Säsongens hetaste volleybollhelg är här – och Lindesberg Volley är ett av fyra damlag som kvalificerat sig. Med start i semifinalen mot Hylte/Halmstad går laget in i Grand Prix och Sebastien Bougeatre snackar upp den intressanta utmaningen.
Hösten var mest en lång transportsträcka, kantad av segerrader och en stark tabellplacering. Att Lindesberg Volley skulle nå fram till Grand Prix var aldrig någon direkt fråga. Trots en formsvacka och en förlustrad på tre matcher i december säkrade laget tidigt sin topp fyraplacering och den här helgen är det därför upp till bevis på GP för Linde.
Laget värmde upp maskineriet med en planenlig och kontrollerad vinst i söndags. Omstarten efter julvilan slutade med seger i tre raka set mot Sollentuna, det med siffrorna 25-28, 25-18 och 25-13. Trepoängaren var den perfekta starten på det nya året, men spelmässigt var det saker som Lindesbergstruppen inte var hela nöjda med.
– Vi spelade inte aggressivt nog eller snabbt nog. Det gick ganska långsamt, men det var tillräckligt där. Men vi behöver tänka på mer än bara matchen senast, för vi kan inte spela långsamt mot Hylte, Örebro och de andra topplagen, analyserar tränaren Sebastian Bougeatre.
”Viktigaste att använda den här kvalitetstiden”
Och just Hylte/Halmstad är alltså motståndet som väntar på lördagen. Duon gör upp i en av två damsemifinaler i Grand Prix, med Engelholm och Örebro som kombattanter i den andra. Vinnarna avancerar vidare till söndagens final samtidigt som förlorarna spelar bronsmatch. Lindesberg Volley har en stark historik av GP-spel, men den här säsongen kliver man in som en outsider med sin fjärdeplats i Elitserien.
– Jag ser Grand Prix som en förberedelse för det som kommer senare. Det är mest viktigt för oss att vara där, och nu när vi är där är det viktigaste för mig inte om vi vinner, slutar tvåa eller trea. För oss är det viktigaste att använda den här kvalitetstiden som vi får, förklarar Bougeatre och utvecklar sitt tänk:
– Vi kommer att spela mot två bra mycket bra lag och jag ser det mer som bra träning. Vi kommer inte att spela så många matcher mot starkt motstånd innan slutspelet, men det gör vi nu. Då måste vi lära oss av de här matcherna och testa oss.
Turneringsfakta:
Semifinal lördag 15.30
Hylte/Halmstad-Lindesberg Volley
Final/bronsmatch söndag
Senaste Lindesbergsresultat:
3-0 vs Sollentuna 7:e januari
Nyheter i truppen:
För första gången sedan början på november fick Lindesberg Volley se sin amerikanska Denise Belcher i aktion senast. Den tidigare långtidsskadade Belcher gjorde comeback mot Sollentuna och svarade för ett par poäng. Linde hade i den segermatchen inga skador eller sjukdomar, något det inte rapporterats om inför GP heller.
Sagt om lottningen:
– Jag såg hellre att vi fick möta Hylte eller Engelholm än Örebro. För Örebro möter vi redan fyra gånger i serien, de kommer vi att känna till väl innan slutspelet drar igång. Nu får vi istället chansen att spela en extra match mot något av de andra lagen och det blir värdefullt, resonerar tränaren Sebastien Bougeatre.
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Regnet öste ner när Fornaboda skulle tacka de större namnen för denna säsong. Trots blöta förutsättningar så höll sig tävlingsbanan i ett bra skick som gjorde att man kunde ta del av riktigt travgodis. Chamberi galopperade i starten men visade sig ändå bäst i gänget samtidigt som Åke Lindblom blev svaret i årets upplaga av Fornaboda Grand Prix.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.