Från Afrika till egen brodyrfirma

Efter att ha varit ute och sett världen i många år, återvände den inbitne lindesbergaren till Sverige. Tjugo år spenderades i Afrika och när Anders Persson tillsammans med sin familj beslutade sig för att flytta hem till Anders hemstad, Lindesberg, startade han sitt företag Linde Brodyr & Dekor, där man kan hitta allt mellan himmel och jord.

Anders Persson beskriver sig själv som en gammal, infödd lindesbergare. Han jobbade åt Lindesbergs kommun i många år men bestämde sig år 1992 för att röra på sig och ge sig ut i världen. 
– Jag rymde utomlands, i tjugo år var jag i Afrika. Jag jobbade med vattenpumpar för staten i Botswana i tretton år och sju år i gruvorna i Kongo. Från allra första början hälsade jag på en kompis där borta och jag fick ett jobberbjudande där han jobbade och så rann det på. Ju mer man lärde sig, desto bättre jobb fick man också. Jag tvekade aldrig, det får man inte. Det är inte så märkvärdigt som folk tror, man går upp på morgonen och går till jobbet precis som hemma. Dock jobbar man mycket mer där, man jobbar sju dagar i veckan, berättar Anders. 

Anders familj kommer från Botswana och när det blev dags för barnen att börja i skolan, bestämde de sig för att flytta till Sverige för att barnen skulle få möjlighet att gå i den svenska skolan. Efter återkomsten till Sverige gick Anders arbetslös i ett par år, men han hade en önskan om att prova på något nytt, varför det blev just en broderiverksamhet, det vet han inte riktigt själv. Företaget Linde Brodyr & Dekor är ett familjeföretag som drivs av Anders och hans sextonåriga dotter. 
– Jag blev ombedd av företag att brodera åt dem på deras yrkeskläder, bland annat måleri- och snickerifirmor.. Det finns många föreningar i stan, det finns en trehundra på listan, även om nu inte alla är aktiva, men jag broderar gärna åt dem. En del väljer att trycka på kläderna för att det är lite billigare än att brodera, men broderier varar mycket, mycket längre och det ser dessutom lite proffsigare ut, säger Anders.

 Anders utbud är stort, han broderar på i stort sett allt. Det är bara fantasin som sätter gränser och för den som ännu inte klurat ut någon bra och personlig julklapp till farmor som redan har allt, eller dottern som vill favorithästens namn på schabraket, ja, då fixar Anders det. I den lilla butiken kan man hitta ett broderat Manchester United-märke, en Angry Bird på en frottéhandduk, kuddar med Elvis Presley och Marilyn Monroe som motiv och en jeansjacka med en enorm brodyr på ryggen föreställande motorcykelmärket ”Indian”.  Man skulle nog våga påstå att kundens önskan, det är Anders lag. 
– Jag gör broderier på hästtäcken, schabrak, vojlockar, ridkläder, handdukar, monogram, inramade broderade tavlor, kepsar, tröjor, kuddar och väskor med motiv, ja, vad som helst. Just nu håller jag till exempel på med broderi till ett hotells skjortor. 

Anders säljer även Lindesnickarens alster, såsom ramar och speglar i Shabby Chic-stil. 
Anders hittar man på Bergslagsvägen 4, mitt i backen. 
Publicerad 4 december 2014 klockan 13:28

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Jerry Ragnarsson är 82 år, och har varit verksam som guldsmed sedan han var 14 år gammal. Foto: Camilla Lagerman

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe, men sanningen är att Jerry Ragnarsson är en otroligt begåvad guldsmed som varit verksam sedan 1957. I sin hemmaverkstad i villan i Lindesberg har han långt efter sin pension fortsatt sin passion för hantverket, men på hobbynivå.
– Jag kan ju inte riktigt låta bli, det är ju så roligt, säger han med ett leende.

