På onsdagskvällen hade Guldsmedshytte SK allt i egna händer när tabell play-off ettan Säffle kom på besök till Råsshallen. En vinst skulle ta GSK till division två nästa säsong. Inför en fullsatt hall spelade hemmalaget ut gästerna och vid slutsignalen stod det 6-1 på resultattavlan.
En härlig inramning på den sista matchen för säsongen i Råsshallen. En överfull hall fick se ett taggat hemmalag skrinna ut på isen och totalt dominera. GSK visade direkt att detta skulle bli en jobbig kväll för Säffle. Efter en målexplosion i första perioden från GSK kändes matchen avgjord när perioden var över. 4-0 till hemmalaget och Säffle kändes väldigt uddlöst. Efter knocken i första perioden kom Säffle aldrig tillbaka in i matchen utan GSK kontrollerade matchen rakt igenom. När slutsignalen i tredje perioden ljöd stod det 6-1 på resultattavlan till den stora publikens förtjusning.
I och med segern är Guldsmedhytte SK klart för spel i division 2 nästa säsong.
En stor eloge till den stora publiken som kom till matchen. Hela 564 personer trängde ihop sig i Råsshallen för att se matchen. Jag ska även rikta ett stort grattis till GSK:s P16 lag som lyckades kvala in till P16 elitserien nästa säsong. P16 laget fick ta emot hyllningar i den första periodpausen för sin lyckade säsong.
Matchfakta: Guldsmedshytte SK – Säffle
6-1 (4-0) (1-1) (1-0)
Publik:564
Målskyttar GSK: William Zetterberg, Daniel Olsson Fromell, Niclas Eklöw, Rasmus Ohlsson Fromell, Jesper Arvidsson, Jim Ahlström
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten – vi ska ha parkeringsavgift – det vill kommunstyrelsen.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bevarat en mängd utredningar som gäller vårdens organisation. Det finns två som sticker ut.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Totalt har 400 slumpmässigt utvalda intervjuer genomförts under hösten 2025 för att kartlägga vilket betyg kunderna ger Linde energi.
– Mina vänner, vi har ett resultat, sade Tove Åkerman Stenman från Supportföretaget när hon gästade det lokala energibolaget på måndagseftermiddagen för att presentera ett mycket glädjande besked:
– Linde energi är bäst i landet i sin kategori! Beskedet möttes av jubel och applåder på Linde energis kontor, där medarbetare samlats för att ta del av resultatet från fjolårets kundundersökning.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.