Två män i 30-årsåldern, den ene propert klädd i mörk skinnjacka, den andre något lättare och ledigare klädd i träningsoverallsbyxor, är ca 175-185 cm långa, de hade ett östeuropeiskt utseende och pratade mycket dålig engelska. Så ser duon ut som igår eftermiddag slog till mot butiken Lindqvist Glas på Kristinavägen. Kjell Lindqvist och hans fru befann sig i butiken när de två gärningsmännen kom in. –De frågade lite om glas och priser, men jag tror inte de visste riktigt vad de frågade efter om jag ska vara ärlig. De ville snarare åt kassan, säger Kjell. Efter att ha lurat ut Kjells fru på verkstaden gjorde den ene av dem ett snabbt ryck och tömde kassapparaten på de 1500 kronor i kontanter som fanns där.
-De verkar ha koll på hur en kassapparat fungerar och så. Det gick mycket fort och efteråt försvann de ganska snabbt ut ur butiken. Stölden upptäckte vi först när vi skulle stänga för dagen och kassan räknades ihop. Frun mådde naturligtvis inte bra igår efter det här, berättar Kjell Lindqvist. -Man känner sig både arg och kränkt, tillägger han.
Idag, tisdag, vill Lindqvist Glas gå ut med händelsen i media för att varna andra butiker i Lindesberg för de två tjuvarna. –Jag hörde igår att de här två troligtvis varit inne i butiken här intill och försökt. Där lyckades de inte komma över några pengar dessbättre. En varning till andra butiksägare kanske kan hjälpa dem att vara lite extra uppmärksamma, förklarar Kjell.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.