Koppartornet på Kaninholmen i Frövi är förlagan till det nya insektshotellet. Foto: Camilla Lagerman
Frövis nya hotell för pollinerare invigt – föreställer välkänt torn
I höstas inkom ett medborgarförslag till Lindesbergs kommun, som föreslog att det skulle byggas insektshotell för främja den biologiska mångfalden. Resultatet blev att utlysa en tävling där medborgarna fick lämna förslag på vilka byggnader i kommunen som skulle komma att gestaltas som insektshotell. Under måndagen avtäcktes det vinnande bidraget, föreställande Koppartornet på Kaninholmen i Frövi, som fått sin plats utanför äldreboendet Tallen.
I ungefär en månads tid har arbetsmarknadsenhetens snickeri i Lindesberg, parallellt med andra jobb, arbetat med att färdigställa det vinnande bidraget i tävlingen. På måndagsförmiddagen avtäcktes insektshotellet som föreställer Koppartornet på Kaninholmen, utanför äldreboendet Tallen i Frövi.
– Ett av kriterierna var att det skulle representera orten där den ska stå, och enligt mig var det här helt klockrent, säger arbetshandledare Kari Labermo.
Konstruktionen visade sig bli något av en utmaning för Kari och hans snickare, då man varken hade några mått eller en ritning att gå efter.
– Vi har tittat på bilder av originalet och försökt lista ut hur stort det är, sedan har vi uppskattat storleken. Det var en väldigt schysst utmaning, och ett svårt jobb eftersom taket lutar åt flera håll. Men jag kan inte ta åt mig äran, det är grabbarna som har byggt jag har bara ritat och hjälpt till lite, säger Kari.
Snickarassistenterna Ingemar Jenderbäck och Andreas Jacobsson är nöjda med resultatet. Foto: Camilla Lagerman
Insektstornet, som mäter dryga metern i höjd, har nu öppnat sin hotellverksamhet för olika typer av gäster, som till exempel bin, humlor och fjärilar. För optimal trivsel är det sprillans nya pensionatet utrustat med kottar, hyvelspån och grenar för att göra en så behaglig miljö som möjligt. Dessutom är omgivningen mycket gynnsam för ortens surrande besökare, då den intilliggande parken nyligen fått sig ett ansiktslyft.
– Det är jättebra att insektshotellet står här, då vi har gjort om parken och planterat blommor så att den ska vara inbjudande för olika typer av pollinerare, säger Verona Andersson, arbetsledare på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Kari Labermo har handlett arbetet med insektshotellet. Foto: Camilla Lagerman
Nästa insektshotell av avtäckas blir placerat i Fellingsbro, dock längre framåt hösten då snickeriet har andra åtaganden innan dess.
– Utan att avslöja allt för mycket kan jag säga att det är en byggnad som man förstår tillhör Fellingsbro när man ser den, säger Kari Labermo.
Det vinnande bidraget i tävlingen skickades in av Kerstin Schönström, som nu också har ett insektshotell föreställande det karaktäristiska Koppartornet i sin egen trädgård, vilket var vinsten i tävlingen, dock en något mindre variant.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte...