Carolina Jonasén Frogedal är en av Grant Thorntons revisorer på kontoret på Kristinavägen.

Grant Thornton – för både stora och små

Carolina Jonasén Frogedal började jobba på Grant Thornton för sju år sedan. Just nu är Carolina delvis mammaledig, men hon jobbar på kontoret på Kristinavägen två dagar i veckan. Det blir naturligtvis också mycket jobb hemifrån.– Möjligheten att kombinera arbete och familj är någonting jag uppskattar med det här jobbet, och med företaget, säger Carolina.

Grant Thornton är en av landets största revisions- och konsultbyråer. På företagets 24 kontor finns i dag över 1000 anställda. På Lindesbergskontoret finns tio av dem. Två revisorer, fem redovisningskonsulter, två redovisnings- och revisorsassistenter och en lönespecialist. Varannan tisdag är dessutom en skattekonsult på plats.
– Det är en väldig fördel att jobba i ett så stort företag. Behöver vi själva råd eller hjälp med något så finns kollegorna på andra kontor nära till hands, säger Carolina.
Carolina Jonasén Frogedal är musiklärare i grunden men valde att sadla om efter en sjukskrivning. Det var när hon arbetstränade på Grant Thornton i Lindeberg, som hon insåg vilket roligt jobb det var. Hon började då plugga ekonomi, vid sidan av sitt arbete.

– Folk frågar ibland hur jag kan jobba med detta. Det finns en föreställning av att siffror är torrt och tråkigt, men jag tycker det är jätteroligt.
Hon medger att hon kan vara något av en arbetsnarkoman, men säger att det är för att det är ett så roligt, utvecklande och intressant jobb.
– Jag triggas av att hitta lösningar på problem. Då kan jag jobba dygnet runt, säger hon.

Tillit förutsätter trygghet
Med en ettåring hemma går det just nu inte att jobba så mycket, men Carolina hittar stunder att jobba på, mycket tack vare Internetbaserade program.

Det som gör arbetet så roligt är att det bygger på relationer.
– Det handlar väldigt mycket om det. Om tillit. Ekonomin är som hjärtat eller pulsen i ett företag och att överlåta den delen till någon annan förutsätter att man känner sig trygg, säger hon. När vi får förtroendet att hjälpa ett företag så får vi göra det vi är bra på och våra kunder får fokusera på sina affärsidéer och sin kärnverksamhet.
Grant Thornton erbjuder många typer av tjänster. Verksamheten är uppdelad i revision, ekonomiservice, skatt och rådgivning.
– Vår vanligaste kund är ett mellanstort och ägarlett företag eftersom det är vad vi är allra bäst på, men sedan har vi kunder som är alltifrån den lilla enskilda firman till den stora koncernen. Vi vill hjälpa alla slags kunder. Att vara med på resan och se hur ett företag växer är fantastiskt roligt. Upptagningsområdet för vårt kontor är Lindesberg med närområde men vi har också kunder i Örebro och Stockholm.
Carolina återkommer till relationssidan av jobbet och berättar att branschen blivit mindre ”ortsberoende”.
– Det finns ju en positiv press i det. Bara för att företag ligger i vår närhet vänder de sig inte till oss per automatik utan de kan lika gärna välja en byrå på annan ort. Det mesta i dag går att göra via internet och därför kan man värdesätta och prioritera en bra relation framför den geografiska närheten. Av den anledningen blir nätverkande och marknadsföring en viktig del av vårt arbete.

Kunskap som hjälper företag
Vägen till revisorsyrket är lång. Först genom minst tre års teoretisk högskoleutbildning och sedan genom minst tre års arbete under handledning av godkänd eller auktoriserad revisor. Slutligen ska ett tvådagars prov skrivas med godkänt resultat, innan Revisorsnämnden utfärdar en revisorsexamen.

Utöver den ekonomiska kunskapen finns mycket juridik att ta hänsyn till.
– I revisionen granskar och kontrollerar vi att företagen följer aktiebolagslagen, momslagen, bokföringslagen och andra relevanta lagar. Med vår kunskap om regelverk och lagar så kan vi hjälpa kunderna att maximera nyttan och minimera skatten, säger Carolina.

