Förra veckan när jag var på affären och skulle handla så plingade min mobiltelefon. Jag fick en notis om att några personer hade observerat utter i en närliggande sjö. När det kommer notiser om vissa djur och fåglar så blir det nästan så att jag släpper allt och bara åker iväg – och lite så blev det denna gång.
Efter 15-20 minuter så var jag framme vid sjön och träffade snart på en person som hade varit på plats en stund och kunde rapportera om läget – att det rörde sig om två uttrar. Troligtvis en mamma med unge. Vi såg ingenting just då, men som tur var så finns det som en strandpromenad längs med sjön, så jag valde att ta min utrustning och gå på en promenad. Det tog inte mer än kanske 10-15 minuter så fick jag se en av uttrarna springa på iskanten längre ned i viken – en vik som hade delats upp i två delar på grund av isen. Jag hoppades att de skulle ta sig tillbaka till den stora delen av dessa vikar, men det gjorde de inte.
Foto: Sami Rahkonen
Under tiden jag höll koll på denna utterfamilj så hade också en bild skapats i huvudet som jag ville försöka fotografera. Jag var två steg före och kunde nästan ana vilken väg de skulle ta härnäst. Som så många gånger tidigare så hade nu ännu en gång min långa erfarenhet och förkunskap kring motivet vunnit. Uttrarna var nu på väg ut mot den stora delen av sjön och nu hoppades jag bara på att båda uttrarna skulle ta sig upp på isen och springa så att jag kunde fånga deras siluetter tillsammans med det fina landskapet rakt över sjön.
Foto: Sami Rahkonen
Uttrarna kom upp på isen och dök lika snabbt ner i vattnet igen och så höll det på en längre stund. Mamma utter kom upp vid ett tillfälle och stod så himla perfekt och nu var det bara ungen kvar. Till slut så hoppade ungen upp på iskanten och tillsammans gled de framåt på iskanten – nu hade jag min chans. Bilden i mitt huvud var nu mitt framför mig. Några bilder senare. Där satt den! Min drömbild av uttrarna var nu verklighet. Jag hade redan bestämt mig innan bilderna togs att jag ville ha dessa bilder i svartvitt.
Jag har tyvärr inte haft så många chanser att fotografera utter. Förra veckans möte med uttrarna var mitt andra möte med vilda uttrar, så jag visar även här några bilder från mitt allra första möte jag hade med detta vackra och spännande djur.
Foto: Sami RahkonenFoto: Sami Rahkonen
Fakta om uttern i Sverige
Efter 1950-talet så var uttern nära att utrotas. Uttern drabbades hårt av jakt och olika miljögifter. Tack vare att Uttern blev fredad från jakt 1968 och att många miljögifter förbjöds och att man fokuserade på att förbättra livsmiljöerna för uttern så kan man nu glädjas åt att Uttern är på väg tillbaka. Nu kan man se utter på flera håll i Sverige och uttern har också setts till vid platser där den inte har setts på flera årtionden. Källa: wwf.se
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
FotoFredag: Till och från jobbet
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför ...
Ifjol blev det hemmaseger i P16-klassen efter förlängningsspel mot Årsta AIK HF. Till helgen har LIF Lindesberg åtta lag med chans till repris. Arkivfoto: Timmy Lundegård
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
LIF Lindesberg brukar ha ett glatt humör när man säkrar två poäng men den här gången var det en ännu större glädje som hördes och syntes. Truppen är klara för det kommande kvalet till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort n...