På torsdagsaftonen håller biografen i Lindesberg dörrarna öppna för alla sportfans och oinvigda som vill se SHL-hockey på något större skärm än den som erbjuds hemma i vardagsrummet. Biografföreståndare Björn Persson, hoppas nu att intresset är av sådan grad att man finner anledning att haka på den nya biotrenden i landet.- Det vore naturligtvis väldigt roligt och då kan det ju bli aktuellt med olika nischer. Vi kan sända all sport, inte bara hockey som i kväll, berättar Björn Persson.
Lindesbergs biograf är en av totalt 16 i landet som initialt hoppat på tåget för att prova om sport på bio är något invånarna efterfrågar. Bakom satsningen står Canal Digital och Folkets Hus och Parker.
– Kärnan i den här satsningen är den sociala gemenskapen. I stället för att sitta ensam hemma kan du uppleva vinsten eller förlusten tillsammans med andra. Det är inte alla som vill eller kan ta med sina barn till en pub eller en arena så ur det perspektivet tycker vi att det här är en mycket bra familjeaktivitet, säger Canal Digitals försäljningschef (TV till företag) Erik Löfberg.
I Lindesberg genomförs två testkvällar med hockey från SHL. Den första matchen visades i lördags.
– Utan någon direkt marknadsföring kom det ändå ett 20-tal och tittade. Nu har vi varit lite bättre att marknadsföra livesändningen, så jag hoppas åtminstone på det dubbla för då finns det anledning att ta sig en tankeställare om vi skall skriva kontrakt och fortsätta köra sport på bio, säger Björn Persson.
Efter kvällens sändning, som är helt gratis att följa, har biografen drygt en vecka på sig att fatta beslut om huruvida sportbio skall bli ett stående inslag i Lindesberg fortsättningsvis.
– Vi måste ju göra en utvärdering efter kvällen och sedan har vi till den 15:e december på oss att fatta beslut, berättar Persson.
Om torsdagskvällen utfall blir att ansluta sig permanent till Canal Digitals sportbio, kommer i stort sett alla sporter kunna sändas på bion i Linde.
– Ja, det är naturligtvis inte bara hockey och fotboll. All sport som visas på Canal Digital blir tillgänglig för oss, säger Björn Persson.
Kvällens SHL-match på bion i Lindesberg
HV71 vs. Örebro Hockey
Tid: 19:00
Fri entré
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
Igår när jag var på väg hem efter några timmar i skogen så fick jag se en väldigt ljus rovfågel ute på en åker. Jag trodde direkt att det var en blå kärrhök då stäpphök inte är så troligt – och ängshök ännu mindre troligt.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
På onsdagen kommer vattenleveransen stängas av för flertalet hushåll i Lindesberg. Anledningen är ett planerat arbete på ledningsnätet. Berörda hushåll hänvisas till kommunens nödvattensläp som placeras i området.
Vädret visade sig från sin bästa sida när Linde Båtklubb firade sitt 30-årsjubileum på lördagen – som inleddes med en fin båtkortege. Med start från Kyrkbryggan i Lindesberg gick kortegen upp längs Bottenån med siktet inställt på klubbens stuga vid Ånäs för att där fortsätta med festligheterna. När båtarna nådde Norsviken hade fler anslutit längs färden – med glada jubileumsfirare ombord – som vinkade glatt när de passerade LindeNytts fotograf. Se bildspelet ovan.
Sedan i vintras har jag funderat kring en plats där jag har lagt märke till några grenar som sett ut som något slags bobygge. Under våren har jag tittat till platsen lite då och då. Under april månad så förstod jag att någonting var på gång. Grenarna, som jag sedan i vintras funderat över, hade blivit fler i antal. Många fler.
INSÄNDARE/DEBATT: Missnöjet i Lindesberg är inte svårt att förstå. Löften har staplats på hög om att stärka det gemensamma, men verkligheten har gett motsatsen. Sjukhus avlastas på fel sätt, vårdcentraler placeras i osäkerhet och skolor ifrågasätts som om de vore en belastning. När makthavare säger att detta är för allas bästa känns det som att någon annan alltid är den som tjänar på besluten.
Under förra veckan så bestämde jag mig för att kombinera vandring med fotografering. Jag tänkte ut en lämplig plats och valet föll till slut på en av mina favoritplatser – Brattforsen Naturreservat i Ljusnarsbergs kommun.