Skogsindustriernas temadag ”Framtidsresan” gästade igår Lindeskolan och träffade en stor grupp elever. De turnerar i hela Sverige och deras syfte är att tala om skogsbruk med elever på gymnasiet, då man noterat att många inte tänker på att de finns och kan vara potentiella arbetsgivare framöver. – Vi blev imponerade av många av eleverna, de sa väldigt kloka saker, säger Skogsindustriernas ambassadör Wilhelm Magnusson.
Organisationen Skogsindustrierna intresserar sig nu för ungdomar och vill få upp deras ögon för framtiden inom den branschen, genom att åka runt och tala skogsbruk med gymnasieelever. Under hösten besökte man södra Sverige och nu håller man sig i den mellersta delen för att sedan dra vidare norrut.
– Vi håller till mellan Pajala och Malmö, eller vi kanske ska till Kiruna också, säger Wilhelm Magnusson, ambassadör för Skogsindustrierna.
Man presenterar temadagen ”Framtidsresan” där man under knappt tre timmar låter ungdomarna besöka tre olika destinationer; Världen, Evigheten och Innovationen.
– Det är ett visst mått av undervisning, vi berättar vår ståndpunkt, men det är mer en nyanserad debatt än att vi trycker ner information. Vi vill att de ska vara delaktiga, och det tycker jag att vi har lyckats bra med alla gånger, säger Wilhelm.

Trion som åker runt är Stina Fridholm, utbildad ekonom, Sara Karlsson som både är civilingenjör och lärare, och så Wilhelm som i grunden är Jägmästare. Deras olika utbildningar bidrar till en variation och ett synsätt och tänk ur flera perspektiv. Och igår besökte dem Lindeskolan för att där träffa på tvåorna och treorna på samhällsvetenskapliga- och naturvetenskapliga programmet. Wilhelm som ursprungligen kommer från Guldsmedshyttan tyckte att det var särskilt roligt att få besöka Lindeskolan, hans gamla skola.
– Stå där i en lärarsal där jag själv blivit undervisad, det var konstigt men roligt. Och vi blev imponerade av många av eleverna, de sa väldigt kloka saker. De hade kloka resonemang kring hållbarhet och vad de själva ville bidra med. De hade ett allvar i tankarna, trots att de går på gymnasiet, och det gjorde mig glad. Jag och min klass var inte lika allvarliga. De hade smarta idéer och mycket bra frågor!
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags bobygge. Under våren har jag tittat till platsen lite då och då. Under april månad så förstod jag att någonting var på gång. Grenarna, som jag sedan i vintras funderat över, hade blivit fler i antal. Många fler.
INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det gemensamma, men verkligheten har gett motsatsen. Sjukhus avlastas på fel sätt, vårdcentraler placeras i osäkerhet och skolor ifrågasätts som om de vore en belastning. När makthavare säger att detta är för allas bästa känns det som att någon annan alltid är den som tjänar på besluten.
Under förra veckan så bestämde jag mig för att kombinera vandring med fotografering. Jag tänkte ut en lämplig plats och valet föll till slut på en av mina favoritplatser – Brattforsen Naturreservat i Ljusnarsbergs kommun.