Antalet fall av covid-19 fortsätter att öka i Örebro län. Under vecka 50 konstaterades cirka 820 nya fall jämfört med ungefär 710 fall veckan innan. Med bara enstaka dagar till julafton funderar naturligtvis många över hur firandet kan genomföras på ett bra sätt, enligt Gunlög Rasmussen går det att fira jul tillsammans, men poängterar att det är viktigt att tänka till så det blir så smittsäkert som möjligt.
– Du kan fira jul med nära och kära om alla är symtomfria. Men har det gått smitta i klassen eller på arbetet senaste tiden behöver man ta hänsyn till det. Risken för smitta är naturligtvis också större ju fler som är med. Ovaccinerade vuxna ska särskilt tänka på att hålla avstånd och undvika nära kontakt med personer i riskgrupp och de som är äldre, säger Gunlög Rasmussen i ett pressmeddelande.
Flest nya fall av covid-19 i regionen återfinns för närvarande i åldersgruppen 6-12 år, men även i åldersgruppen 30-49 år konstateras många nya fall. I Lindesbergs kommun har 31 nya fall av sjukdomen bekräftats under de senaste sju dagarna.
Gunlög Rasmussen, smittskyddsläkare. Foto: Region Örebro län
– Antalet prov som tas fortsätter också att öka vilket gör att andelen prover som är positiva för covid-19 ligger på en oförändrad nivå. Förra veckan analyserades nästan 20 000 prover vilket är det högsta antalet analyserade prover under en vecka sedan pandemins start, säger Gunlög Rasmussen, Region Örebro läns smittskyddsläkare.
Den siffran gör att Region Örebro län under den senaste tiden har haft en av de mest omfattande testningsverksamheterna i relation till befolkningen bland landets regioner. Förutom covid-19 bidrar andra luftvägsinfektioner som nu cirkulerar, till exempel den kraftigt ökande influensan, till den omfattande provtagningen. Fortfarande är det deltavarianten som dominerar och sprids i regionen.
– Sedan förra veckan analyseras även en del av de prov som visar positivt för covid-19 på ett nytt sätt för att få en snabbare indikation på om det handlar om omikron. I vår region finns nu ett antal nya misstänkta fall av omikron, utöver de tre bekräftade fall som tidigare kommunicerats, där vi väntar på svar från den så kallade sekvenseringen, säger Gunlög Rasmussen.
Folkhälsomyndigheten rekommenderar nu att de barn som är extra känsliga för övre luftvägsinfektioner får vaccin mot covid-19 från 5 års ålder. Vaccindoserna väntas finnas tillgängliga och distribuerade runtom i Sverige under januari 2022. De särskilda grupper av barn denna rekommendation gäller finns definierade av Svenska Barnläkarföreningen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
FotoFredag: Småfåglar
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel d...