Uskavi – en härlig Bergslagsidyll som i musikväg mest förknippas med tonerna från spelemän. Men nu öppnas grindarna för andra genres. Under två dagar i juni (17/6-18/6) arrangeras en musikfestival på Uskavigårdens grönområde.-Det här kommer att bli riktigt kul, kommenterar Uskavigårdens föreståndare Urban Svensson.
Uskavigården, vackert belägen vid sjön Usken, har visserligen många goda ting – men inte en öppen scen för musiker. Förrän nu, vill säga. I ett samarbete mellan Uskavigården och Studiefrämjandet, startas nu en musikfestival under namnet ”Öppen Scen” i ett led att locka ut fler kommuninvånare till Uskavi.
-Det är lite av en spontan musikfest, vi kommer nämligen låta vem som helst att kliva upp på scenen och köra ett par låtar eller bara jamma lite. Därav ”öppen scen”, förklarar Christer Pilblad.
Men under festivaldagarna har man naturligtvis också fasta punkter – dvs bokade band.
-Vi har åtta band klara, berättar Pilblad.
Syftet med den nya musikfesten, är inte enbart att skapa mer händelser i nöjesväg. Man ser också detta som en bra chans och grund för nya artister att kliva fram.
-Det finns ju mängder av band som bara spelar hemma i källaren. Nu vill vi ge dem chansen att spela på en riktig scen inför publik istället, påpekar Urban Svensson som understryker att man planerar för fler liknande tillställningar framöver.
-Det här skall inte bli en engångsgrej, menar han.
Öppen Scen-festivalen
Uskavigården
Fredag 17 juni: kl. 18-22
Lördag 18 juni: kl. 15-22
Band/artister som lirar:
• My Endless Wishes
• Youel and the Artifacts
• Clean Attic
• Science Fixton
• Fredrik Holm
• The Process
• Ego
• Space in Quotation
OBS! Drogfritt – och fri entré