Förra veckan när jag var på affären och skulle handla så plingade min mobiltelefon. Jag fick en notis om att några personer hade observerat utter i en närliggande sjö. När det kommer notiser om vissa djur och fåglar så blir det nästan så att jag släpper allt och bara åker iväg – och lite så blev det denna gång.
Efter 15-20 minuter så var jag framme vid sjön och träffade snart på en person som hade varit på plats en stund och kunde rapportera om läget – att det rörde sig om två uttrar. Troligtvis en mamma med unge. Vi såg ingenting just då, men som tur var så finns det som en strandpromenad längs med sjön, så jag valde att ta min utrustning och gå på en promenad. Det tog inte mer än kanske 10-15 minuter så fick jag se en av uttrarna springa på iskanten längre ned i viken – en vik som hade delats upp i två delar på grund av isen. Jag hoppades att de skulle ta sig tillbaka till den stora delen av dessa vikar, men det gjorde de inte.

Under tiden jag höll koll på denna utterfamilj så hade också en bild skapats i huvudet som jag ville försöka fotografera. Jag var två steg före och kunde nästan ana vilken väg de skulle ta härnäst. Som så många gånger tidigare så hade nu ännu en gång min långa erfarenhet och förkunskap kring motivet vunnit. Uttrarna var nu på väg ut mot den stora delen av sjön och nu hoppades jag bara på att båda uttrarna skulle ta sig upp på isen och springa så att jag kunde fånga deras siluetter tillsammans med det fina landskapet rakt över sjön.

Uttrarna kom upp på isen och dök lika snabbt ner i vattnet igen och så höll det på en längre stund. Mamma utter kom upp vid ett tillfälle och stod så himla perfekt och nu var det bara ungen kvar. Till slut så hoppade ungen upp på iskanten och tillsammans gled de framåt på iskanten – nu hade jag min chans. Bilden i mitt huvud var nu mitt framför mig. Några bilder senare. Där satt den! Min drömbild av uttrarna var nu verklighet. Jag hade redan bestämt mig innan bilderna togs att jag ville ha dessa bilder i svartvitt.
Jag har tyvärr inte haft så många chanser att fotografera utter. Förra veckans möte med uttrarna var mitt andra möte med vilda uttrar, så jag visar även här några bilder från mitt allra första möte jag hade med detta vackra och spännande djur.


Fakta om uttern i Sverige
Efter 1950-talet så var uttern nära att utrotas. Uttern drabbades hårt av jakt och olika miljögifter. Tack vare att Uttern blev fredad från jakt 1968 och att många miljögifter förbjöds och att man fokuserade på att förbättra livsmiljöerna för uttern så kan man nu glädjas åt att Uttern är på väg tillbaka. Nu kan man se utter på flera håll i Sverige och uttern har också setts till vid platser där den inte har setts på flera årtionden.
Källa: wwf.se