Hon berättar att en relation med ett företag oftast innebär glädje men att det också kan vara ledsamt när man ser att det går dåligt för företaget.
– Det kan vara ganska tufft. Men tuffast är det så klart för ägaren som på något sätt måste hitta en väg vidare. I det läget måste vi bistå med underlag, så att rätt beslut fattas. Vi arbetar proaktivt, speciellt i tuffa tider då vi kan hjälpa kunden att upprätta budget och tipsa om olika lösningar.

Flexibilitet och förenkling
Varför ett företag väljer att anlita Grant Thornton är väldigt varierande.
– Vi gör ett unikt upplägg för varje företag av vårt tjänsteutbud. Varje företag har olika behov. Mycket små företag har inte revisionsplikt, men många väljer ändå att ha revisorn kvar då de ser nyttan med denna tjänst, säger Carolina.

Något som hon slår ett slag för är det så kallade webbkontoret. Ett internetbaserat sätt för företagare att sköta sin bokföring. Genom att det är på webben kan företag med spridd organisation arbeta i samma program, samtidigt som personalen på Grant Thornton kan ge stöttning direkt via programmet. Det finns även mycket förenklingar. Till exempel kan man lägga upp en dagskassemall för de som har affär eller restaurang. Mallen ser då ut som kundens dagrapport. Mallen är kopplad till bokföringen och när man trycker på ok går det automatiskt in i bokföringsprogrammet.
Ett annat sätt att förenkla är att visa ekonomin i staplar och diagram i stället för enbart siffror.
– Att visualisera siffrorna i stapeldiagram kan vara ett sätt att nå fram, även om kunden inte behärskar de ekonomiska termerna. Det är viktigt att företagsledaren förstår rapporteringen, då han eller hon är ytterst ansvarig för företagets ekonomi.

Revisor – men också mamma
På Lindesbergkontoret jobbar åtta kvinnor och två män.
– Traditionellt har ekonomibranschen och inte minst revisorsyrket varit mansdominerat men det har nu förändrats.
Carolina berättar att hon funderat kring kombinationen jobb och familj innan hon började på Grant Thornton. Redan på introduktionsdagen fick hon ett tydligt besked.
– De sa till oss att barn och familj inte ska vara ett hinder för att göra karriär. Det kändes väldigt skönt att höra det, säger Carolina Jonasén Frogedal, i dag revisor och tvåbarnsmamma.

Carolina Jonasén Frogedal med yngsta dottern Alice. I förgrunden syns familjens hund, Elvis.

Publicerad 5 december 2012 klockan 07:38

Lina Hagström , 0735-95 30 30

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Arkivfoto: Camilla Lagerman

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.

23 september 2026 klockan 14:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.

22 september 2026 klockan 12:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg ...

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man ...

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, ...

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”

I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.

24 augusti 2026 klockan 11:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt ...
21 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga ...
20 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter ...
28 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Paul Quinn och Lara Herren välkomnar till Bergsgårdens bar. Foto: Jennie Einarsson

Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen

Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn

23 juli 2026 klockan 13:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Willhelm Sundman, oppositionsråd Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat

Sundman och Andersson: ”Nu räddar vi lasarettet”

INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.

20 juli 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen

Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. ...

Jonas från Guldsmedshyttan klar för final i Bussförar-SM

Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra ...

Tre av årets fyra drömjobbare tillsammans med Ingela Björkman på Sparbanken Bergslagen och Janis Lancreau på StartCentrum. Foto: Sparbanken Bergslagen

Möt årets drivna drömjobbare: ”Drömmen är att kunna leva på det här”

För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.

6 juli 2026 klockan 10:10 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg...

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala ...

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till ...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Tom Persson (SD) och Jenny Alamartin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.

23 juni 2026 klockan 10:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Årets Näringslivsranking: Lindesberg på plats 285 av 290
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hä...
28 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Restaurangägare varnar för falska sedlar i omlopp
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för ...
26 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-22

2026-05-22

2026-05-19

2026-05-14

2026-05-14

2026-05-13

2026-05-11

2026-05-07

2026-05-07

2026-04-23

2026-04-22

2026-04-22

2026-04-10

2026-04-10

2026-10-01 11:29