Skådespelaren Samuel Fröler, i rollen som den utbrände och arbetslöse Birger Lindgren, besökte under gårdagskvällen Lindesberg med sin föreställning ”Du är väl googlebar, lille vän!”. Det här var ett skådespel som få ville missa och när startsignalen ljöd var Folkets Hus sånär som på fullsatt.
– Du måste vara googlebar idag. Är du inte googlebar så finns du inte, konstaterar Samuel Fröler i sin roll som Birger.
Birger Lindgren bränner ut sig i sitt yrke som lärare. Förändringar sker på skolan och hans ork tar slut, trots att han tycker mycket om sitt arbete. En dag klarar inte Birger längre ta sig ur sängen, hans kropp lyder honom inte. Birger är utbränd och arbetslös. För att få sitt aktivitetsstöd som arbetssökande måste han regelbundet besöka en jobbcoach. Jobbsökningscoachen är ung, 30 år yngre än Birger, och tämligen modern, och denne anser att man måste finnas på nätet, göra sig ett namn i cybervärlden. Så Birger, som egentligen tycker bäst om sin fax, tvingas införskaffa en smart
Foto: Ida Lindkvist
telefon och lära sig twittra, blogga och synas därute.
Det är handlingen i korta drag i Samuel Frölers ”Du är väl googlebar, lille vän!”. Det var under tisdagskvällen som Fröler gästade Lindesberg med det här skådespelet, en varm, tänkvärd och humoristisk enmansföreställning.
– Du måste vara googlebar idag. Är du inte googlebar så finns du inte, säger Fröler, eller ja, Birger, inledningsvis.
– Vi måste utgå ifrån, sa min coach, att jag redan haft min peak, att vi måste vara realistiska. Jag googlade dig innan du kom hit och du finns inte på nätet! Det första vi måste göra är att göra dig googlebar. Du måste visa upp dig, annars finns du inte. Du måste börja twittra!, berättar Birger om sitt första besök med coachen.
Birger sätter igång att twittra för fullt, fem gånger om dagen. Allt för att få behålla sitt viktiga aktivitetsstöd. Det första problemet han stöter på är rättstavningsprogrammet som ändrar hans ord till något helt annat än vad han tänkt sig.
Vid nästa besök hos coachen får han klart för sig att nästa steg är att se snygg ut.
– Du får ta och skaffa dig några märkeskostymer på öppet köp. Fota dig sedan i lyckliga situationer som du lägger ut på nätet, berättar Birger att coachen meddelade.
Sagt och gjort så ställer sig Biger i sin nya, dyra kostym designad av Hugo Boss, utanför Rosenbad i väntan på att få träffa någon känd politiker. Birger väntar och väntar, och till slut dyker Jan Björklund upp.
– Jag är lärare, och jag beundrar er, hör jag mig själv säga. Jag fotograferar mig med honom, och min arm smyger jag runt honom och killar han lätt på axeln så han skrattar till sådär naturligt. Vi ser så naturligt glada ut tillsammans att vi till synes skulle kunna vara bästa vänner. Jag vet att jag är framfusig, men vad gör man inte för att få behålla sitt aktivitetsstöd, suckar Birger som genom föreställningen fortsätter att kämpa för sitt ekonomiska bidrag och att, som tydligen är så viktigt, bli googlebar.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
14 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas nära där vi bor, ska vi förstås både ställa frågor och kräva tydliga svar. Samtidigt är det viktigt att diskussionen vilar på fakta och på hur våra kommuner faktiskt påverkas framöver.
FotoFredag: Småfåglar
I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel d...