Som ett undanskymt litet guldkorn vid Södra kyrkogården ligger Lindesbergs minsta men kanske äldsta handelsträdgård. Här på Trädgårdscenter har ”Blomsterbarnet” i över trettio år försett sina trogna kunder med ekologiska grönsaker och sommarblommor. Bosse Lindgren har kunnat följa sina kunder genom åren och nu är många av de gamla borta. Men efterfrågan på det genuina och närodlade växer.
Bosse Lindgren är sonen till en trädgårdsälskande far som hade byggt ett eget växthus som hobby. Under 60-talet skickade fadern sina söner från Gusselby till Hagaberg för att varje vecka sälja egenodlade blommor till hyresgästerna. Bosse blev då känd som ”Blomsterbarnet” i Linde och det stod inte på förrän han hade extrajobb i gamla Olaussons blomsteraffär. Och på den vägen är det. Efter några år som arbetare vid kommunens parkavdelning ville Bosse Lindgren öppna eget och i början av 1980-talet dök ett tillfälle upp. Trädgårdsodling blev Bosse Lindgrens liv.
– Jag och min bror fick ärva vår farmors lilla hus vid Dalskogsvägen, berättar Bosse Lindgren. Här såg jag en möjlighet att bygga upp växthus och ställa i ordning odlingsmarker.

Bosse satsade tidigt på ekologisk odling vilket på 1980-talet var ovanligt. På den tiden hade han också ett utökat sortiment med exempelvis ekologiskt mjöl. Men nu har livsmedelsbutikernas hyllor fyllts med många KRAV-märkta varor som kunderna passar på att köpa där.
– Idag satsar jag på att odla ekologisk färskpotatis, tomater, gurka, lök och morötter. Särskilt färskpotatisen är mycket eftertraktad av mina stamkunder. Ägg från fria höns är det också många som köper.
Utöver de ekologiska grönsakerna är sommarblommor och perenna växter efterfrågat hos Bosse Lindgren. Stamkunderna har vant sig vid hög kvalitet på växterna och en modest prisnivå. Dessutom har Bosse Lindgren sedan ett par år tillbaka kompletterat sitt växtutbud med ett loppis-vilket i sig drar folk.
– Jag är intresserad av gamla saker och har under årens lopp samlat på mig mycket grejer. Här kan man hitta spännande planteringskärl och annat udda.

”Blomsterbarnet” har nu hunnit passera 50 år med råge men har aldrig lämnat blommorna, fröerna och myllan. Han arbetar ensam vid Trädgårdscenter och sår, skördar och sköter försäljningen på heltid nio månader om året. Stängt är det bara i januari-mars då Bosse försöker ta sig lite semester.
– Jag fortsätter så länge jag kan och kunderna hittar hit, säger Bosse Lindgren. Jag har haft förmånen att under årens lopp få följa stamkunderna och diskutera trädgård. Många av dem är borta nu. Och visst har det gått upp och ned genom åren men det verkar som att fler och fler uppskattar att handla närproducerat och giftfritt. Och det kan jag erbjuda här.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.