Under lördagen, i samband med Vinterspår, delades det allra första första stipendiet ut ur Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond. Det lilla Brukskontoret i Dalkarlshyttan fylldes till bredden av besökare, som ville vara med och hedra minnet av den mycket uppskattade keramikern och konstnären som nyligen gick bort.
– Gunilla älskade glas hon älskade experiment så glasexperiment passar därför jättebra. Därför har vi valt Kristin Larsson, förklarade Mats Herminge.

Det var med varm stämning som Gunilla Dovstens make, Mats Herminge, hälsade alla besökare välkomna till den första utdelningen av stipendiet ur Keramiker Gunilla Dovstens Minnesfond. Därefter berättade han om tankarna bakom valet av den första stipendiaten.
– Vi var väldigt eniga vi vet hur Gunilla skulle vilja ha det. Hon älskade glas och hon älskade experiment, så glasexperiment passar därför jättebra. Därför har vi valt Kristin Larsson, som är från Sörmland och bor i Gnesta. Hon har en hytta ihop med Gunillas brorsdotter Evelina Dovsten. Gunilla älskade det här, hon har sett Kristin Larssons verk under 10 års tid ungefär så därför valde vi henne. Jag ska läsa motiveringen som lyder:
”Med lekfulla experiment och traditionella tekniker arbetar Kristin i konceptbaserade projekt som oftast resulterar i skulpturala objekt och rumsliga installationer. Hennes arbeten berör teman så som arkeologi, geologi och idéhistoria. Men undrar vi alla inte egentligen om hon verkligen har gjort objekten själv eller är det så att hon kanske hittat dem i en hemlig gruva som bara hon känner till? Hennes skapande är unikt i Sverige idag.”
– Därför har vi utdelat 10.000 kr till Kristin som dessutom har bestämt att det här ska gå till en ny ugn för att blanda metall och glas, så hon är väldigt tacksam. Hon fick beskedet för två dagar sedan och kunde tyvärr inte delta här idag då hon har en annan utställning i Stockholm samtidigt, avslutade Mars Herminge.

Kort om Kristin Larsson
Kristin Larsson är glaskonstnär med återkommande metod att blanda glas med metaller, ofta koppar, brons eller tenn. Redan som 15 åring lärde hon sig grunderna i glasblåsning av glaskonstnären Ebba von Wachenfeldt. Därefter studerade Kristin på Kosta glasskola och har bland annat en kandidatexamen från Keramik och glasprogrammet på Konstfack. Idag delar Kristin ateljé i Gustavsberg tillsammans med Gunilla Dovstens brorsdotter Evelina Dovsten. På det viset lärde Gunilla känna Kristin närmare genom åren och blev väldigt förtjust i Kristins arbete.










