30 juni 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tormek bjuder på en sommarutställning utöver det vanliga. Foto: Jennie Einarsson

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutställningen In Between Trees – Through Grind and Motion. Denna gång har man valt en ny riktning med fokus på det konstnärliga uttrycket och ambitionen att ge besökarna en helhetsupplevelse.
– Det är ett steg framåt i vår utveckling. Vi är väldigt glada över att få möjligheten att visa upp dessa fantastiska verk från utställare på den här nivån, säger Malin Karlsson, Social Media Specialist på slipmaskinstillverkaren Tormek.

30 juni 2025 klockan 09:23 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när...

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal ...

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”

Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro Tingsrätt. De ständigt stigande matpriserna och inflationen uppges vara orsaken till beslutet.

26 juni 2025 klockan 13:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Anwar Ghoubari och Elin Olofsson välkomnar till Sommarboden. Om några få dagar kommer man resa ett 27 kvadratmeter stort tält på platsen. Foto: Jennie Einarsson

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård

Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna fortsätta verksamheten. Ett lokalt företag har erbjudit sig att sponsra med ett större inhägnat tält, och därmed flyttar nu Sommarboden in i Elin Olofssons villaträdgård på Östermalmsvägen 1 i Lindesberg.
– Det här är ett socialt hus, och jag tänker att nu ska det verkligen användas, säger Elin entusiastiskt.

24 juni 2025 klockan 09:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Dåligt väder sätter käppar i hjulen för Trollrallyt
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock f...
3 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Wajihs gåva till studenterna – ett riktigt klipp: ”Blir så himla glada”
Inför årets studentfirande vill Wajih Daoud på Salong Diem i Lindesberg fira sina trogna kunder, som springer ut från gymnasiet en sista gång, ...
30 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Hyrmaskinsdagen lockade till nyfikenhet och skratt
Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen under onsdagen. Flera leverantörer ...
28 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Mahmut Cakir firar 20-årsjubileum som ägare av Pizzeria Milano. Foto: Camilla Lagerman

Pizzeria Milano firar storslaget jubileum med party

I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.

23 maj 2025 klockan 15:17 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Elin Olofsson söker ny lokal till Gåvoboden i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Nu flyttar Gåvoboden – men saknar lokal att flytta till

I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin lokal på Kristinavägen 24. Anledningen är att en ny hyresgäst ska flytta in, och därför söker verksamheten nu med ljus och lykta efter en ny plats att fortsätta sin verksamhet på.
-Jag väljer att se detta som en möjlighet, det här kan bli en nystart. Vi har stora planer på hur vi kan utveckla verksamheten på olika sätt, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.

23 maj 2025 klockan 13:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

Lindesberg i den absoluta botten när företagare sagt sitt

I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Mikael Kihlberg blir ny VD för FALAB/LIBO. Foto: Camilla Lagerman

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”

I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.

13 maj 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé

Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The ...

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala ...

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar ...

Juryn föll för Voldemars fällstege i Ungdoms-SM

Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans ...

Två vinnare av biljetter till Vårfesten är utsedda

Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten ...

Tävling: Vinn biljetter till Vårfesten i Lindesberg

I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på ...

Foto: Tåg i Bergslagen

Beskedet: ”Tydlig förbättring av tågtrafiken i år”

Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik påverkade resandet negativt. Under mars uppnådde man en avgångspunktlighet på 93,9 %, jämfört med 80,3 % i mars 2024.
– Trots att vi under februari och mars drabbades av flera utmaningar, som
exempelvis infrastrukturproblem, nedfallna träd och hårda vindar, ser vi en tydligt positiv trend. Utvecklingen över tid är glädjande, säger Yujin Zhang, trafikchef Tåg i Bergslagen i ett pressmeddelande.

10 april 2025 klockan 15:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Preliminär tidsplan satt – då kan Storå vårdcentral övertas
I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna ...
5 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nya planer på att återstarta industritekniska programmet på Lindeskolan
Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett Teknikcollege, och framtiden såg ljus ut för utbildningen som...
4 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu växer samarbetet mellan biblioteken i länet
Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till ...
3 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-03-28

2025-03-27

2025-03-26

2025-03-20

2025-03-19

2025-03-18

2025-03-13

2025-03-13

2025-03-11

2025-03-07

2025-02-27

2025-02-25

2025-02-23

2025-02-21

2025-07-04 22:25