FotoFredag: Häng med ut bland kärlekskranka tuppar
Efter en kall och färglös vinter kommer en färg- och händelserik vår. Det är under våren min kamerautrustning vaknar till liv igen. På riktigt. Alla årstider har sina höjdpunkter för mig som naturfotograf och jag tänkte nu berätta lite om två specifika höjdpunkter som får mig att känna och verkligen inse att våren har anlänt.
Orrspel. Foto: Sami Rahkonen
Det är inte bara jag som person som vaknar till liv och får mer energi till våren, utan även naturen börjar vakna och ta fart. Vårens vackra grönska är oemotståndlig med alla de vackra färger som växer fram. Flora i all ära men det händer mycket i fauna också. Landets djur och fågelrike tar fart.
Orrspel. Foto: Sami Rahkonen
Det ska hittas en godkänd partner. De ska lyckas para sig med varandra. De ska bygga lämpliga boplatser så att nästa generation får en så säker och trygg plats som möjligt att börja sina liv ifrån. Revir och boplats ska ständigt skyddas från andra. När väl nästa generation har födds fram så är det jobb som gäller dygnet runt för de lyckliga eller den lyckliga föräldern.
Orrspel. Foto: Sami Rahkonen
De finns två specifika höjdpunkter som får mig att verkligen känna att våren har anlänt och de är orrspel och tjäderspel. Dessa två naturupplevelser är för många årets höjdpunkter och jag kan bara instämma att dessa två naturupplevelser är något utöver det vanliga och något jag längtar till varje år.
Orrspel. Foto: Sami Rahkonen
Väldigt kortfattat om vad orrspel och tjäderspel är för något. Det handlar i princip om samma mål. Att hitta sin partner att para sig med. Tidigt under våren samlas tupparna vid en spelplats. Där visar tupparna upp sig, lockar och gör upp med varandra om vem som är den rätta för hönorna att para sig med.
Orrspel. Foto: Sami Rahkonen
Orrspel brukar vanligtvis ske ute på myrmark. Tjäderspel brukar vanligtvis ske i hällmarkstallskog. Dessa spel sker alltså inte på samma plats.
Foto: Sami Rahkonen
Det är mycket förberedelser som krävs för att lyckas och få vara med om dessa naturupplevelser. Det är inte bara att klampa ut i skogen hur som helst.
Orrspel, anser jag, kräver mindre förberedelser då man som besökare kan ta sig ut på natten, innan soluppgången, och installera sig i ett gömsle, tält eller i en koja.
Tjädertupp söker en partner. Foto: Sami Rahkonen
Tjäderspel är, enligt mig, en av de naturupplevelser som är svårast att lyckas med. Som besökare ska man gärna ha ett tält eller gömsle på plats långt innan man ska använda det bara för att tjädrarna ska anpassa sig till det.
Foto: Sami Rahkonen
När det väl är dags att försöka uppleva ett tjäderspel så åker man ut under eftermiddagen, dagen innan, och lägger sig i tältet/gömslet. För när det blir mörkt så anländer oftast tjädertupparna till spelplatsen.
Foto: Sami Rahkonen
Foto: Sami Rahkonen
Efter en natt i tält/gömsle så väcks man oftast av tjädertupparna när de brakar sig fram genom träd och grenar för att landa på spelplatsen och börja locka och visa upp sig för hönorna som förhoppningsvis kommer att anlända.
Foto: Sami Rahkonen
Jag var på mitt första orrspel och tjäderspel för ca 10 år sedan. Jag har valt ut lite bilder från de orr- och tjäderspel som jag har lyckats med under de senaste 10 åren. På min hemsida www.srfoto.se under kategorin ”Videos” där kan ni se filmer som jag har gjort från några av mina orr- och tjäderspel.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Det finns tillfällen då politiska svek blir smärtsamt tydliga. Övergreppen inom äldreomsorgen är ett sådant. I flera kommuner har dementa, försvarslösa kvinnor utsatts för våldtäkter i sina hem eller på boenden – av män som haft i uppdrag att vårda dem. Det är en verklighet som är svår att ta in, men som det måste talas klarspråk om.
En man i 50-årsåldern greps av polis i lördags misstänkt för att ha misshandlat och ofredat sin partner.
– Kvinnan kontaktade polisen när mannen lämnade bostaden, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För tredje gången bjuder Örebro läns museum in till Slöjdfestival på Siggebohyttans bergsmansgård. I år innehåller programmet flera spännande nyheter, såsom läderslöjd, pilflätning, lappteknik och borsttillverkning. – Vi vill fylla Siggebohyttan med ett brett utbud av aktiviteter och inspirerande innehåll för den som är nyfiken på slöjd, säger Lina Jatko, slöjdkonsulent på museet och festivalgeneral, i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE: Lindesbergs kommun är fantastisk på många sätt. Vi har vacker natur, ett livligt näringsliv, ett fantastiskt föreningsliv för alla åldrar – och inte minst många engagerade invånare som kommer med idéer och synpunkter på hur vår kommun kan bli ännu bättre. Det såg vi tydligt när den nya Visionen togs fram i våras, då drygt 900 personer bidrog med sina tankar.
Här stängs vattnet av
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berö...
Skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan samlades i Lindeskolans aula för att ta del av en introduktion av programmet Lika Olikas Värdegrundsår. Foto: Jennie Einarsson
Under måndagen samlades skolpersonal från Brotorpsskolan och Björkhagaskolan i Lindeskolans aula för att få en vänlig knuff framåt i arbetet med värdegrund och arbetsmiljö inför det nya läsåret. Det handlar om att nu införa Lika Olika-metoden för att stärka grundskolebarns kunskaper och förmågor i gemenskap, relationer, språkbruk, psykiskt välbefinnande och mycket mer. Bakom projektet står Sparbanksstiftelsen Bergslagen, som både initierat och finansierat satsningen.
– Det känns väldigt viktigt om man på mikronivå kan bidra till att skapa ett mänskligare samhälle, säger Hans Sigge, Ordförande Sparbanksstiftelsen Bergslagen.
I mitten av juli öppnade Uffe Kocamaz Hagabergs första pizzeria, i det som tidigare var förskolan Grönsiskans lokaler. Under måndagen besökte stora delar av den forna förskolans personal Uffes pizzeria, något som bjöd på en hel del nostalgi.
– Man går tillbaka lite i tiden, här var samlingsrummet och där borta var rörelserummet, berättar en av pedagogerna.
Med bara dagar kvar uppmanar Manskören Harmoni att det är hög tid att nominera kandidater till årets kulturpris till Gudrun Perssons minne. Den 15:e augusti är sista dagen att skicka in förslagen.
På tisdagsmorgonen gick startskottet för konkursutförsäljningen vid Blombergska Bokhandeln i Lindesberg. Utförsäljningen som lovade halva priset på allt, fick lindesbergarna att gå man ur huse, och redan långt innan butiken öppnade sina dörrar ringlade kön lång utanför.