Som ett undanskymt litet guldkorn vid Södra kyrkogården ligger Lindesbergs minsta men kanske äldsta handelsträdgård. Här på Trädgårdscenter har ”Blomsterbarnet” i över trettio år försett sina trogna kunder med ekologiska grönsaker och sommarblommor. Bosse Lindgren har kunnat följa sina kunder genom åren och nu är många av de gamla borta. Men efterfrågan på det genuina och närodlade växer.
Bosse Lindgren är sonen till en trädgårdsälskande far som hade byggt ett eget växthus som hobby. Under 60-talet skickade fadern sina söner från Gusselby till Hagaberg för att varje vecka sälja egenodlade blommor till hyresgästerna. Bosse blev då känd som ”Blomsterbarnet” i Linde och det stod inte på förrän han hade extrajobb i gamla Olaussons blomsteraffär. Och på den vägen är det. Efter några år som arbetare vid kommunens parkavdelning ville Bosse Lindgren öppna eget och i början av 1980-talet dök ett tillfälle upp. Trädgårdsodling blev Bosse Lindgrens liv.
– Jag och min bror fick ärva vår farmors lilla hus vid Dalskogsvägen, berättar Bosse Lindgren. Här såg jag en möjlighet att bygga upp växthus och ställa i ordning odlingsmarker.

Bosse satsade tidigt på ekologisk odling vilket på 1980-talet var ovanligt. På den tiden hade han också ett utökat sortiment med exempelvis ekologiskt mjöl. Men nu har livsmedelsbutikernas hyllor fyllts med många KRAV-märkta varor som kunderna passar på att köpa där.
– Idag satsar jag på att odla ekologisk färskpotatis, tomater, gurka, lök och morötter. Särskilt färskpotatisen är mycket eftertraktad av mina stamkunder. Ägg från fria höns är det också många som köper.
Utöver de ekologiska grönsakerna är sommarblommor och perenna växter efterfrågat hos Bosse Lindgren. Stamkunderna har vant sig vid hög kvalitet på växterna och en modest prisnivå. Dessutom har Bosse Lindgren sedan ett par år tillbaka kompletterat sitt växtutbud med ett loppis-vilket i sig drar folk.
– Jag är intresserad av gamla saker och har under årens lopp samlat på mig mycket grejer. Här kan man hitta spännande planteringskärl och annat udda.

”Blomsterbarnet” har nu hunnit passera 50 år med råge men har aldrig lämnat blommorna, fröerna och myllan. Han arbetar ensam vid Trädgårdscenter och sår, skördar och sköter försäljningen på heltid nio månader om året. Stängt är det bara i januari-mars då Bosse försöker ta sig lite semester.
– Jag fortsätter så länge jag kan och kunderna hittar hit, säger Bosse Lindgren. Jag har haft förmånen att under årens lopp få följa stamkunderna och diskutera trädgård. Många av dem är borta nu. Och visst har det gått upp och ned genom åren men det verkar som att fler och fler uppskattar att handla närproducerat och giftfritt. Och det kan jag erbjuda här.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag som ska råda bot på problemet. Deras första evenemang blir en Halloweenfest för ungdomar i åldern 15-18 år, som äger rum på Main Event under höstlovet.
– Det känns kanske fel att använda ordet fest, men det är den känslan vi vill ha, fast utan alkohol, förklarar Anna.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.