Röda mattan rullades ut för den speciella premiären. Foto: Camilla Lagerman
Galapremiär för barnens egen biofilm
På torsdagsmorgonen fick Lindesbergs 4-5-åringar en inblick i den glamourösa filmvärlden när det var stor galapremiär för deras Allende egna film på biografen. Barnen fick göra entré på röda mattan, bjöds på popcorn och festis innan de satte sig i salongen för att beskåda sitt verk.
Under hösten 2018 har närmare 500 förskolebarn i åldern 4–5 år fått lära sig att göra film tillsammans med kursledarna Malin Dahl och Jonny Wernersson från Backa studios i Vedevåg. Under torsdagsmorgonen var ungefär hälften av dem på plats på biografen i Lindesberg för att se det färdiga resultatet, den första halvan såg filmen redan i tisdags.
Popcorn och festis hör till när man går på bio. Foto: Camilla Lagerman
Det är inom ramen för det statliga projektet ”Skapande skola” som Lindesbergs kommun har sökt och beviljats bidrag för andra året i rad. I år har 200 000 kr använts för att lära förskolebarn göra animerad film. Alla 20 förskolor i kommunen har varit delaktiga i projektet, och barnen från förskolorna utanför tätorten har bussats in till bion.
Ett kreativt gäng som har sett till att filmfesten blev verklighet. Foto: Camilla Lagerman
– Det är ju jätteroligt att det blev så himla bra! Lindesbergs kommun är ju en väldigt stor kommun geografiskt sett, så det var väldigt kul att alla kunde göra någonting tillsammans, berättar kultursekreterare Sara Sporre som samordnat projektet tillsammans med förskolechef Elionor Pettersson och kommunens kulturombudsgrupp på sju personer, och fortsätter:
– Pengarna kom väl till användning, barnen har haft så otroligt roligt!
Foto: Camilla Lagerman
Under filmen fnissas det högt i stolsraderna, och några utbrister: ”Den har jag gjort!” när de ser sina figurer komma till liv på vita duken. Stämningen är på topp, och trots att salongen är fylld med ett par hundra 4-5 åringar med mycket spring i benen är det förvånansvärt lugnt.
Nöjda barn från Stadsskogens förskola. Foto: Camilla Lagerman
– Filmen var jättebra, och jag såg min orm! berättar ett av barnen från Stadsskogens förskola efter filmen. Alla barnen var rörande överens om det var väldigt skojigt att få se sina ”gubbar” och även att få se vad de andra barnen hade hittat på.
På lördag 23 mars är det visning för allmänheten, även den på biografen i Lindesberg, med start kl 14.00. Gratis biljetter finns att hämta ut på Lindesbergs stadsbibliotek.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Sanningen bakom!
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda ...
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.
Man död i svåra olyckan på R50
Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.