sin spännande insats med ljuskrona som toppen på verket över det böljande håret.
– Fröken drog en lapp ur burken, och då blev det jag, förklarar Lara som blev väldigt glad över att hon fick vara ettans lucia.
De hjälper varandra att ställa sig i den planerade ordningen, och någon gestikulerar febrilt för att under största möjliga tystnad få klasskamraten att ställa sig mer åt höger. När sången fortsätter sprider sig genast stämningen ytterligare och de är välövade och lite småfnittriga. Det är ju faktiskt lite pirrigt i magen att stå såhär inför familj och syskon och uppträda.
– Jag var ganska nervös, jag ville inte le, så jag håller tungan på ett sätt. Jag vill inte le för att jag ser för konstigt ut, man måste vara allvarlig när man sjunger. Men det var roligt!, berättar Bahiya Läckbyr när luciaframförandet är över för den här gången.
Foto: Ida Lindkvist
– Det där gick jättebra, ler klassens lärare Sonia Norling nöjt och ber barnen att byta tillbaka till sina vanliga kläder, så väntar sedan lussebullar och pepparkakor ute hos föräldrarna.
Alice Larsson och Vilma Mossbäck berättar att de övat väldigt mycket inför kvällen, och de är rätt säkra på att det måste vara närmare 100 gånger.
– Det var jätteroligt, att man får stå och sjunga och sådär tycker jag. Jag tyckte att det var roligt, men nervöst. Inte jättenervöst, men lite nervöst. Jag var nervös för att jag kanske skulle börja att skratta, säger Vilma.
– Min mamma och min syster var här och tittade på mig, min pappa jobbar ikväll för han kör lastbil.
Och tur är det att de hunnit öva sådär många gånger, för Vilma intygar att det inte är helt lätt att lära sig hela den långa låtlistan.
– Det är faktiskt lite svårt att komma ihåg, men man måste träna och träna. Vi har tränat i flera veckor, och min favoritsång är Julen är här, berättar Vilma.
– Min favorit är Staffan var en stalledräng, berättar Alice.
– Det är kul att vara tärna, men det bästa är ändå att få vara lucia, tillägger Alica.
Och lucian Lara avslutar:
– Jag har tränat jättemycket, och min favorit är också Staffan var en stalledräng.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
24Livs i Vedevåg är drabbade av stöldvåg. Foto: Jennie Einarsson
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
Övre raden från vänster: Zonordförande William Flormo, Lions Club Storå, Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg, Anna Ohlsson, Lions Club Storå, Raija Glatz och Inga-lill Senneryd, Lions Kristina.
Sittande från vänster: Toste Nilssson, Lions Club Hällefors och Leif Olofsson Lions Club Storå
Foto: Lions Club Storå
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Skogsbrand i Fellingsbro under kontroll
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Rä...
Polisens tack efter lugn helg
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om ...
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
FotoFredag: En stuga mitt ute i ingenstans
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till ...