Premiären för två veckor sedan blev en omedelbar succé, då Jesper Hugosson intog scenen och drog igång årets första allsång på Lasse-Maja Bar & Kök. På lördagskvällen är det återigen dags att ta ton då sommarens andra allsångskvällen går av stapeln.
Den här gången får Jesper sällskap av vännen Martin Almgren på scenen och även denna gång utlovas ett stort utbud av låtar.
– Mellan 20-21 kör vi allsånger från vårt häfte, för att sedan ta en paus och vid 22.00 går vi på scenen igen, men då spelar vi lite annan musik. Kanske något med lite mer drag i, säger Jesper som inte låter särskilt orolig inför morgondagen, trots risk för regn.
– Det ska tydligen regna lite på eftermiddagen, men sedan ska det bli fint under kvällen, så det känns lugnt.
Att allsången har blivit en omedelbar succé håller han med om och berättar att det redan är fullbokat inför morgondagen för de som vill äta, vilket är 80 matgäster. Men vill man bara ta en öl och sjunga med så är det bara att komma förbi. Men det kan vara bra att komma i god tid, så att man verkligen får plats.
Mycket tid har lagts ner på detta, genom att välja låtar och förbereda sig, men Jesper säger ändå att han har hunnit ta det lugnt och njutit av sommaren sedan första allsången för två veckor sedan.
– Häftet med alla låtar som ska sjungas är redan klart, sedan har vi repat lite med Martin. Men jag har hunnit ta det lugnt också, som att sola och bada.
Lördagens allsång är den andra i ordningen och innan sommaren är slut ska ytterligare två avverkas. Med tanke på hur uppskattat detta blivit så undrar man givetvis om detta kommer bli en årlig tradition?
– Det är inget som är bestämt, men visst har vi pratat lite om det, säger Jesper när frågan kommer upp.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa. På Kulturenheten är man sprudlande glada över att äntligen få vara en del av Skandinaviens största konstutställning, som hålls 13 juni till 6 september, och ser fram emot en konstsommar utöver det vanliga.
– Nu hoppas vi att fler vill kroka arm med oss för att locka folk till Lindesberg. Vi vill att det blir en riktigt härlig sommar, säger Sara Sporre.