Gåfotboll är en relativt ny sport i Sverige, och precis som namnet avslöjar är det fotboll i gångfart, där det är förbjudet att springa. På torsdagen fick ett gäng nyfikna seniorer från PRO Lindesberg testa att spela, under ledning av IFK Lindesberg och Örebro läns idrottsförbund.
Det var ett glatt och något nervöst gäng från PRO Lindesberg som på torsdagen samlades i Fritidsbyn för att prova på den nya sportformen gåfotboll.
– I Lindesbergs kommun är 24,5% av befolkningen 65 år eller äldre, och det är jätteviktigt att aktivera äldre precis som yngre. Vi tycker att man ska kunna idrotta hela livet, och därför är det roligt när en förening som IFK Lindesberg vill bredda sin verksamhet och hitta en helt ny målgrupp, berättade Jonas Karlsson från Örebro läns idrottsförbund och fortsatte:
– I Nora finns det en gäng damer som träffas och spelar varannan vecka, där är en av deltagarna 90 år, så det passar verkligen alla åldrar.
Reglerna i gåfotboll bygger i grunden på ”vanliga” fotbollsregler, men med några viktiga skillnader. Bland annat är det förbjudet att springa eller jogga, inga tacklingar är tillåtna men däremot är kroppskontakt okej, inga bollar får spelas högre än midjehöjd och glidtacklingar är strängt förbjudna.
Efter en stunds uppvärmning inne i fotbollshallen var det dags för lagindelning och sedan blåstes spelet igång. Då man var ett tjugotal spelare fick man använda sig av två planer, på den ena var Jonas Karlsson domare, och på den andra Petter Carlsson från IFK Lindesberg. Ett av lagen fick dessutom förstärkning av Linda Svahn (S) som bjudits in för att prova på att spela.
Det dröjde inte länge innan den första avblåsningen kom på plan 1 efter att en spelare sprungit, och spelarna intygade skrattandes att det var svårt att hålla sig från att springa.
– Jag kommer på mig själv hela tiden med att springa, det fick man ju inte! berättar en av de glada spelarna som stolt avslöjar att han fyller 85 år i sommar.
På båda planerna skrattas det för fullt när bollen färdas fram och tillbaka över konstgräset, och visst anar man att många av dagens spelare kommer att fortsätta med gåfotboll även i framtiden.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen och att en lokal s.k. Vindbruksplan är på gång och angelägen. Vi i Miljöpartiet de gröna i Lindesberg förhåller oss positiva till en Lokal Vindbruksplan. Vi har även en rad synpunkter och krav på planens innehåll, som vi önskar delge er läsare i denna insändare/artikel.